شما اینجا هستید

اجتماعی » بابایی کارنامی: باید وضعیت بیمه کارگران را سر و سامان دهیم

رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی معتقد است، تعامل خوبی بین دولت و مجلس وجود دارد.
به گزارش وطن روز علی بابایی کارنامی، رییس فراکسیون کارگری در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با برنامه زنده «سلام، صبح بخیر» رادیو ایران درباره تعیین تکلیف بیمه بیکاری دو میلیون کارگر اظهار داشت: هنوز مجلس تدبیری را به لحاظ بحث تامین مالی که این طرح یا درخواست صورت خواهد گرفت، نمی تواند به تنهایی ورود پیدا کند و آنچه مسلم است این اتفاق باید با تعامل دولت صورت بگیرد.
وی افزود: مجلس شورای اسلامی در قالب کمیسیون اجتماعی طرحی را دادند و بحث اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی است. همین عدد اگر بخواهد اتفاق بیفتد، با فرمولی که مجلس ارائه داده، بیش از ۵۰۰ هزار نفر، یک جا می توانند با استفاده از این اصلاحیه قانونی، بیمه شوند. اگر الان می گوییم دو میلیون نفر بیمه ندارند، عددی است که فراکسیون در دست دارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بحث بیمه رانندگان تاکسی یا کارگران اصناف مختلف، کارگاه های زیر ۵ نفر، قالیبافان، کشاورزان و رسته های مختلف را اگر بخواهیم واکاوی کنیم، طبیعی است که باید یک تعامل جمعی بین دولت و مجلس صورت بگیرد. چون بارمالی که مدنظر داریم، حداقل بالای ۱۸-۱۷ هزار میلیارد تومان است. این طبیعی است که در قالب لایحه بیاید، بهتر است. مجلس اعلام آمادگی کرده و فضا به گونه ای است که در برابر مطالبات کارگران مثبت و جدی است.
بابایی کارنامی ادامه داد: خیلی به دولت ها نمی شود اعتماد داشت. گاهی خوش اخلاق می شوند و گاهی بداخلاق می شوند. اما این نگاه را فعلا به دولت آقای رییسی نمی توان داشت. دولتی که ما با شناختی که داریم و صحبت های قبل از انتخابات شد، دو نکته را همیشه مدنظر داشتند. یک عدالت بیمه ای و دو عدالت مزدی و استخدامی. در گفتمان برنامه ای هم همیشه مطرح می شد و حتی جلساتی که به عنوان یکی از ارکان تشکیلات انتخاباتی آقای رییسی سهمی را داشته باشیم این بحث همیشه وجود داشت. ایشان و تیم اقتصادی شان اعتقاد داشتند که اگر بخواهیم شاخص رفاه را در کشور بهبود ببخشیم، حتما باید بیمه را ارتقا دهیم.
رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با تاکید بر سامان دادن شاخص رفاه در جامعه بیان کرد: رشد یافتگی یا بهبود شاخص رفاه، قطعا رشد کمی و کیفی بیمه است. وزیر رفاه هم در برنامه هایی که ارائه کرده اند، یک تعبیر عامیانه و ساده ای داشتند که وزیر رفاه باید با نگاه اقتصادی، یقه دولت و تصمیم گیرندگان را برای رفاه شهروندی بگیرد. یعنی برای اعتلای اقتصادی این اتفاق بیفتد. اولین بار است که ما یک اقتصاد دان را در وزارت رفاه گذاشته ایم و اگر بخواهیم شاخص رفاه را رشد دهیم، راهی نداریم جز رشد شاخص بیمه. این روند رو به جلوی تعامل بین مجلس و دولت است. البته تیم رفاهی آقای رییسی هم باید در دستور کار داشته باشد و از همین جا از معاون اول ایشون، شورای عالی رفاه و آقای دکتر قالیباف هم تاکید بر رفاه اقشار آسیب پذیر جامعه دارد.
بابایی کارنامی در پایان تاکید کرد: من به عنوان رییس فراکسیون کارگری این شهادت را می دهم و زیاد اهل تعارف با کسی نیستم. عموما هر اعتقادی به مسایل کارگری داشتم و پیگیری حقوق کارگران، حداقل کار من است که انشاءالله این کارها صورت بگیرد. اولویت بحث ها، دایمی کردن و اصلاح قانون ۵ بیمه کارگری است. در نوبت صحن باید برود. یقین دارم در دو ماه آینده این اتفاق خواهد افتاد و بیش از ۸۵ میلیون متر مربع ساختمانی که توسط کارگران عزیز ساخته می شود، اگر ارتباط نظم یافته برقرار کنیم، ۵۰۰ هزار نفر فاقد بیمه را سر و سامان بدهیم.
گفتنی است، برنامه زنده «سلام، صبح بخیر» به تهیه کنندگی حسین معصومی و گویندگی سعید توکلی از شنبه تا پنجشنبه هر هفته ساعت ۶:۳۰ از شبکه رادیویی ایران قابل دریافت است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد