شما اینجا هستید

اجتماعی » آمار قربانیان کمتر و مبتلایان بیشتر شد

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، نیو صدر: بالاخره پس از دو ماه، هفته پیش روند رکوردشکنی‌های ترسناک و صعودی اعداد کرونا در ایران تا حدی متوقف شد، البته که باز هم اعداد سیاه بودند؛ ۳۲۷۲ مرگ، ۹۳۲۲۹ مبتلا.

در هفت روز گذشته با شروع تعطیلی‌ها خوشبختانه  بعد از هشت هفته و از ابتدای پاییز تاکنون آمار قربانیان کرونا در کشور کاهش یافت و آمار مبتلایان هم مقدار اندکی نسبت به هفته پیش بیشتر بود. البته که به گفته کارشناسان برای مشخص شدن تاثیر تعطیلی‌ها در روند پاندمی باید چند روزی زمان بگذرد و احتمالا این دو با هم مرتبط نیستند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، چند روز پیش در گفت‌وگو با شبکه خبر گفته بود: «بررسی آثار محدودیت‌ها زمان بر است و برای کاهش میزان بستری‌ها به دو تا سه هفته و همچنین برای کاهش موارد فوتی حداقل یک ماه تا ۵ هفته زمان لازم است. هدف گیری ما برای محدودیت‌ها این است که برای یک ماه یعنی تا یکم دی موارد ابتلاء ۳۰ درصد کاهش یابد و موارد مرگ و میر نیز ۱۰ درصد کمتر شود.»

۳۲۷۲ مرگ کرونایی در یک هفته

هنوز چهار تا پنج هفته برای مشاهده نتیجه تعطیلی‌ها در آمار مرگ‌ومیر کرونا نگذشته است، اما به نظر می‌رسد به هر دلیلی هفته پیش خبری از افزایش آمار مرگ نبود و بالاخره در یک هفته رکورد مرگبار کرونا شکسته نشد. اگرچه که هر روز نزدیک به ۵۰۰ نفر در اثر کرونا در ایران فوت کردند، به طور میانگین روزی ۴۶۷ نفر.

حریرچی در این رابطه گفته بود: «در حال حاضر در اکثر استان‌ها ۳۵ درصد فوتی‌ها را کرونا تشکیل می‌دهد، در بسیاری از استان‌ها اولین عامل مرگ‌ومیر کرونا است که بسیار دردناک است، ۷۰ درصد فوتی‌ها را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند.»

مقایسه آمار مرگ و میر کرونا با هفته پیش نشان می‌دهد که تعداد فوتی‌های کرونا در کشور حدود ۲۴ نفر کاهش داشته است، اگرچه که در مقایسه با اولین هفته مهرماه تعداد فوتی‌ها ۲.۴ برابر شده است.

در مجموع هفته پیش ۳۲۷۲ زندگی بخاطر ابتلا به کرونا پایان یافتند.

آمار مبتلایان؛ همچنان روبه افزایش

اما برخلاف آمار قربانیان پاندمی، آمار مبتلایان کووید-۱۹ در کشور همچنان صعودی است و حتی در روز ۶ آذر با ابتلای ۱۳۹۶۱ نفر به کووید-۱۹ رکورد مبتلایان در کشور شکسته شد. در هفته گذشته هر روز به طور میانگین ۱۳۳۱۸ نفر به کروناویروس مبتلا شدند و در خطر مرگ قرار گرفتند.

به طور کلی تعداد مبتلایان کرونا در نهمین هفته پاییز ۴۶۹۷ نفر نسبت به هفته قبلی افزایش داشته است و نسبت به اولین هفته پاییز هم این عدد ۳.۷۷ برابر شده است.

شاید علت روند متناقض روند مبتلایان و قربانیان کرونا در کشور افزایش آمار تست باشد. چند هفته پیش مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش تعداد تست‌های روزانه تشخیص کرونا به ۱۰۰ هزار تست با واردات کیت‌های تشخیص سریع خبر داده بود، اتفاقی که شاید در بیشتر شدن آمار مبتلایان بی‌تاثیر نباشد..

وضعیت استان‌ها

وضعیت استان‌ها چندین هفته است که تغییری نکرده و همه مناطق کشور درگیر پاندمی هستند.

وضعیت نام استان ردیف
قرمز تهران ۱
قرمز اصفهان ۲
قرمز قم ۳
قرمز آذربایجان شرقی ۴
قرمز خراسان جنوبی ۵
قرمز قزوین ۶
قرمز لرستان ۷
قرمز اردبیل ۸
قرمز خوزستان ۹
قرمز کرمانشاه ۱۰
قرمز کهگیلویه و بویراحمد ۱۱
قرمز بوشهر ۱۲
قرمز زنجان ۱۳
قرمز ایلام ۱۴
قرمز خراسان رضوی ۱۵
قرمز چهارمحال و بختیاری ۱۶
قرمز البرز ۱۷
قرمز آذربایجان غربی ۱۸
قرمز مرکزی ۱۹
قرمز کرمان ۲۰
قرمز خراسان شمالی ۲۱
قرمز همدان ۲۲
قرمز یزد ۲۳
قرمز سمنان ۲۴
قرمز مازندران ۲۵
قرمز گیلان ۲۶
نارنجی و زرد گلستان ۲۷
قرمز کردستان ۲۸
نارنجی و زرد هرمزگان ۲۹
نارنجی و زرد فارس ۳۰
نارنجی و زرد سیستان و بلوچستان ۳۱

توجه: این‌ها تنها اعداد نیستند

با افزایش آمار کروناویروس در ماه‌های گذشته در ایران و جهان شاید مشاهده نمودارهای بالا صرفا به اعدادی تلخ برای افراد در میان اخبار روزانه تبدیل شود.

ساختار ذهن انسان هم در این رابطه نقش دارد، سایت نشنال جئوگرافیک در این رابطه می‌نویسد: «محققان می‌گویند مغز ما برای درک اعداد بزرگ سیم‌کشی نشده است. همچنین ما در حال هضم تلفات کروناویروس در میان دریایی از نگرانی‌های دیگر مثل مساول اقتصادی،  انخابات، تغییرات نحوه کار، روند آمزش فرزندان و … هستیم.»

دیوید کسیل، متخصص سوگواری در لس‌آنجلس در این رابطه می‌گوید:  «ظرفیت محدود ذهن انسان و میلمان به اجتناب نباید به ما اجازه بدهد که هیچ فعالیتی در راستای بهتر شدن شرای انجام ندهیم. بی‌حسی نباید منجر به فرار ما از مشکل شود.»

براین اساس برخلاف آنچه سیم‌کشی ذهن برایمان تعریف می‌کند، رکوردهای روزانه کرونا و بالا پایین شدنش صرفا به معنای کمتر شدن چند عدد نیستند بلکه هر عدد به شکل جداگانه یک زندگی‌ست که به پایان رسیده و در ایران هم هفته پیش ۳۲۷۲ زندگی به پایان رسیدند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد