شما اینجا هستید

بین الملل » ایالات «متفرقه» آمریکا

گروه بین الملل «وطن روز»

طی روزهای اخیر، آمریکا روی دیگری از خود به دنیا نشان داد و خشونت تکان دهنده در واشنگتن باعث برانگیختن انزجار جهانی شد.
آمریکا که همیشه به عنوان یکی از «دموکراسی های جهان» معرفی می شد، حالا درگیر اعتراضات وحشیانه خیابانی است و برخی تحلیلگران بر این عقده اند که این کشور در حال ورود به یک مرحله گذار است و با تائید ریاست جمهوری بایدن توسط کنگره آمریکا، باید منتظر واکنش های بیشتری از طرف «دونالد ترامپ» و هوادارانش باشیم.
«تئودور کاراسیک» تحلیلگر ارشد موسسه تحقیقاتی «لکزینگتون» واشنگتون می گوید: آنچه در کنگره آمریکا رخ داد، تجلی اختلافات اصلی آمریکایی است و امروزه با نگاهی به مسائل آمریکا می توان دریافت که چند دستگی هویتی و نژادی آمریکا را به تقسیمات ایالتی و «ما در برابر آنها» سوق داده است.
وی یادآور می شود که: تخریب مجسمه شخصیتهای تاریخی در کنگره آمریکا توسط هواداران ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات، نشان دهنده قطع ارتباط کاخ سفید با واقعیت های داخلی کشور است.
با وجود شیوع ویروس کرونا در آمریکا، تلفات زیاد و ضربات اقتصادی ناشی از آن، به نظر می رسد که آمریکایی ها نتیجه انتخابات را بر اساس «آزادی یا مرگ» تقسیم بندی و نسبت به عوامل بیماری زای اطراف خود بی توجه هستند. این مسئله حتی در میان روشنفکران آمریکا نیز مشهود است به طوری که آنها هم از زمان شیوع ویروس کرونا، آن را جدی نگرفته و این امر هم یکی دیگر از نشانه های دوره گذار آمریکا است.
کاراسیک، همچنین معتقد است که تنش های نژادی سال گذشته میلادی در آمریکا به دنبال قتل «جورج فلوید» و «ریشارد بروکس» در آتلانتا شکافی اجتماعی_فرهنگی است که زمینه آن پیش از این چیده و حالا با لفاظی های سیاسی به اوج نزدیک می شود. بسیار روشن است که مسئله نژادی در آمریکا به لحاظ تاریخی امر مهمی به شمار می رود و عدم توجه به آن به عمیق تر شدن شکاف در ایالات متحده دامن می زند.
از طرفی به نظر می رسد که بر خلاف سایر جوامع، آمریکایی ها توان همزیستی با عوامل بیماری زا همچون ویروس کرونا را ندارند و آشفتگی فرهنگی_اجتماعی در آمریکا با آغاز شیوع این ویروس افزایش یافته است. مقایسه اقلیت افرادی که در این جامعه از ماسک استفاده می کنند با آنها که به این امر بی توجه هستند، گواه دیگری بر این امر است.
تئودور کاراسیک در انتها در تحلیل خود از وقایع اخیر آمریکا که در پایگاه خبری_تحلیلی «eurasia review» منتشر شده می نویسد: اگرچه چرخه «انعکاس» یا «نگاه در آینه» پس از وقایع ناشی از قتل جورج فلوید در آمریکا پشت سر گذاشته شده اما تحریکات دونالد ترامپ در روزهای پایانی ریاست جمهوری خود، باعث برانگیختن دوباره احساسات جامعه شده و به نظر می رسد که در این میان عده ای به دنبال روش ارائه شده در کتاب «خاطرات ترنر» (رمانی در مورد وقوع انقلاب خشونت آمیز در آمریکا که منجر به سرنگونی دولت فدرال، جنگ های نژادی و هسته ای و در نهایت نابودی سیستماتیک غیرسفیدپوستان می شود) برای سرنگونی دولت ایالات متحده هستند.
کاراسیک همچنین معتقد است که، رفتن ترامپ از کاخ سفید ممکن است عاملی در جهت مهار این شورش ها باشد اما «جو بایدن» و دولت جدید برای پیشگیری از تفرق ایالات متحده آمریکا ناچار از اقدامات جدی و فوری است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد