شما اینجا هستید

بین الملل » آمریکا در حال نقض حاکمیت عراق است

 

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، احمد الکنانی، نماینده فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق اعلام کرد که هیچ سفارتخانه‌ای در جهان مانند سفارت آمریکا در بغداد سیستم‌های موشکی و تانک و پهپاد ندارد.

وی در ادامه افزود:« سفارت آمریکا در عراق، تنها سفارتخانه‌ای در جهان است که با سامانه موشکی و تانک حفاظت می‌شود. اقدامات آمریکایی‌ها برای حفاظت از سفارتخانه خود در بغداد، نقض حاکمیت عراق و قوانین بین‌المللی است».

پیشتر فاضل جابر الفتلاوی، نماینده ائتلاف الفتح اعلام کرده بود که عراق در سایه حضور نظامیان آمریکایی، حاکمیت ملی خود را از دست داده است.

او افزود: «هیچ کسی نمی‌تواند در عراق دَم از حاکمیت ملی بزند چرا که حریم هوایی ما توسط جنگنده های آمریکایی نقض می‌شود. هر کشوری در جهان که میزبان نظامیان خارجی و پایگاه‌های آنها باشد و حریم هوایی آن توسط یک کشور مشخص نقض شود حاکمیت ملی ندارد و این مسأله برای عراق صدق می‌کند.

همچنین «غنضفر البطیخ»، از رهبران ائتلاف الفتح تاکید کرد آتش‌بس گروه‌های مقاومت بعد از دیدار «جنین هنیس پلاسخلارت»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد با «عبدالعزیز المحمداوی»، رئیس ستاد عملیات سازمان الحشد الشعبی آغاز شد.

البطیخ در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد تلاش کرد پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آرامش و آتش‌بس برقرار شود و در دیدار با المحمداوی ملفب به «ابوفدک» در این باره گفت‌وگو کرد چرا که وی روابط خوب و حسنه‌ای با همه گروه‌های مقاومت دارد و بعد از این دیدار آتش‌بس برقرار شد که بعد از حمله راکتی سه‌شنبه گذشته این آتش‌‍بس به پایان رسید.

وی اظهار داشت: حرف و حدیث‌ها درباره آتش‌بس جدید میان گروه‌های مسلح و آمریکا با میانجیگری ایران نادرست است و هیچگونه آتش‌بس جدیدی در کار نیست اما همه برای آرام‌سازی اوضاع و عدم بروز تنش جدید در عراق تلاش می‌کنند.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد