شما اینجا هستید

بین الملل » افت اقتصادی آمریکا در صورت بروز ناآرامی پس از انتخابات

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

روز گذشته انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد و در حالی که این کشور در انتظار نتایج انتخابات به سر می‌برد، صاحبان مشاغل و دفاتر کار در شهرهای سراسر ایالات متحده خود را برای ناآرامی های احتمالی پس از اعلام نتایج آماده می کنند. در جریان اعتراضاتی که پس از کشته شدن جورج فلوید، سیاه پوست آمریکایی، به دست ماموران پلیس شکل گرفت، بسیاری از مغازه ها مورد حمله خشونت آمیز برخی معترضان قرار گرفت. با توجه به اتفاقات اخیر در جریان مناظرات انتخاباتی دو نامزد انتخاباتی، نگرانی از بروز اعتراضات در صورت پیروزی دوباره دونالد ترامپ، باعث شده تا صاحبان مشاغل، با ایجاد تغییراتی، سعی در جلوگیری از صدمات احتمالی دارند.

اعتراضات آمریکا+انتخابات آمریکا
نگرانی های مربوط به انتخابات آمریکا و نتایج حاصل از آن در بازارهای مالی این کشور نیز احساس می شود. با این حال، شاخص بورس آمریکا پس از یک هفته افت شدید روند معکوس در پیش گرفت و در روز دوشنبه بالا رفت.
نظرسنجی های ملی حاکی از احتمال بالای پیروزی《جو بایدن》در برابر رقیب انتخاباتی اش،《دونالد ترامپ》رئیس جمهور فعلی ایالات متحده، در انتخابات روز سه شنبه است. اما بعضی اختلافات حقوقی بر سر شمارش آرا در بسیاری از ایالت ها به وجود آمده است.
《برایان گاردنر》 ، تحلیل‌گر ارشد واشنگتن در بانک سرمایه گذاری می گوید در سال ۲۰۰۰، در پی بازشماری آرا انتخاباتی در فلوریدا و عدم اطمینان درباره نتیجه انتخابات ایالات متحده باعث شد تا بازارهای مالی حدود ۵ درصد فرو ریختند.
گاردنر، پیش بینی کرد، جو بایدن پیروز این انتخابات باشد اما هشدار داد که هرگونه خشونت پس از اعلام نتایج می تواند باعث سقوط تندتر بازارهای مالی شود.
تعدادی از فروشگاه های این کشور مانند《والمارت》که آزادانه اجازه ی معامله ی اسلحه را دارند، در هفته گذشته با اشاره به نگرانی های موجود نسبت به ناآرامی های داخلی اعلام کردند که به طور موقت اسلحه و مهمات را از هزاران فروشگاه خود در ایالات متحده خارج می کنند. اما یک روز بعد، والمارت تصمیم خود را لغو کرد‌.
بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی در حال حاضر در رای گیری زودهنگام رای خود را به صندوق انداخته و حدود ۱۶ میلیون نیز در انتخابات حضوری شرکت کرده اند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد