شما اینجا هستید

بین الملل » خانم هریس به کاخ سفید خوش آمدید

گروه بین الملل – معصومه ستاریان

«کاملا هریس» اولین زن آمریکایی- آسیایی و رنگین‌پوستی است که به عنوان معاون رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد. در طول تاریخ آمریکا تا کنون هیچ زنی به عنوان معاون‌رئیس‌جمهور و یا رئیس‌جمهور در این کشور انتخاب نشده و به همین دلیل انتخاب کاملا هریس، به عنوان معاون رییس جمهور جدید باعث تعجب زیادی شده است.
«بریتنی اولیور» فعال حقوق زنان و ارتباطات که در انتخابات مقدماتی از هریس حمایت کرد می‌گوید: «او اولین زن رنگین‌پوستی است که به عنوان معاون رئیس جمهور این کشور انتخاب شده و انتخاب وی به عنوان یک مسئول از چند جهت بسیار مهم است.»
حضور هریس به عنوان معاون رئیس جمهور جدید آمریکا، با اختیاراتش در شکل دادن به سیاست ها و اولویت های دولت بایدن و نقش اساسی وی به عنوان یک رنگین‌پوست در جامعه‌ای که هنوز رنگ و بوی نژادپرستی دارد، اهمیت ویژه‌ای دارد.
کاملا هریس بیشتر دوران حرفه ای خود را به عنوان دادستان گذراند و در زمان مبارزات انتخاباتی بایدن برای ریاست جمهوری، کاندیداتوری خود را تایید کرد.
هریس، همچنین نزدیک به چهار سال در مقام سناتور ارشد کالیفرنیا بود و در کمیته‌های قدرتمند قضایی و اطلاعاتی آمریکا نیز عضویت دارد. وی در طول مدت حضورش در سنا به دلیل سوالات متمایز خود از دولت ترامپ از جمله «برت کاوانو» قاضی دادگاه عالی و «جف سشنز» دادستان کل، مورد توجه قرار گرفت.
کاملا هریس همچنین در مقام سناتور دنبال کننده سیاست‌هایی از جمله، پرداخت نقدینگی ماهانه به بسیاری از خانواده‌های طبقه ضعیف، مراقبت های بهداشتی،  افزایش حقوق معلمان و اصلاحات در امور مهاجرت بود.
کاملا دوی هریس در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۶۴ (۲۸ مهر ۱۳۴۳) در شهر «اوکلند» در ایالت کالیفرنیا از پدری جامائیکایی و مادری هندی به دنیا آمد و در شهر «برکلی» در همین ایالت بزرگ شد. پدرش «دونالد جی هریس» استاد بازنشسته رشته اقتصاد در دانشگاه «استنفورد» است و مادرش «شیامالا گوپالان» پزشک متخصص درمان سرطان سینه بود.
هریس نه تنها در سال ۲۰۰۳ موفق شد در انتخابات دادستانی شهر «سان‌فرانسیسکو» پیروز و تبدیل به اولین دادستان رنگین‌پوست در ایالت «کالیفرنیا» شود، بلکه در انتخابات دور بعد در سال ۲۰۰۷ نیز بی‌رقیب بود و تا سال ۲۰۱۰ در همین سمت باقی ماند. وی در دوران دادستانی کالیفرنیا دست به اصلاحاتی از جمله محدودیت دسترسی شهروندان به سلاح، دفاع از مجازات اعدام، دفاع از حریم خصوصی و حفاظت از محیط زیست زد. برخی رسانه های غربی معتقدند که سوابق دادرسی هریس به عنوان دادستان کل و دادستان منطقه به دلیل تناقضات آن هنوز مورد انتقاد است.
کاملا هریس در سال ۲۰۱۶ با حمایت باراک اوباما و جو بایدن با کسب بیش از ۶۰ درصد آرا به مجلس سنا راه پیدا کرد و بلافاصله پس از پیروزی، وعده داد که با سیاست‌های ترامپ، از جمله در حوزه مهاجرت مقابله خواهد کرد. وی یکی از مقامات آمریکایی بود که فرمان اجرایی ترامپ در مورد منع ورود شهروندان از چند کشور اسلامی به آمریکا را صراحتا «ممنوعیت ورود مسلمانان» توصیف کرد.
کاملا هریس همچنین در مورد بانکهای بزرگ و بحران وام مسکن و اعمال تغییراتی در مورد تجهیز پایگاه داده‌ها برای ردیابی از پلیس اقداماتی انجام داده است.
نامزدی کاملا هریس اهمیت زنان، رنگین‌پوستان و به طور گسترده زنان رنگین پوست را برای حزب دموکرات برجسته کرد و در موقعیتی که دولت ترامپ به علت قتل جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور با اعتراضات گسترده‌ای روبرو بود، باعث تبلیغات بیشتر انتخابت ریاست جمهوری شد.
هم اکنون تعداد زیادی از زنان سیاه پوست، لاتین، آمریکایی-آسیایی، بومیان آمریکایی و جزایر اقیانوس آرام سعی در حضور در صحنه سیاسی آمریکا  دارند و بسیاری معتقدند که  موفقیت کاملا هریس می تواند زنان و رنگین‌پوستان بیشتری را به این کار تشویق کند و باعث عادی تر شدن حضور زنان در نقش‌های مدیریتی  شود.

 

پایگاه خبری VOX

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد