شما اینجا هستید

اقتصادی » اعلام شرایط خرید حمایتی زعفران از سوی دولت

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران از دولت درخواست کرد که از زعفران کاران واقعی خرید حمایتی زعفران صورت گیرد و دلالان در این بین نباشند.

علی حسینی با بیان اینکه طرح خرید حمایتی زعفران طرح بسیار خوبی است و نرخ پیشنهادی دولت به واقعیت نزدیک است، گفت: بهتر بود نحوه پرداخت تغییر می کرد و کشاورزان در ابتدا ۷۰ درصد پول خود را دریافت می کردند و ۳۰ درصد باقی به ماه های بعد موکول می شد. زیرا کشاورزان نیازمند نقدینگی بیشتر هستند و بایستی به تقویب بنیه مالی آنها توجه شود.

وی ادامه داد: دولت باید سعی کند سراغ کشاورزان واقعی برود و از آنها خرید کند. به عبارت دیگر بایستی برای دولت مشخص شود از افرادی خرید حمایتی صورت می گیرد که واقعا زعفرانکار هستند؛ زیرا عده ای دلال گل زعفران را با قیمت پایین از کشاورز خریداری می کنند و زعفران را با قیمت بالا می فروشند.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران تصریح کرد: کشاورز خرده مالک گل زعفران را می چیند، زعفران آن را جدا می کند و سپس آن را به فروش می رساند اما کسانی که کشت انبوه زعفران دارند روزی چندین تن مازاد گل زعفران به بازار عرضه می کنند و دلالان با قیمتهای پایین این گلها را خریداری کرده و زعفران آن را با قیمتهای بالاتر یا پایین تر به فروش می رسانند.

وی با بیان اینکه برداشت زعفران تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد و تا پایان برداشت نمی توان میزان تولید زعفران را پیش بینی کرد، گفت: مشکل ما در بخش زعفران عدم مدیریت درست تولید است. برای ادامه راه نقشه نداریم و این سیاستی درستی نیست. بایستی استراتژی و سیاست گذاری تولید وتجارت زعفران توسط نخبگان و افراد باتجربه و دلسوز تدوین شود و براساس آن حرکت کنیم. نباید اینگونه باشد که هرکس زمینی را شخم بزند و زعفران بکارد. اگر با این روند ادامه دهیم قطعا مشکلاتمان هم بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، خرید حمایتی زعفران از شنبه ( ۱۷ آبان) آغاز خواهد شد که طی آن زعفران نگین با قیمت کیلویی ۱۳ میلیون تومان و زعفران پوشال با قیمت کیلویی ۱۱ میلیون تومان مورد حمایت قرار خواهد گرفت و فرآیند خرید نیز به این صورت است که ۳۰ درصد از مبلغ کل قرار داد در لحظه و ۷۰ درصد باقی در سه ماه بعد به کشاورزان پرداخت می شود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد