شما اینجا هستید

بین الملل » آتش زیر خاکستر

گروه بین الملل- ملیکا کلهر

تحلیلگران معتقدند ترور شهید محسن فخری‌زاده می‌تواند پیش از آغاز به کار «جو بایدن» به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا، دوره پر تنش و پیچیده‌ای را برای شروع دیپلماسی ایران و این کشور، رقم بزند.
بعد از ظهر روز جمعه عناصر تروریستی به خودروی حامل «محسن فخری زاده» حمله کرده و این دانشمند هسته‌ای برجسته را به شهادت رساندند.

دانشمند هسته ای+ترور+شهید+فخری زادهبایدن که از ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) روی کار خواهد آمد، پیش از این اعلام کرده بود، قصد دارد تا مذاکرات با ایران را از سر گرفته و دوباره به برجام بازگردد و «تونی بلینکن» که بایدن نام او را به عنوان وزیر امور خارجه پیشنهادی خود مطرح کرده نیز گفته، امیدوار هستند تا این بار توافق نامه هسته‌ای با ایران قویتر و طولانی‌تر باشد. این در ظاهر با سیاست های «دونالد ترامپ» مبنی بر فشار حداکثری علیه ایران، در تناقض است.
ایران، رژیم صهیونیستی را عامل اصلی ترور شهید فخری زاده می داند و اسرائیل از متحدان اصلی دونالد ترامپ بوده و همواره حمایت خود را از مواضع تند او علیه دولت و مردم ایران نشان داده است.
بر این اساس، تحلیلگران معتقدند ترور شهید فخری زاده نه تنها موجب دشواری هر چه بیشتر روابط ایران و آمریکا خواهد شد، بلکه می تواند بهانه ای برای رژیم صهیونیستی باشد تا درگیری های نظامی را آغاز کند.
رژیم صهیونیستی تا به حال بارها بابت ترور دانشمندان مهم هسته ای ایران، مورد بازخواست قرار گرفته، اما حالا از اظهار نظر در مورد ترور شهید فخری زاده، امتناع می کند. احتمالا از دید «بنجامین نتانیاهو»، این می تواند موجب تضعیف بایدن شود و خواست رژیم صهیونیستی هم همین است تا بتواند روابط ایران و آمریکا را شکر آب نگه دارد.

*درباره توافق هسته ای:
دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ در اقدامی یک طرفه، از برجام خارج شد که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده بود. او قصد داشت تا تهران را هرچه بیشتر منزوی کند و درپی خروج از برجام، تحریم ها علیه صنایع و مقامات مهم ایرانی را هم تشدید کرد. حال تحلیلگران بر این باورند  که احتمالا او بخواهد در این هفته های آخر ریاست جمهوری، اقدامات بیشتری برای بی ثبات سازی ایران و همینطور متحدان این کشور در خاورمیانه انجام دهد و این، کارِ دولت بایدن را سخت‌تر خواهد کرد.
بایدن که خود در سال ۲۰۱۵ وقتی که معاون باراک اوباما، رئویس جمهور وقت آمریکا بود، توافق هسته ای با ایران را امضا کرده، حالا عقیده دارد بهترین کار برای آمریکا این است که دوباره به این مذاکرات برگشته و تحریم ها علیه ایران را لغو کند تا مقامات دو کشور بتوانند درمورد مسائلی مانند موشک های بالستیک و سیاست های منطقه ای به گفت و گو بنشینند، اما روشن است که ترور شهید فخری‌زاده شرایط چنین مذاکراتی را دشوار می کند.
نه ترامپ و نه بایدن تا کنون به طور مستقیم در مورد ترور شهید فخری زاده اظهارنظری نکرده اند. هرچند، ترامپ توییت «یوسی ملمان»، نویسنده رژیم صهیونیستی، در مورد اینکه ترور این دانشمند هسته‌ای یک ضربه بزرگ روانی برای ایران است، را ریتوییت کرد.
برخی مقامات ارشد فعلی و پیشین ایالات متحده علناً نگرانی هایی را مطرح کرده اند، از جمله «جان برنان»، مدیر سابق سیا  که این حمله را عملی جنایتکارانه و بسیار بی پروا خواند.
بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، در اواسط ماه نوامبر، ترامپ قبل از ترک دفتر از مشاوران ارشد خود گزینه هایی برای ضربه زدن به مرکز تحقیقات هسته ای ایران در نطنز خواست که سخنگوی دولت ایران درباره پاسخ قاطع در صورت حمله به ایران، به آمریکا هشدار داد.
فرماندهی مرکزی ایالات متحده نیز در روز ۲۱ نوامبر (۱ آذر) گفت که نیروی هوایی ایالات متحده یک بمب افکن دوربرد B-52 را از پایگاه خود در داکوتای شمالی به خاورمیانه منتقل کرده است.
از نظر برخی، ترور شهید فخری زاده یک برنامه از پیش تعیین شده بوده است. تحلیگیران معتقد هستند که ترور شخصیت های برجسته ایرانی برای آمریکا یکی دیگر از اهرم ها برای وارد کردن فشار حداکثری است، و آن را به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، که در حمله هواپیمای بدون سرنشین به دستور ترامپ در ۳ ژانویه (۱۳ دی ۱۳۹۸) در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد به شهادت رسید، تشبیه می کنند.
حال باید دید که اوضاع روابط بین ایران و آمریکا با وجود این تنش ها چگونه پیش خواهد رفت.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد