شما اینجا هستید

خبرخوان » افتتاح ۳ کتابخانه تخصصی کودک

به گزارش «وطن روز» به نقل از فارس، چندی پیش مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از افتتاح دو کتابخانه تخصصی کودک همزمان با هفته کتاب خبردادو از این رو در این گزارشی نگاهی تصویری توصیفی به این سه کتابخانه یکی در فسا و دیگری در فردیس و کتابخانه‌ای هم در گیلان خواهیم داشت.

مصادف با ایام هفته کتاب سال جاری سه باب کتابخانه تخصصی در حوزه کودک در سه استان گیلان شهرستان شفت، البرز شهرستان فردیس و استان فارس شهرستان فسا با زیربنایی قریب به ۳۷۰ متر مربع افتتاح و راه اندازی خواهد شد.

* جمع کتابخانه‌های تخصصی کودک به ۱۱ باب می‌رسد

با افزوده شدن کتابخانه‌های تخصصی کودک، تعداد کل کتابخانه‌های کودک به ۱۱ باب خواهد رسید. علاوه بر این تمامی کتابخانه‌های عمومی تحت پوشش در سراسر کشور مجهز به بخش‌های کودک فعال هستند.

از جمله اقدامات انجام گرفته در طراحی و تجهیز و فضاسازی کتابخانه‌ها و بخش‌های کودک (متناسب با فضای در اختیار) در سال‌های اخیر می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تجهیز فضای تفکیک‌شده بخش کودک متناسب با کودکان، استفاده از کاغذ دیواری، نقاشی‌های دیواری و کارهای سقفی، استفاده از تجهیزات بارنگ‌های شاد و یا طراحی‌شده در اشکال جذاب مطابق با استانداردهای بین‌المللی و داخلی، استفاده از کف‌پوش‌های مناسب موکت، ونیفلکس و تاتامی در بخش‌های کودک.

* آموزش و سرگرمی در کتابخانه‌های کودک

در سال‌های اخیر طراحی داخلی بخش‌های کودک با موضوعات مشخص آموزشی و سرگرمی در فضای داخلی بخش کودک و ساخت تجهیزات استاندارد انجام‌گرفته است.

تجهیزات طراحی‌شده شامل مبلمان قصه‌گویی، قفسه‌ها و میز و صندلی‌های آموزشی و مطالعه طرح دار، استفاده از کارکترهای کارتونی و ایرانی اسلامی در این بخش، امکان کتاب‌خوانی را در کنار آموزش و بازی و سرگرمی برای کودکان فراهم می‌کند.

* کتابخانه تخصصی کودک استان گیلان:ساختمان کتابخانه اهدایی خیر مدرسه و کتابخانه ساز

این کتابخانه در فضایی به مساحت ۱۰۰متر مربع آماده شده است، اما از جمله ویژگی اصلی این کتابخانه می‌توان به اینکه این کتابخانه به عنوان دومین «کتابخانه مدرسه‌ای» در مجاورت مدرسه دکتر حسین الهی قمشه‌ای در استان گیلان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. دلیل نام گذاری کتابخانه نیز وابستگی آن به مدرسه در قالب یک مجموعه فرهنگی-آموزشی است.

با توجه به محدودیت زیربنا در سایر کتابخانه‌های شهرستان، فعالیت این کتابخانه با اختصاص کلیه خدمات به کودکان در شهرستان شفت که از جمله شهرستان‌های آسیب پذیر اجتماعی و کمتر برخوردار کشور محسوب می‌شود بسیار اثر گذار خواهد بود.

ساختمان کتابخانه اهدایی خیر مدرسه و کتابخانه ساز بوده و هزینه راه اندازی و تجهیز کتابخانه از محل اعتبارات تخصیصی مناطق آسیب‌پذیر و کمتر برخوردار و همچنین اعتبار اداراه کل کتابخانه‌های عمومی استان تامین شده است.

* فضاسازی‌ها: از بازی تا سرگرمی

بر اساس زیربنای اختصاص یافته و متناسب با نیاز کاربران در فضاهای تفکیک شده انتظار والدین، بازی، آموزش و مخزن کتاب، فعالیت‌های جانبی فرهنگی و آموزشی متعدد ویژه تمامی گروه های سنی (خردسالان تا نوجوانان) ارائه می‌شود.

فضای آموزش و بازی در این کتابخانه مدنظر است. به منظور فراهم آوری امکان بازی و سرگرمی در کنار یادگیری و مطالعه کتاب‌ها.

 بیش از ۹۰۰ نسخه کتاب کودک به تفکیک رده‌های سنی با امکان استفاده آزاد برای مادران و کودکان نیز مهیا شده است.

* سهمیه ویژه اسباب بازی برای کتابخانه

این منابع شامل کتاب در سه رده سنی (آماده‌سازی شده در موضوعات مختلف و لیبل‌های رنگی)، نشریات کودک و کتاب‌های مرجع مختص کودکان است.

منابع در نظر گرفته شده در این کتابخانه متناسب با گروه‌های سنی و نیاز کودکان و همچنین والدین آنها با سهمیه اولیه ۹۰۰ نسخه کتاب کودک و منابعی در حوزه روانشناسی کودک، فرزند پروری و تربیت کودکان برای والدین در نظر گرفته شده است. البته سهمیه ویژه اسباب بازی برای کتابخانه تهیه و ارسال خواهد شد.

با توجه به حوزه تخصصی فعالیت‌های کتابخانه ۱ نفر نیروی کتابدار علاقه‌مند دانش آموخته رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با ویژگی‌های شاخص ذیل در این کتابخانه مشغول فعالیت و ارائه خدمات خواهند شد.

مهارت‌های حل مسئله، همکاری بین کودکان، نوآوری،‌ آشنا به مباحث روانشناسی رشد، ترویج خواندن، مهارت فرهنگی و هنری و ادبیات کودکان

* کتابخانه تخصصی فسا؛ استفاده از تجهیزات و طراحی‌های جذاب

این کتابخانه در فضایی به مساحت ۱۴۲متر مربع آماده شده است و از ویژگی‌های اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان «شهروند» به عنوان پنجمین کتابخانه کودک در استان فارس و اولین در شهرستان فسا راه اندازی خواهد شد.

 ساختمان این کتابخانه در محل بوستان کتاب با محوریت موضوع کتاب و کتابخوانی در سال جاری از سوی شهرداری در یک طبقه ساخته و در قالب حق انتفاع دائم در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قرار گرفت.

اداره کل استان از محل اعتبارات استانی، کتابخانه را تجهیز و به منظور ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان شهرستان راه اندازی کرد.

ویژگی اصلی این کتابخانه واقع شدن آن در فضای کاملا متناسب با موضوع کتاب و مطالعه و همچنین استفاده از تجهیزات و طراحی‌های دیواری جذاب و رنگی با اهداف آموزشی است.

* فضاسازی:  ۹۰۰ نسخه کتاب کودک به تفکیک رده‌های سنی

بر اساس زیربنای اختصاص یافته و متناسب با نیاز کاربران، کتابخانه در فضاهای تفکیک شده انتظار والدین، بخش مادر و کودک، سینمای کودک، بازی، آموزش و مخزن کتاب، فعالیت‌های جانبی فرهنگی و آموزشی متعدد ویژه تمامی گروه‌های سنی (خردسالان تا نوجوانان) را ارئه می‌‌کند.

سینمای کودک از دیگر فضاهای این کتاخانه است، فضای مجزا و جذاب به منظور نمایش فیلم و سرگرمی با امکانات مناسب و ویژه کودکان و نوجوانان.

از موارد دیگر می‌توان به فضایی به منظور رفاه حال مادران در نگهداری و رسیدگی به امورات کودکان در سنین خردسال اشاره کرد. همچنین به منظور فراهم آوری امکان بازی و سرگرمی در کنار یادگیری و مطالعه کتاب‌ها فضای تخصیص یافته است.در این کتابخانه بیش از ۹۰۰ نسخه کتاب کودک به تفکیک رده‌های سنی با امکان استفاده آزاد برای مادران و کودکان مهیا شده است.

منابع شامل کتاب در سه رده سنی (آماده‌سازی شده در موضوعات مختلف و لیبل‌های رنگی)، نشریات کودک و کتاب‌های مرجع مختص کودکان است.

منابع در نظر گرفته شده در این کتابخانه متناسب با گروه‌های سنی و نیاز کودکان و همچنین والدین آنها با سهمیه اولیه ۳۵۰۰ نسخه کتاب کودک و سهمیه ویژه اسباب بازی با محوریت آموزش و سرگرمی است.

در حال حاضر فعالیت کتابخانه تخصصی کودک شهروند با یک نفر نیروی کتابدار علاقه‌مند با تجربه آغاز و یک نفر کتابدار- مربی در آینده نزدیک متخصص جذب و به کارگیری و به مجموعه اضافه خواهد شد.

* کتابخانه تخصصی کودک «قاصدک»؛ ۴۰۰۰ کتاب کودک و سهمیه اسباب بازی‌های فکری و آموزشی

این کتابخانه در فضایی به مساحت ۱۲۴متر مربع افتتاح خواهد شد. ویژگی اصلی این کتابخانه عبارتند از: این کتابخانه به عنوان نخستین کتابخانه کودک در استان البرز و شهرستان فردیس در داخل پارک تندرستی شهر فردیس تجهیز شده و راه اندازی خواهد شد. ساختمان این کتابخانه از سوی شهرداری فردیس به صورت واگذاری ۱۵ ساله در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قرار گرفت.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان از محل منابع استانی نسبت به طراحی داخلی و تجهیز و جذب نیروی کتابدار متخصص اقدام کرد.

از جمله فضاهای تفکیکی این کتابخانه فضای انتظار والدین، بخش مادر و کودک، بخش خردسال، بازی، آموزش و مخزن کتاب است. با توجه به اختصاص بخش مجزا به خردسالان در کنار مادران به همراه کتاب‌ها، اسباب بازی‌ها و آموزش‌های ویژه خردسالان، در این کتابخانه اتاقی با عنوان مادر و کودک به منظور رفاه حال مادران و رسیدگی به کودکانشان پیش بینی شده است.

منابع این کتابخانه متناسب با گروه‌های سنی و نیاز کودکان و همچنین والدین آنها با سهمیه اولیه ۴۰۰۰ نسخه کتاب کودک و همچنین سهمیه اولیه اسباب بازی‌های فکری و آموزشی خریداری شده است.

نیروی انسانی

نهاد کتابخانه‌های عمومی به منظور به کارگیری نیروی کارآمد و متخصص پس از اعلام فراخوان و مصاحبه تخصصی اقدام به جذب دو نفر کتابدار ویژه کودک در این کتابخانه کرده است.

فعالیت‌ها و برنامه‌ها

در هر سه باب کتابخانه ‌کودک امکان باز‌ی، سرگرمی، مطالعه در محل و امانت کتاب فراهم می‌‌شود. همچنین فعالیت‌های فرهنگی از جمله نقاشی، اوریگامی، بلندخوانی، قصه گویی، نمایش خلاق و … با بهره گیری از کتابداران و مربیان خلاق انجام خواهد شد.

* مخاطبین و اعضا و شرایط استفاده از کتابخانه‌های کودک

خردسالان و کودکان در سه رده سنی الف- ب و ج (پیش‌دبستانی تا پنجم ابتدایی) مخاطبان و کاربران بخش کودک هستند.

هزینه عضویت در این کتابخانه برای کودکان  زیر ۷سال رایگان، کودکان زیر ۱۴ سال نیم بها خواهد بود. اعضای کتابخانه می‌توانند به مدت یک سال عضو کتابخانه‌ شده و کتاب‌ها را به مدت ۱۴ روزبه امانت بگیرند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد