شما اینجا هستید

بین الملل » اگر ترامپ ببازد، چه خواهد کرد؟

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

دونالد ترامپ، پس از بستری شدنش به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، هفته های منتهی به روز انتخابات را در کنار هزاران هوادار خود در راهپیمایی ها گذراند و قول داد که «موج سرخ» را علیه مخالفان سیاسی و فرهنگی خود برانگیزد اما اگر ببازد، جو بایدن، وارث یک اقتصاد فروپاشیده، بیکاری گسترده، بحران بهداشت عمومی و سیل دستورات اجرایی و سایر سیاست های اداری به جا مانده از ریاست جمهوری ترامپ خواهد بود که مدعی اصلاح آنها است.
اگر نتیجه انتخایات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا این بار به سود ترامپ تمام نشود، وی اولین رئیس جمهوری این کشور  از زمان جورج بوش تا کنون است که دور دوم  انتخابات را واگذار می‌کند.
برخی تحلیلگران معتقدند که در این صورت او هر کاری انجام خواهد داد تا دولت بایدن را تضعیف کند. او فقط یک چیز می خواهد: دیدن شکست جانشین خود، در نتیجه اقدامات ترامپ در صورت باخت را می توان به چند دسته تقسیم کرد. پیش از هر چیز، او قطعا در مسیر انتقال قدرت به بایدن، سنگ اندازی خواهد کرد. ترامپ قبلاً تهدید کرده بود که شکایتش از رأی گیری های پستی به اکثریت محافظه کار دادگاه عالی ایالات متحده وابسته خواهد بود و در صورتی که نتیجه مطابق میلش نباشد، قادر به تضمین انتقال مسالمت آمیز قدرت نخواهد بود.
دونالد کی شرمن، معاون مدیر سازمان نظارت بر احزاب در واشنگتن (CREW) معتقد است، در صورتی که ترامپ مجددا انتخاب نشود، قطعا آمادگی ایجاد هرگونه «خرابکاری» در فرآیند انتقال قدرت را خواهد داشت. این سازمان صدها پرونده قضایی علیه دولت ترامپ تشکیل داده است، از سوابق عقیم سازی اجباری و نقض حقوق بشر در مراکز نگهداری مهاجرین گرفته تا نقض بند حقوق خارجی که رئیس جمهور و مقامات فدرال را از گرفتن هدیه یا هر گونه پرداختی از دولت های خارجی منع می کند.
در نتیجه می توان گفت، به نظر می رسد که اگر ترامپ در انتخابات پیروز نشود، یا کلا از پذیرش نتایج امتناع می ورزد و یا حتی اگر نتایج را بپذیرد هم اوضاع را طوری پیش خواهد برد که بدانیم قرار نیست انتقال قدرت، بدون مشکل انجام شود.
در وهله دوم، او و افرادش قطعا سعی خواهند کرد تا هر گونه مدارکی که برعلیه‌شان باشد را از بین ببرند. دولت ترامپ بارها به سوء استفاده و از بین بردن مدارک مختلف، متهم شده و حتی گزارش شده که کارکنان مجبور شده اند مدارک و مستندات تخریب شده درباره او را که با نقض قوانین ریاست جمهوری در ارتباطند، دوباره به هم بچسبانند.
موضوع بعدی، گزارش های مالی شخص ترامپ و خانواده او است. بر اساس اسناد افشا شده مالی، آقای ترامپ سال گذشته ۴۴۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۳۴ میلیون دلار درآمد کسب کرده است. این مدارک همچنین نشان می‌دهند که ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر، دختر و داماد دونالد ترامپ (کوشنر در کاخ سفید سمت هایی هم در اختیار دارد)، در سال گذشته حداقل ۳۶ میلیون دلار درآمد داشته اند. به گزارش واشنگتن پست، آقای شرمن گفت که ترامپ از پول دولت در جهت تجارت خود استفاده کرده و سازمان نظارت بر احزاب در واشنگتن نیز اعلام کرد که ۱۵۰ مقام دولتی خارجی از زمان ریاست جمهوری ترامپ از املاک وی بازدید کرده اند.
در نهایت، آخرین اقدام احتمالی ترامپ تلاش برای تبرئه افراد وابسته به خودش خواهد بود. بسیاری از طرفداران و وفاداران و حتی اعضای خانواده او در مضان اتهامات مختلفی از جمله فساد مالی هستند و او تلاش خواهد کرد تا این اتهامات را برطرف کند و آنها را نجات دهد. می توان گفت که دونالد ترامپ کرسی قدرت را به همین‌ راحتی رها نخواهد کرد.

 

 

ایندیپندنت

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد