شما اینجا هستید

بین الملل » آخرین مواضع آذربایجان در مناقشه قره‌ باغ

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

«الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان روز گذشته (یک‌شنبه) گفت که اگر مذاکرات، منجر به توافق با نیروهای ارمنی برای خروج از قره باغ و هفت منطقه اطراف آن نشود، نیروهای نظامی آذربایجان به جنگ ادامه خواهند داد.
روند جنگ میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره ‌باغ همچنان ادامه دارد و تعداد کشته شدگان در نبردهای منطقه‌ای طی ۲۵ سال گذشته از مرز هزار نفر گذشته است. این در حالی است که جنگ قره‌ باغ وارد سومین آتش‌بس خود پس از یک ماه شده و همانند گذشته هر دو طرف به آن پایبند نماندند.


این درگیری باعث افزایش شدید نفوذ ترکیه در این منطقه شده است. نخست وزیر ارمنستان «نیکول پاشینیان» با توجه به نزدیک شدن جنگ به مرزهای ملی این کشور از روسیه درخواست کمک کرد. در پاسخ به این موضوع، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه گفت که در صورت ادامه و پیشروی مبارزات و درگیری ها در قلمرو ارمنستان و سرزمین های خارج از درگیری های فعلی، کمک های لازم را ارائه خواهد داد.
«علی اف» همچنین در گفت‌وگو با پایگاه خبری آزرتاگ تاکید کرد که می خواهد از طریق مذاکراتی که منجر به عقب نشینی نیروهای قومی ارمنی شود، منازعه را حل کند. در غیر این صورت با هر روشی به بازگرداندن تمامیت ارضی آذربایجان ادامه خواهد داد.
پیشرفت های آذربایجان در میدان نبرد از زمان آغاز جنگ در ۲۷ سپتامبر (۶ مهر)، انگیزه برای دستیابی به یک توافق صلح پایدار را کاهش داده و تلاش های بین المللی را برای ایجاد آتش بس پیچیده کرده است.
در این میان، ارتش قومی قره باغ که تحت کنترل ارامنه است اعلام کرد که شهر «مارتونی»، روستای «کارین تک»، شهر «شوشی» (بزرگترین شهر این منطقه) و «استپاناکرت» اصلی ترین اهداف در این نبرد بوده اند. همچنین ارتش قره باغ گزارش کرده که از تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) یک هزار و ۱۱۶ تن از سربازان آنها کشته و دفتر حقوق بشر در این منطقه نیز از کشته شدن ۴۵ غیر نظامی خبر داد.
آذربایجان که تلفات نظامی خود را اعلام نکرده، کشته شدن ۹۱ غیرنظامی را تائید کرده اما روسیه ۵ هزار مورد تلفات در هر دو طرف را تخمین زده است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد