شما اینجا هستید

بین الملل » افول قدرت کدخدا

گروه بین الملل- امیرحسین شجاعی

درحالی که دو هفته از انتخابات آمریکا می گذرد، بسیاری از مدیران این کشور معتقدند، هنوز هم صحبت های ترامپ یک تهدید برای دموکراسی در آمریکا است و آن ها در حال برنامه ریزی برای یک واکنش سریع در برابر اقدامات وی هستند.
در روز جمعه ۶ نوامبر، مصادف با ۱۶ آبان ۹۹، بیش از دوازده مدیرعامل از شرکت های بزرگ آمریکایی، در یک کنفرانس ویدیویی درباره این که اگر ترامپ از ترک کاخ سفید خودداری کند یا اقدامات دیگری را برای ماندن در قدرت انجام دهد، گفت و گو کردند.
طی این کنفرانس، که بیش از یک ساعت به طول انجامید، آن ها به این نتیجه رسیدند که ترامپ حق پیگیری قانونی تقلب در انتخابات را دارد. مدیر شرکت «ییل» که یکی از افراد حاضر در این کنفرانس بود گفت:« مدیران عامل می توانند با فشار بر نمایندگان قانون گذار ایالت های خود، نتیجه را به نفع ترامپ برگردانند.»
بر اساس آخرین گزارش ها، اظهارات ترامپ تاثیرات مخربی بر بازار محصولات شرکت‌های بزرگ آمریکایی می گذارد و این مدیران در جلسه خود بر لزوم همکاری بیشتر با یکدیگر تاکید کردند. البته هنوز هم بسیاری از آن ها از ترامپ می خواهند شکست خود را قبول کند و مانع از بروز آشوبی دیگر در آمریکا شود.
در عین حال یک روز پس از این جلسه ویدیویی، آنها پیروزی جو بایدن و معاونش، کاملا هریس را تبریک گفتند و در عین حال تاکید کردند، ترامپ حق قانونی برای اعتراض به نتایج انتخابات را دارد، اما همه آن ها باور داشتند دموکراسی آمریکا در حال مرگی تدریجی است.
طبق گزارش پایگاه خبری سی‌بی‌اس، هیچ شواهدی از تقلب گسترده در انتخابات سال ۲۰۲۰ وجود ندارد؛ در واقع، مقامات هر دو حزب سیاسی علنا اظهار داشتند که انتخابات به خوبی پیش رفت و ناظران بین المللی نیز تأیید کردند که هیچ تخلف جدی وجود ندارد. موضوعاتی که ستاد انتخاباتی ترامپ و متحدانش به آن اشاره کرده اند؛ مانند مشکلات مربوط به امضاها، پاکت نامه ها و علائم پستی در برگه های رای گیری، در هر انتخاباتی طبیعی است. همچنین این احتمال وجود دارد که شمارش تعداد کمی از آرا اشتباه شده باشد، اما بر نتیجه نهایی انتخابات بی تاثیر است. ترامپ به آرای پستی که بعد از انتخابات شمرده شده بودند نیز اعتراض و ناظران شمارش آرا را به دستکاری در نتایج انتخابات متهم کرد.
یکی از مدیران سابق صندوق بین المللی پول در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ترامپ در حال ایجاد یک بی اعتمادی گسترده در کشور است که امکان دارد به یک فروپاشی در کل سیستم ایالات متحده آمریکا منجر شود.»

پایگاه خبری-تحلیلی CBS

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد