شما اینجا هستید

اقتصادی » افشاگری از رانت خرید شمش در بورس کالا

به گزارش «وزن روز» به نقل از ایسنا، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، از رانت بالایی که به عده محدودی از نوردکاران نورچشمی اعطا می‌شود، گلایه کرده و معتقد است که به جای تمرکز بر عرضه فولاد میانی، بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، اصرار شود.

سیدرضا شهرستانی، با بیان این موضوع و اینکه تمرکز بر عرضه فولاد میانی و رانت بالایی که میزان آن تنها در مهر ماه امسال بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است، اظهار کرد: به عبارت دیگر این عده انگشت شمار، تمام سرمایه‌گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره‌مندی از این رانت عظیم بازگشت می‌دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند.

طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، این عضو هیات مدیره انجمن، با اشاره به اینکه وقتی صحبت از عدم عرضه نوردکارانی که شمش را خریداری کرده‌اند می‌شود، آن‌ها اعلام می‌کنند که این شمش‌ها را به صورت سلف خریده‌ایم و هنوز تحویل نگرفته‌ایم؛ گفت: حتی اگر بر اساس ادعای همین افراد، آمار و ارقام را بررسی کنیم، می بینیم که میزان شمش فولادی که در مهر ماه سال جاری تحویل نوردکاران شده، ۴۸۰ هزار تن و میزان معامله محصولات نوردی مربوط به خریداران شمش ۲۲۲ هزار تن بوده است در حالی که حتی به صورت حداقلی و بر اساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار، باید ۲۸۷ هزار تن محصول عرضه می شده است. به عبارتی  ۶۵ هزار تن محصول در بورس کالا عرضه نشده و به طور خوش بینانه در بازار به فروش رسیده است؛ لذا با توجه به اختلاف حدود ۱۰۰۰ تومانی میلگرد در بورس کالا و بازار، رقمی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان رانت آن هم فقط در یک سال نصیب عده ای انگشت شمار می شود.

با پول رانت خرید شمش از بورس کالا می‌توان چندین کارخانه را احیا کرد

وی تصریح کرد: با این میزان رانتی که نصیب نوردکاران نورچشمی می‌شود، می‌توان هر ماه چند کارخانه تعطیل شده را احیا کرد و در این شرایط اقتصادی، به تولید و اشتغال کشور و معیشت مردم کمک کرد. حتی می‌توان سالیانه چند کارخانه جدید در مناطق محروم ساخت و چرخ توسعه کشور را چرخاند؛ اما متاسفانه شاهدیم که این عده محدود با حمایت برخی مسئولین، نه تنها از این رانت خواری سیر نشده اند بلکه به دنبال رانت بیشتر در سایه دستورالعمل ها و شیوه نامه های جدید هستند که امیدواریم با درایت و حساسیت نهادهای نظارتی جلوی اقدامات مخرب آنها گرفته شود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد