شما اینجا هستید

اقتصادی » اعلام جزئیات استعلام مسافران کرونایی قبل از سفر جاده‌ای و هوایی

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، از امروز مسافران جاده ای مشمول قوانین جدید سفر و استعلام وضعیت بیماران کرونایی خواهد شد، این بخشنامه که چند روز زودتر در سیستم حمل و نقل هوایی اجرایی شده است، در صورت مثبت بودن پاسخ استعلام وضعیت سلامت مسافر از تردد مسافران جلوگیری می کند.

روز گذشته «عبدالهاشم حسن نیا» معاون وزیر راه و شهرسازی در بخشنامه ای ابلاغ کرد که استعلام کرونایی مسافران جاده ای واجب است و شرکت‌ها و رانندگان مسافربری در صورت عدم رعایت مقررات ابلاغی، مشمول طرح موضوع در کمیسیون‌های تخلفات حمل و نقلی و لغو مجوز به مدت حداقل یک سال خواهند بود.

«داریوش باقرجوان» مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای امروز سه شنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: استعلام کرونایی آنلاین مسافران جاده‌ای از طریق اتصال به سامانه و وب سرویس معرفی شده از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود و اکنون اتصال کامل به سامانه و وب سرویس مورد نظر برقرار شده و امکان استعلام آنلاین بیماران کرونایی در اکثر نقاط کشور فراهم است.

وی گفت: بر این اساس کد ملی مسافران وارد این سامانه شده و اگر تست منفی از مسافر ثبت شده باشد، مجاز به سفر است.

به گفته باقرجوان اگر تست کرونای مثبتی با یک کد ملی در سامانه مورد نظر ثبت شده باشد مسافر مورد نظر مجاز به انجام سفر نیست اما اگر ۱۴ روز از آن گذشته باشد، سامانه اعلام می‌کند که مسافر مجاز به سفر است.

به گزارش ایرنا اکنون این دستورالعمل به همه شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای ابلاغ شده و اگر  تخلفی صورت گیرد شرکت مورد نظر تا یکسال محروم از فعالیت خواهد شد.

وضعیت در سیستم حمل و نقل هوایی هم به همین صورت است و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی جدید ابلاغ شده، سیستم فروش بلیت هواپیما به سامانه استعلام وزارت بهداشت متصل شده است و هر مسافری که بخواهد بلیتی را به صورت اینترنتی خریداری کند ابتدا کد ملی آن استعلام شده و در صورت مبتلا بودن به کرونا کد ملی او قرمز شده و امکان صدور بلیت وجود ندارد اما اگر فردی مبتلا نباشد کد او به رنگ سبز درآمده و به او اجازه خرید بلیت داده خواهد شد.

گرچه امکان تخطی و تخلف در زمان خرید بلیت هواپیما وجود ندارد، اما از لحظه ورود مسافران به فرودگاه‌های کشور با شرکت‌های هندلینگ هم مذاکره شده تا در لحظه صدور کارت پرواز و مراحل دیگر تا خروج از سالن و سوار شدن به هواپیما با چک کردن کد ملی، مشخص کنند که مسافر به کرونا مبتلا شده است یا خیر.

اگر مسافری تست کرونای مثبت با کد ملی اش ثبت شده باشد، قطعا اجازه استفاده از پرواز را برای انجام سفر نخواهد داشت و بر اساس پروتکل‌های ابلاغ شده باید با تست منفی کرونا برای تهیه بلیت هواپیما اقدام کند چرا در این صورت در سیستم‌های مختلف عرضه بلیت مجاز به استفاده از هواپیما خواهد شد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد