شما اینجا هستید

تیتر یک » شکستن رکورد شهریارمهم است؟

گروه ورزش- وحید استرون

یکی از موضوعاتی که این روزها ذهن طرفداران فوتبال در سراسر جهان را به خود معطوف کرده، نزدیک شدن کریستیانو رونالدو به رکورد گلزن‌ترین بازیکن تاریخ تیم‌های ملی، یعنی علی دایی است؛ اما سوال اصلی اینجاست که چقدر شکستن این رکورد توسط رونالدو می‌تواند مهم باشد؟‌
رونالدو با گلی که در بازی دوستانه مقابل آندورا در ۲۲ آبان امسال به ثمر رساند، تعداد گل‌هایش در عرصه ملی را به عدد ۱۰۲ رساند و حالا فقط هفت گل به رکورد برترین گلزنان تیم‌های ملی فوتبال جهان که با ۱۰۹ گل در اختیار علی دایی است، فاصله دارد. دایی در اسفند سال ۱۳۸۴ موفق شد آخرین گل ملی خود را  در جریان برتری سه بر دو مقابل تیم ملی کاستاریکا به ثمر برساند. دایی در شرایطی ۱۴۹ بازی در تیم ملی ایران را در کارنامه خود دارد که اولین بازی را در خرداد ۱۳۷۳ در تهران و در برابر پاکستان انجام داد و آخرین حضور ملی دایی در بازی ایران و آنگولا (در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان) است که دایی در آن تورنومنت که در دوباری، مقابل مکزیک و آنگولا به میدان رفت، گلزنی نکرد و عملکرد مثبتی نداشت.

*دو دروازه بان لُر زبان و دو خاطره از رونالدو
دایی در بازی دوم ایران در گروه مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ که اتفاقا مقابل تیم ملی پرتغال و کریستیانو رونالدو که در آن زمان فقط ۲۱ سال سن داشت، به میدان نرفت و در آن بازی رونالدو از روی نقطه پنالتی گل دوم تیم پرتغال را وارد دروازه ابراهیم میرزا پور کرد. نکته جالب در مورد تقابل رونالدو با تیم ملی کشورمان این است، در هر دو بازی که رونالدو برابر تیم ملی ایران قرار گرفت، دو دروازه بان لُر زبان در چهارچوب دروازه ایران حضور داشتند و ۱۲ سال بعد، یعنی در جام جهانی ۲۰۱۸ پرتغال علیرضا بیرانوند، از روی نقطه پنالتی از رونالدو گل خورد و او به عدد ۱۰۳ گل ملی رسید. دایی در جام ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) با انتقادات بسیار زیادی از سوی منتقدانش روبه رو و پس از آن، بدون این‌که اجازه دهد برایش بازی خداحافظی ترتیب داده شود از فوتبال ملی خداحافظی کرد. او در هفتم خرداد ۱۳۸۶ و زمانی‌که همزمان مربی تیم سایپا و مهاجم این تیم بود برای همیشه کفش‌هایش را آویخت و از فوتبال خداحافظی کرد.

*رونالدو، بهترین گزینه برای شکستن رکورد
اما رونالدو در سن ۳۵ سالگی، ۱۰۲ گل ملی به ثمر رسانده و ظاهرا بعد از شکستن رکورد دایی از بازی‌ها ملی خداحافظی خواهد کرد. در لیست ۱۰ نفره برترین گلزنان تاریخ تیم‌های ملی فوتبال بعد از دایی و رونالدو، فرانس پوشکاش (مجارستان) با ۸۴ گل، کونیشیگه کاماموتو (ژاپن) با۸۰ گل، گادفری چیتالو (زامبیا) با ۷۹ گل،  حسین سعید (عراق) با  ۷۸ گل، پله از برزیل با ۷۷، بشار عبدالله (کویت) با ۷۵، سونیل چتری (هند) با ۷۲ گل، ماجد عبدالله (عربستان) با ۷۱ گلی ملی در رده یک تا دهم این جدول قرار دارند.
با توجه به لیست ۱۰ نفره برترین گلزنان تاریخ تیم‌های ملی جهان، شاید بتوان به جواب این سوال که «آیا شکستن روکورد دایی توسط رونالدو مهم است؟» قطعا به پاسخ «بله» رسید، چون وقتی به اسامی برترین گلزنان تاریخ تیم‌های ملی نگاهی می‌اندازیم، به غیر از پله (اسطوره فوتبال جهان و برزیل)، کریستیانو رونالدو و فرانس پوشکاش مجارستانی و دایی، بقیه بازیکنان از کشورهای نه چندان مطرح در عرصه فوتبال مانند هند، زامبیا، عراق، کویت، عربستان و… هستند که همه آنها مانند دایی از فوتبال خداحافظی کرده‌ و فقط سونیل چتری از میان آنها در سن ۳۶ سالگی هنوز بازی می‌کند. بی‌شک دایی علاقمند است که رکورد او توسط یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال (رونالدو) شکسته شود تا بازیکنی گمنام از کشوری که نام و نشانی در فوتبال ندارد.

*برای من افتخار است
علی دایی روز گذشته در سایت خبری توتومرکاتو ایتالیا به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «او قطعا به این رکورد خواهد رسید و در هر صورت برای من افتخار  است چرا که بازیکنی با جایگاه کریستیانو رونالدو به این مهم رسیده است. او نه تنها یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر بلکه یکی از بهترین‌های تاریخ است. در صورتی که رونالدو رکورد مرا بشکند به صورت مستقیم به این بازیکن تبریک خواهم گفت و کار دیگری نمی‌توانم انجام دهم.»

*تجربه مشابه شمسایی با دایی
این اولین باری نیست که رکورد یکی از برترین گلزنان تاریخ فوتبال که متعلق به یک ایرانی است در جهان شکسته می‌شود. در تجربه‌ای مشابه فالکائو، کاپیتان تیم فوتسال برزیل که چهار بار از تیم ملی فوتسال این کشور خداحافظی کرده، هر بار برای شکستن رکورد وحید شمسایی، مهاجم سابق تیم ملی فوتسال ایران به تیم ملی فوتسال برزیل دعوت شد و دو سال پیش توانست با دو گلی که در جریان دیدار دوستانه مقابل پاراگوئه به ثمر برساند به رکورد ۴۰۱ گل ملی برسد و رکورد بهترین گلزن تاریخ فوتسال جهان که متعلق به وحید شمسایی بود، بشکند. او در سال ۲۰۱۷  و در سن ۴۳ سالگی پس از مسابقه مقابل اروگوئه برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و حالا زمزمه‌هایی برای بازگشت وحید شمسایی به تیم ملی فوتبال برای رسیدن به رکورد فالکائو شنیده می‌شود، امری به ظاهر محال برای شمسایی، چون او حالا ۴۵ سال سن دارد و اختلاف گلش برای بازپس‌گیری رکورد سابقش ۹ گل است، در حالی‌که او ۳۹۲ گل در ۱۸۹ بازی برای تیم ملی ایران به ثمر رسانده است.

*امیدوارم رونالدو رکورد علی آقا را نشکند
اما گلزن‌ترین مهاجم تیم فوتسال ایران و دومین گلزن تاریخ فوتسال جهان به نزدیک شدن رکورد رونالدو به دایی واکنش نشان داده و امیدوار است که این رکورد توسط رونالدو شکسته نشود. وحید شمسایی که خودش تجربه شکستن رکودش توسط فالکائو را دارد در گفت‌وگو با خبرنگار «وطن روز» گفت: همیشه رسیدن به یک هدف، سختی‌های خاص خود را دارد و زمانی‌که شما به یک قله در جهان می‌رسید، این هدف برای شما و میلیون‌ها نفر ارزشمند می‌شود، اما اینگونه نیست که شما وقتی به قله رسیدید، این مسیر برای همه ورزشکاران جهان مسدود باشد. فوتبال مانند یک قطار درحال حرکت است و رسیدن به افتخار بزرگی مثل «آقای گلی» جهان برای انسان بزرگی همچون علی دایی و برای کشوری مانند ایران بسیار لذت بخش است. وقتی شما به این هدف دست پیدا می‌کنید و به آن رکورد جهانی می‌بالید، این غرور ملی برای ۸۰ میلیون نفر و شخص دایی مثل انرژی مثبت و شادی آور است، اما در دنیای حرفه‌ای ورزش هر روز ممکن است هر رکوردی قابل شکستن باشد. یک روزی رکورد حسین رضا‌زاده در وزنه‌برداری نیز شکسته شد. من دوست ندارم آن لحظه شکستن رکورد علی دایی توسط رونالدو را ببینم، چون برای دایی و میلیون‌ها نفر بسیار سخت است، ولی قانون طبیعت و فوتبال همین است که مانند زندگی جریان دارد. رونالدو هم در اوج آمادگی قرار دارد و این رکورد ۱۵ سال در اخیتار علی آقا باعث افتخار و مباهات کشور ما است، ولی امیدوارم این رکورد شکسته نشود، کما اینکه معتقدم خیلی لحظه سختی برای همه ما خواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که معمولا گلزنان جهان از تیم‌های گمنامی هستند و رونالدو یکی از بهترین گزینه‌ها برای شکستن این رکورد است، افزود: اتفاقا علی آقا نیز به این موضوع اشاره کرده بود و من نیز قبلا در مصاحبه‌ای اعلام کردم که وقتی یک آدم بزرگ، یک کار یا رکورد شما -که بزرگ هستید- می‌شکند، انگار همه ناراحتی‌های او زیاد جلوه نمی‌کند و بالاخره شکستن رکورد توسط رونالدو (که انشالله این اتفاق رخ ندهد) توسط یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال جهان  صورت می‌گیرد، کسی که سابقه قهرمانی در جام ملت‌های اروپا، آقای گلی در لیگ‌های بزرگ جهانی و صاحب ۵ توپ طلای فوتبال جهان است و به تعداد سابقه بهترین بازیکنی اروپا را دارد، شکستن رکورد علی دایی توسط رونالدو، خیلی تفاوت دارد با یک بازیکن گمنام در تیم ملی فوتبالی که صاحب عنوان نیست.
دومین گلزن تاریخ تیم‌های ملی فوتسال جهان در ارتباط با احتمال بازگشت‌ به تیم ملی فوتسال ایران و باز پس‌گیری رکورد بهترین گلزن جهان از فالکائو نیز اظهار کرد:‌ من در این رابطه دیگر صحبت نمی‌کنم و ۱۰ سال برای کشورم گلزنی کردم و فقط به روزها و لحظه‌های خوشی نگاه می‌کنم که برای کشورم افتخار آفرینی کردم. تنها این را می‌گویم که اگر من و علی آقا و دیگر رکوردداران عرصه‌های بین المللی، کاری کردیم، برای مردم و به افتخار وطن‌مان بوده و همان یک‌بار برای همه ما ارزشمند است.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد