شما اینجا هستید

اقتصادی » افزایش دمای هوا چه تالثیری بر دریای خزر

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، سیده معصومه بنی هاشمی افزود: روند افزایش دمای هوا در حوزه آبریز دریای خزر باعث تداوم کاهشی سطح تراز آب این دریا در سال های پیش رو خواهدشد.

وی اضافه کرد: بخش بزرگی از حوضه آبریز دریای خزر در بخش شمالی این دریا واقع شده و هر اتفاقی که در این بخش روی دهد اثر مستقیم بر سطح تراز آب این دریا خواهد داشت.

مدیرمرکز مطالعات دریای خزر به همکاری های علمی در بخش آب شناسی و هواشناسی کشورمان با پنج کشور حاشیه دریای خزراشاره کردو گفت: نتایج مطالعات این پنج کشور که  منطبق با مدل های پیش بینی های تغییر اقلیم جهانی و نیز با توجه به وضعیت گرمایش زمین و افزایش گازهای گلخانه ای، افزایش دما برای این آبریز پیش بینی شده است.

بنی هاشمی خاطرنشان کرد: هردرجه افزایش دمای هوا برافزایش تبخیر آب از سطح این پهنه آبی اثر مستقیم دارد.

وی توضیح داد: پیش بینی شده در سال های آتی روند کاهشی سطح تراز آب این دریا تداوم داشته باشد.

مدیرمرکز مطالعات دریای خزر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ضمن تاکید براینکه افزایش دما براین دریا اثر منفی بیشتری دارد، گفت: میزان بارش ها آنقدر که افزایش دما اثرگذار است چندان تاثیری در تراز آب دریای خزر ندارد.

مدیر مرکز مطالعات دریای خزر شانزدهم آبان ماه امسال گفت: روندکاهشی سطح تراز آب دریای خزر همچنان ادامه دارد که علت آن به کاهش ورودی آب رودخانه‌های اصلی مرتبط است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد