شما اینجا هستید

فرهنگی » ادبیاتی از جنس مقاومت و پایداری
منبع : شیما ناصری

گروه فرهنگی- شیما ناصری

از زمان‌های بسیار دور تا کنون، در بیان احساسات یا سرگذشت قوم و قبیله‌ای یا روایت زندگی فردی، افرادی دست به قلم شدند تا این نوع رویدادها را در برگ برگ آثار خود زندانی کنند و بصورت نثر یا نظم از خود به یادگار بگذارند تا دست به دست و نسل به نسل به آیندگان برسد و راهنمای آنها باشد. در این مطلب «وطن روز» پس از تعریف ادبیات و انواع‌ آن به نوعی از ادبیات می‌پردازیم که با زندگی مردم ایران عجین بوده و هست؛ادبیاتی از جنش مقاومت و پایداری.


ادب در قدیم به شعر تعلق داشت. در یونان قدیم و در میان اعراب ادب عبارت است از: شعر و آنچه به شناخت و معنی آن کمک می‌کند و ادیب به کسی گفته می‌شد که کارش روایت و نقل و حفظ شعر بود.
امروزه ادب به‌دلیل توسعه و ترقی به ‌صورت نثر نیز درآمده است. ادبیات، امروزه به هر اثری گفته می‌شود که بر عاطفه و خیال و اسلوب و معنا مبتنی است چه شعر باشد چه نثر. پس ادبیات برای بیان احساسات، تفکرات و عواطف بشری بوجود آمده است.
ماهیت ادبیات، سخنانی است که از حد سخنان عادی، برتر و والاتر بوده و مردم آن سخنان را در میان خود، ضبط و نقل کرده‌اند و از خواندن و شنیدن آنها دگرگون گشته و احساس غم و شادی یا لذت و درد کرده‌اند.
رسالت ادبیات آشناکردن انسان با شیوه‌های زندگی بهتر و تلاش برای کمال و پیشرفت، از طریق آموزش، نقد و اصلاح‌گری، اتحاد، مهرورزی و هم‌دردی است و همواره بشر را به سوی آرمان‌های والای انسانی هدایت کرده است.
ادبیات انواع مختلفی دارد از جمله: ادبیات تعلیمی، ادبیات سفر و زندگی «حسب‌مال یا زندگی‌نامه»، ادبیات غنایی، ادبیات داستانی و ادبیات پایداری.
ادبیات پایداری یا ادبیات مقاومت یکی از انواع ادبیات است که به جنگ و اشغال مربوط می‌شود. ادبیات پایداری، ادبیات جنگ است که به حوزه دفاع و ایستادگی متهاجم در برابر مهاجم شکل می‌گیرد. این نوع ادبیات پرداختن به دو جبهه مدافع و مهاجم مثل: ایران و عراق، ایران و داعش در سوریه، صمن و عربستان، فلسطین و رژیم صهیونیستی و…است.
ویژگی این نوع ادبیات عبارت از: ترسیم چهره رنج کشیده و مظلوم مردم، دعوت به مبارزه، بیان جنایت‌ها و بیدادگری‌ها، توصیف و ستایش جان‌باختگان و شهیدان، القای امید به آینده و پیروزی، ستایش آزادی و آزادگی، ستایش سرزمین خود، طرح بی‌هویتی جامعه و تبعیدیان، طرح نمادهای اسطوره‌ای ملی و تاریخی، است.
برای درک بهتر از ادبیات مقاومت و پایداری کتبی که در این زمینه بصورت نثر منتشر شده‌اند، موارد مناسبی برای درک مفهوم ایستادگی مظلوم در برابر مستکبر به شمار می‌روند. کتابهایی از جمله زندگی‌نامه یا سرگذشت‌نامه شهدا، تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی ایران و عراق، روایت زندگی شهدای مدافع حرم، روایت مستند از جنگ سوریه، خاطرات همسران شهدا و هزاران عنوان در این زمینه باعث می‌شود مفهوم پایداری و مقاومت را بیشتر درک کرد.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد