شما اینجا هستید

بین الملل » استعفای رئیس آژانس نظارت بر زرادخانه تسلیحات هسته‌ای آمریکا

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، لیزا گوردون-هگرتی،‌ رئیس آژانس نظارت بر زرادخانه تسلیحات هسته‌ای آمریکا در اقدامی غیرمنتظره کناره‌گیری کرد.

گوردون هگرتی که نخستین زنی است که در فوریه ۲۰۱۸ در این سمت منصوب شده روز جمعه نامه استعفای خود را به کاخ سفید ارائه کرد.

چند ساعت بعد، آژانس تسلیحات اتمی آمریکا استعفای وی را پذیرفت و اعلام کرد که ویلیام بوکلس، معاون وی، امور آژانس را برعهده می‌گیرد و سناتور جیمز اینهوف، رئیس کمیته سرویس‌های مسلح سنا وزیر انرژی را بابت مجبور کردن این زن برای استعفا به باد انتقاد گرفت؛ آژانس تسلیحات اتمی آمریکا یک دفتر فرعی در وزارت انرژی آمریکاست.

اینهوف با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: اینکه وزیر انرژی آمریکا در چنین شرایط نامطمئنی خواستار استعفای او شده است نشان می دهد که وزیر انرژی واقعا نمی داند در خصوص مسائل مهم امنیت ملی چه اقداماتی انجام می دهد و نشانگر فقدان احترام کافی به ماهیت نسبتا خودمختار این آژانس است.

دفتر وزیر انرژی آمریکا هنوز حاضر به ارائه توضیح درباره این مساله نشده است

وظیفه وزارت دفاع آمریکا مدیریت سیستم های ارسال نیروی اتمی شامل ناوها، جنگنده‌ها و موشک‌هاست در حالیکه وظیفه این آژانس نظارت بر ساخت، تولید، نگهداری و در دسترس بودن کلاهک‌های اتمی است.

گفته شده علت اصلی این استعفا اختلاف هگرتی با وزیر انرژی آمریکا بر سر بودجه بوده است. هگرتی خواستار بودجه ۲۰ میلیارد دلاری برای سال مالی ۲۰۲۱ میلادی شده برای مدرنیزه کردن زرادخانه تسلیحات هسته‌ای است، وزیر انرژی آمریکا از بودجه ۱۷.۵ میلیارد دلاری حمایت کرده است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد