شما اینجا هستید

بین الملل » استقرار صلح‌بانان روس در قره باغ

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

نیروهای روس حافظ صلح بر اساس توافقی که به درگیری نظامی شش هفته‌ای بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد، در منطقه قره‌ باغ مستقر شدند.
توافقی که موجب اتمام درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد، جشن و پایکوبی در باکو را در پی داشت، اما در ایروان، پایتخت ارمنستان، هزاران نفر در مخالفت با پذیرش این توافق به خیابان‌ها ریختند.
طبق این توافق، آذربایجان بخش‌هایی از قره‌باغ و مناطق اطراف آن را که در جریان نبرد اخیر تصرف کرده است، نگه می‌دارد. به گزارش رسانه‌های روسیه به نقل از ارتش این کشور، ۴۰۰ سرباز صلح‌بان ارتش روسیه در نخستین گام، کنترل گذرگاه لاچین را بر عهده می‌گیرند. لاچین معبری است که منطقه کوهستانی قره‌باغ را به جمهوری ارمنستان وصل می‌کند.
این توافق‌نامه همچنین نیروهای ارمنی را موظف می‌کند که برخی مناطق خارج از قره‌باغ از جمله منطقه شرقی آعدم، و منطقه غربی کلبجر، را تحویل دهند. ارمنستان همچنین منطقه لاچین، جایی که جاده کلیدی قره‌باغ را به ارمنستان وصل می‌کند، از دست می‌دهد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، گفته است که: «نیروهای روسی حافظ صلح در منطقه قره باغ و همچنین کریدور ارتباطی بین این منطقه و خاک ارمنستان مستقر خواهند شد.»
براساس این توافق‌نامه، نیروهای روسی بر کریدور ترابری که آذربایجان را از طریق ارمنستان به نخجوان وصل می‌کند، نظارت خواهند داشت.
پوتین، در این زمینه گفت که، این توافقنامه باید زمینه را برای یک توافق سیاسی پایدار و حل و فصل کامل اختلافات فراهم کند.
درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن شمار زیادی از مردم منجر شده است.
براساس این توافق، صلح‌بانان روسیه جایگزین نظامیان ارمنستان در منطقه قره‌باغ می‌شوند. به گفته وزارت دفاع روسیه، صلح‌بانان این کشور بلافاصله پس از رسیدن به پایتخت ارمنستان به سوی پست‌های دیده‌بانی در خط تماس و معبر لاچین حرکت کردند.

 

سایت خبری یورو نیوز

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد