شما اینجا هستید

اقتصادی » ایجاد خط پیوسته ساخت مسکن از حرف تا عمل
گروه : اقتصادی

گروه اقتصادی

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در مراسم بهره برداری از طرح‌های مسکن ملی گفت: یکی از مهمترین تکالیف دولت در زمینه ساخت مسکن، ایجاد خط پیوسته مسکن است که نشان دهنده جریان پایدار تولید مسکن در کشور خواهد بود. اما الزامات و موانع تحقق این هدف عالیه چیست؟
اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران برای پاسخ به این سوال با آقای دکتر خشایار باقرپور مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفتگو کرده است.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران در ابتدا اظهار داشت، ماجرای خط تولید پیوسته مسکن قطعا یکی از بهترین واژگانی است که به لحاظ بار معنایی و اعتباری در بازار مسکن از آن رونمایی شده است اما قطعا در پس این واژه، عوامل و مولفه های فراوانی وجود دارد که در مسیر به وقوع پیوستن آن یا محرک و یا مانع خواهند بود
ثبات اقتصادی برای سرمایه گذاران
دکتر باقر پور گفت ، ایجاد خط تولید مسکن زیرساختهای اقتصادی و بنیادینی را می طلبد که نه تنها امسال و با عزم جدی دولت در سال پایانی فعالیت، که طی سالها نظریه پردازی دولتمردان در خصوص بازار مسکن نیز ایجاد نشده است.
اقتصاد شفاف و پایدار لازمه تحقق خط پیوسته تولید مسکن
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران ، نخستین الزام برای راه اندازی، توسعه و ثبات جریان تولید مسکن را اقتصاد شفاف و پایدار دانست و افزود، اقتصادی که در آن سرمایه گذاران چه خرد و چه کلان بتوانند با استفاده از آمار صحیح و ثبات اقتصادی برای برنامه های میان مدت و بلند مدت خود برنامه ریزی کرده و بدون نگرانی از نوسانات شدید قیمت ها محل سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کند.
وی ادامه داد، در شرایطی که طی مدت زمانی کوتاه تمام بازارها اعم از سکه، ارز، خودرو، بورس و مسکن دچار تلاطم و نوسانات شدید لحظه‌ای در قیمت و سیاستگذاری شده‌اند، این ثبات اقتصادی در نظر سرمایه‌گذاران بسیار دور از دسترس بوده و امکان برنامه ریزی با آرامش خاطر نسبت به سود یا زیان آن وجود ندارد.

زمین مهمترین مؤلفه ساخت مسکن
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران تصریح کرد ، الزام بعدی برای راه اندازی جریان تولید مسکن، تخصیص زمین است که در گذشته نه چندان دور، بیشترین سهم از قیمت مسکن را به خود اختصاص می داد. اختصاص زمینهایی که در اختیار دستگاه ها و ارگان های دولتی و بعضاً غیر دولتی هستند، و اغلب نزدیک به شهرها، کلانشهرها و مناطقی هستند که امکان دسترسی به بازار کار را فراهم می‌کنند. آقای باقرپور با اظهار تاسف از اینکه طی سالیان گذشته جانمایی مناطق صنعتی و بافت تولیدی و خدماتی این مراکز به گونه‌ای صورت گرفت که امکان سکونت در نزدیکی آنها وجود ندارد گفت ، البته این تصمیم بنا به دلایل دیگری مانند تقسیم بندی های شهری و قوانین ساخت مناطق مسکونی و دوری از مراکز آلوده صنعتی بوده، اما انتخاب اشتباه مکان برای احداث شهرک های مسکونی در برنامه های دولت‌های سابق مانند مسکن مهر، نشان داد امکانات رفاهی و دسترسی های شهری یکی از مهمترین موضوعاتی است که می بایست به آن توجه شود.
وی همچنین به گزارش سازمان بازرسی کل کشور از نحوه اجرای طرح مسکن مهر اشاره کرد و گفت در این گزارش ، یکی از ایرادات اصلی در اکثر استان ها، واگذاری اراضی نامناسب برای احداث مسکن مهر، مانند خارج از محدوده در دامنه کوه، شیوه نامناسب احتمال رانش زمین و یا زلزله و …، موجب بالا رفتن هزینه‌های آماده‌سازی و قیمت تمام شده واحدها شد.

خدمات زیربنایی و رفاهی در تولید مسکن
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران گفت ،از سوی دیگر ضعف شدید در خدمات زیربنایی و روبنایی یکی از بزرگترین موانعی است که برای ایجاد جریان ثابت تولید مسکن می‌تواند به شدت موثر باشد. امکانات ابتدایی مانند برق، فاضلاب، بیمارستان، مدرسه، فضای سبز و … از مهمترین الزامات ایجاد و توسعه مسکن بوده و پیش از ساخت و تحویل مسکن به متقاضیان، بایست در این موارد نیز تمهیدات لازم اندیشیده شود.

عدم برنامه‌ریزی مدون پروژه های مسکن
آقای باقرپور یکی دیگر از زیرساخت های مهم برای راه اندازی خط تولید پیوسته مسکن را ، برنامه مشخص برای فازهای مختلف دانست و گفت که متأسفانه نهادهای متولی تولید و توسعه مسکن که موظف به تأمین این کالا برای متقاضیان هستند تاکنون هیچ برنامه مدون و مشخصی در خصوص این الزام ارائه ندادند. کما اینکه برنامه مسکن مهر، مسکن ملی و نوسازی بافت فرسوده شهری نیز تنها به اعلام آغاز و یا برخی اقدامات آن اکتفا کرده و هیچ اطلاع رسانی دقیق و مدونی از پیش تولید، تولید و پیشرفت پروژه توسط دولتمردان و مسئولان ارائه نشده است.

بودجه و تسهیلات ارزان قیمت، پاشنه آشیل ساخت مسکن
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران ، بودجه و اعتبار لازم برای تولید مستمر مسکن را نیز از مهمترین موضوعاتی بیان کرد که در سخنان وزیر راه و شهرسازی هیچ اشاره ای به آن نشده است، چرا که کسری بودجه، افزایش نقدینگی و مشکلات دیگر اعم از شرایط ویژه مانند کرونا، متأسفانه تخصیص بودجه مشخص و کافی به این طرح را با مشکل مواجه کرده است.
وی همچنین به اشکالات اساسی راه اندازی طرح تولید مستمر مسکن اشاره کرد و گفت که این اشکالات به این جا ختم نشده و قطعاً موارد دیگری مانند معرفی دستگاه های متولی و موثر در این اقدام و همچنین نهادهای ناظر بر اجرای پروژه، مدل تخصیص اعتبار و هزینه کرد اعتبار، پیشرفت پروژه، چگونگی استاندارد و ایمنی پروژه‌ها، کیفی سازی و کمی سازی آن نامشخص است و این در حالی است که در اعلام این برنامه ها امیدواری زیادی در جامعه متقاضی مسکن ایجاد شده و همین امیدواری تبدیل به انتظارات بخش مهمی از جامعه شده و سرمایه های خرد را به امید احتمال خرید مسکن بلا استفاده نگاه میدارد

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد