شما اینجا هستید

اقتصادی » بازگشت نرخ پروازها به سقف قیمتی قبل

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، «محمد اسلامی» در حاشیه مراسم بهره برداری از ۱۲۲ دستگاه ناوگان ریلی ساخت داخل با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما افزایشی نداشته است، افزود: تقاضایی که شرکت‌های هواپیمایی برای افزایش نرخ داشتند، بابت اتفاقات ارزی بوده است.

وی اظهارداشت: اکنون به تمامی ایرلاین‌ها اعلام کرده‌ایم که اجازه دهند شرایط متعادل و آرامی ایجاد شود تا بحث کارشناسی انجام و برای قیمت تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همه شرکت‌های هواپیمایی ملزم هستند یک صندلی خالی کنار هر مسافر داشته باشند (مسافران یک در میان سوار شوند تا سقف مجاز مسافرگیری ۶۰ درصد رعایت شود)، تصریح کرد: نکته اصلی برای اجرای این طرح آن بود که بیشترین اشغال در صندلی‌ها وجود داشت و همین امر باعث شده بود که شرکت‌ها زیر کف قیمت رقابت کنند که طی تصمیمات گرفته شده، این مساله متوقف شد تا میزان مسافرگیری کنترل شود، به همین خاطر سقف قیمتی، همان سقف قیمتی گذشته است.

اسلامی با بیان اینکه اضافه کرد: در این زمینه جلساتی برگزار شد اما سقف مجاز، همان است که اعلام شده و تاکنون گزارش مستندی که ایرلاین‌ها از آن عدول کرده و افزایشی بیش از آن داشته باشند، ارائه نشده است.

پروازهای چارتری ممنوع است

وزیر راه و شهرسازی درباره پروازهای چارتر گفت: به طور قاطع پرواز چارتری ممنوع است زیرا شکایت بسیاری از مسافران برای پروازهای چارتری بوده است.

اسلامی اظهارداشت: بسیاری از چارترکنندگان اقدام به خرید «سلف» می‌کردند و پروازهای برنامه‌ای و قیمت بلیت را با شرایط زمان پرواز اعلام می‌کردند و در صورتی که پرواز لغو می‌شد، مبلغ را باز نمی‌گردانند.

وی با بیان اینکه این اقدامات غیرمجاز بوده و اجازه تکرار نمی‌دهیم افزود: پروازهایی که خود چارترکننده دارند مانند شرکت نفت مجاز هستند و طبق قوانین ایکائو، خود شرکت مسافر دارد و آن را به مردم نمی‌فروشد.

توسعه حمل و نقل ریلی با اولویت کیفیت بخشی

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه حمل و نقل ریلی به طور حقیقی یکی از وسایل ایمن حمل و نقل در دنیا شناخته شده است، اظهارداشت: در سیاست‌های کلی نظام که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده و براساس تاکید رئیس جمهوری و وزارت راه و شهرسازی، همواره توسعه ظرفیت ناوگان ریل و کیفیت بخشی به سیستم‌های حمل و نقل در این حوزه در اولویت قرار دارد.

اسلامی گفت: توسعه حمل ونقل ریلی را با اهتمام ویژه دنبال می‌کنیم تا مردم بتوانند از یک وسیله ایمن مطلوب سفرهای خودشان را استفاده کنند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: آنچه مهم است  بتوانیم سهم ریل را در جا به جایی بار به ۳۰ درصد برسانیم و در قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که سهم مسافر هم به همین تناسب افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های ریلی که تعهد دولت در رابطه با اتصال ۵ استان بود، محقق شده است، افزود: ۷ پروژه ریلی در دست اقدام است که حداکثر تا پایان امسال، ۷ استان دیگر به شبکه ریلی متصل یا خطوط دوم ایجاد می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه خطوط ریلی ترانزیت هم گفت: خطوطی که ترانزیت ما را کامل می‌کنند مانند چابهار – زاهدان در راستای گسترش حمل و نقل ریلی اجرا شده است.

اسلامی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۴۴۵ دستگاه ناوگان داخلی عرضه شده و کیفیت قطارها همان طور که مردم شاهد هستند افزایش یافته است، گفت: در ایستگاه‌ها یک روند متفاوت جایگزین شرایط گذشته می‌شود تا وضعیت مطلوبی را به ارمغان بیاورد.

افزایش روند تولید مسکن 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن از سال ۹۷ تاکنون متاثر از تحولات بازار ارز و سایر بازارها بوده است، افزود: مسکن و سایر کالاها با افزایش قیمت مواجه شده‌اند که با ریزش نرخ ارز به طور طبیعی با تبعیت از ارز به جای خودشان برمی‌گردند.

وی ادامه داد: متاسفانه در بخش‌هایی چسبندگی نشان می‌دهند، اما هیچ دلیل و منطقی ندارد که جامعه این قیمت‌های کاذب و حباب را دنبال کند.

اسلامی با اشاره به ثبت نام گسترده مردم در طرح اقدام ملی مسکن گفت: تاکنون ۴۳۶ هزار واجد شرایط مشخص شده و پروژه‌ها برای این افراد تعریف شده و متقاضیان هم در حال اتصال به پروژه هستند تا از طریق زمین یا واحدهایی که پیشتاز بوده‌اند واحدها را تحویل بگیرند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازندگانی که پروژه‌ها را در اختیار گرفته‌اند ۸۰ درصد منابع مورد نیاز را از طریق بانک و دریافت تسهیلات می‌توانند تامین کنند، اظهار کرد: با تشکیل پرونده و دریافت اقساط اولیه ساخت و سازها شروع شده و روند تولید مسکن برقرار شده و ما اطمینان داریم با شرایط پیش‌آمده بازار مسکن توسعه پیدا کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آنچه که مردم را آزار می‌دهد تحولاتی است که به صورت کاملا تهاجمی و غیرمنطقی بر روی تمامی قیمت‌ها اثر گذاشته است، افزود: با نظارت و تاکیداتی که مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری داشته‌اند، همه قوا باید تعامل داشته باشند تا کنترل برروی گرانفروشی‌ها انجام گیرد تا به شرایط پایدار و با ثبات برسیم.

وی خاطر نشان کرد: باید قیمت ها برگردد چون بی دلیل بالا رفته بود و این متاثر از عرضه و تقاضا نیست. به همین خاطر روشن است که یک جریان کاذب روی این قیمت ها اثر گذاشته بود و اکنون در بازار با گزارش‌های ارائه شده شاهد این هستیم که روند نزولی طی می شود.

اسلامی در پاسخ به سوالی در رابطه با ممنوعیت ورود مسافران کرونایی به بخش‌های مختلف ناوگان حمل و نقلی گفت: به طور قطع سامانه‌ای که این کار را باید انجام بدهد در مورد پایانه‌های مسافری ریلی و جاده‌ای و هوایی اجرا می‌شود و ما آمادگی کامل داریم از این سامانه استفاده کنیم و مقررات را اجرا کنیم. با ایجاد این سامانه به هیج عنوان اجازه ورود مسافران کرونایی داده نمی‌شود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد