شما اینجا هستید

خبرخوان » آغاز هجدهمین انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مطابق برنامه و طبق نظر هیات سه نفره موضوع تبصره ۴ ماده ۱۰ قانون مطبوعات، در مرحله دوم انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات، همه نامزدهایی که در مرحله اول شرکت داشته‌اند امکان حضور خواهند داشت.
تا لحظه مخابره خبر، ۴۷ نفر از ۱۱۶ داوطلب مرحله اول با ثبت انصراف در سامانه جامع رسانه های کشور، به صورت رسمی از ادامه رقابت انصراف داده اند و ۶۹ نامزد در فهرست داوطلبان نمایندگی مدیران مسئول حضور دارند.
همه مدیران مسئول که صلاحیت‌شان برای شرکت در انتخابات بر اساس تبصره ۴ ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات احراز و نام آن‌ها در فهرست اعلام شده است از این فرصت استفاده کرده و در انتخاب نماینده خود در هیات نظارت بر مطبوعات سهیم خواهند بود.
در مرحله دوم انتخابات نیز همچون مرحله نخست، نامزدها در صورت تمایل می‌توانستند تا پایان وقت اداری روز قبل از برگزاری (ساعت ۱۴:۳۰ روز دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹) انصراف خود را به صورت رسمی اعلام کنند.
با توجه الکترونیکی بودن تمام مراحل انتخابات، ثبت انصراف نامزدها صرفا در سامانه جامع رسانه‌های کشور امکان پذیر است و اعلام انصراف داوطلبان به روش‌های دیگر از قبیل ارائه نامه کتبی یا اظهار در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موثر واقع نمی‌شود.
نوبت دوم انتخابات، رسانه‌هایی مجاز به شرکت در هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات تشخیص داده شده اند که فهرست آنها در سامانه جامع رسانه های کشور منتشر شده است.
برگزاری این دوره از برگزاری انتخابات به شکل الکترونیک به افزایش مشارکت به بالاترین حد و حضور حداکثری مدیران مسئول منجر شد. اطلاع رسانی جامع، پخش تیزرهای تبلیغاتی نامزدها، ایجاد صفحات اختصاصی انتخابات و پخش از طریق وب را از دیگر ویژگی‌های این دوره انتخابات شمرده می شود.
به گزارش ایرنا، هیات نظارت بر مطبوعات در کشور براساس ماده ۱۰ و ۱۱ قانون مطبوعات شکل گرفته است، این هیات یک نهاد فراقوه‌ای است که در ترکیب آن، نمایندگانی از سه قوه نیز حضور دارند و نقش مهمی در نظارت بر رسانه دارد چرا که در همان ابتدا، رسانه با مجوز و تائید صلاحیت هیات نظارت فعالیت خود را آغاز می‌کند.
با توجه به اینکه رسانه با مجوز و تائید صلاحیت هیات نظارت بر مطبوعات حیات خود را آغاز می‌کند تمامی رسانه ها اعم از مکتوب، برخط،‌ پایگاه‌های خبری و… در طول فعالیت خود در مورد بقای شرایط تبصره ماده (۱۱) و عدم تحقق یکی از موارد مندرج در مواد (۶) و (۷) تحت نظارت قرار دارند و این هیات در صورت لزوم می تواند رسانه ها را از ادامه کار خود منع کند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد