شما اینجا هستید

اقتصادی » بازنگری قوانین، لازمه توسعه اقتصاد گردشگری

گروه اقتصادی- فاطمه فلاح زاده

لازمه توسعه گردشگری، اصلاح و بازنگری قوانین با دعوت از اعضای دولت برای تدوین قانون جدید است. در دوران لرزه و پس لرزه‌های اقتصادی می بایست با برنامه ریزی درست زیر ساخت های مناسب را ایجاد و درصدد افزایش درآمدهای ناخالص ارزی در سطح داخلی کشور باشیم.»

مرتضی خاکسار، پژوهشگر اقتصاد گردشگری با بیان مطلب فوق در تشریح تاثیر توسعه گردشگری بر اقتصاد به «وطن روز» عنوان کرد: «هر صنعتی که بخواهد به عرصه ظهور پا بگذارد در‌ وهله اول می‌بایست به مسئله اقتصاد توجه کند چراکه اقتصاد زبانزد گفتمان توسعه شهری، فرهنگی و اجتماعی است. توسعه صنعت‌ها از جمله صنعت‌ گردشگری، موتور اقتصاد را نیز به حرکت در می‌آورد زیرا ورود هریک گردشگر برای بازدید از مناطق گردشگری منجر به فعالیت ۱۵۰ شغل ازجمله؛ رستوران‌ها، بازارها‌‌ و صنایع دستی خواهد شد.»
وی افزود که لازمه توسعه گردشگری برنامه ریزی درست در مسیر جذب گردشگر است.
خاکسار تصریح کرد: «هنگامی که تمام دنیا در خواب غفلت به سر‌ می‌بردند، اتفاقی به نام کرونا موجب تغییر فراوان صنایع شد و به شالوده‌های اقتصادی ضربه‌های مهلکی وارد کرد.»

این پژوهشگر اقتصاد گردشگری خاطرنشان کرد: «در دوران لرزه و پس لرزه‌های اقتصادی می‌بایست برنامه ریزی درست زیر ساخت های مناسب را ایجاد و درصدد افزایش درآمدهای ناخالص ارزی در سطح داخلی کشور باشیم.»
او همچنین اظهارکرد که حجم کل فعالیت‌ها باید به گونه‌ای تنظیم گردد تا برای کشور سودآور باشد. به طورحتم افزایش مشاغل موجب توسعه اقتصاد به ویژه اقتصاد گردشگری خواهد شد.
وی در ادامه این گفت‌وگو افزود: «اتفاقاتی همچون ویروس کرونا، دوربینی هستند تا ذهن مارا متوجه حقایقی کنند که در خواب غفلت به آنها نمی‌پرداختیم. اگرچه درحال حاضر قادر به مواجه با با پدیده دیگری همچون کرونا هستیم اما باید استانداردهای خود را افزایش و تمهیدات مقابله‌ای را بالا ببریم.»

*بازنگری قوانین لازمه توسعه گردشگری
خاکسار عنوان کرد: «با اقدامات مناسب باید خود را برای دیده شدن در سطح جهانی آماده و آمار ورود روادید داخلی در کشور را افزایش دهیم. در حال حاضر وزارت صمت چه تمهیداتی را برای توسعه گردشگری تجاری دیده و چه انگیزه‌هایی برای بستر جذب، فراهم شده است؟‌ وزارت خارجه چه تهمیداتی را برای کشورهای بازار هدف دیده است؟ باید با همگامی درصدد توسعه بسترها بود.»
این پژوهشگر اقتصادی براین باور است که روادید اقتصادی می‌بایست به گونه‌ای باشد که با رعایت پروتکل‌های‌ بهداشتی، با کشور‌های بازار هدف ارتباط ایجاد شود.
او همچنین بیان کرد: «همگام بودن مسئولان و اعضای هیئت دولت می‌تواند در توسعه اقتصاد گردشگری بسیار موثر باشد. فراکسیون‌های گردشگری نیز می‌بایست با انتخاب افراد متخصص، ساختارهای گردشگری را بهبود بخشد.»
خاکسار درپایان این گفت‌وگو به خبرنگار وطن روز بیان کرد که لازمه توسعه گردشگری، اصلاح و بازنگری قوانین با دعوت از اعضای دولت برای تدوین قانون جدید است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد