شما اینجا هستید

اقتصادی » بازی مرغ و تخم مرغ در سفره معیشتی مردم

در مخیله کسی هم نمی‌گنجید که بخواهد برای یک عدد تخم‌مرغ ۱۷۰۰ تومان پرداخت کند، اما متأسفانه این صحنه‌ها و قیمت‌ها را در یک ماه گذشته شاهد بوده و هستیم.
به گزارش وطن روز بازی قیمت مرغ و تخم‌مرغ گویا تمامی ندارد. بعد از گرانی مرغ در آذر ماه، از نیمه دی ماه قیمت تخم‌مرغ سر ناسازگاری با مردم پیدا و سفره کوچک آنان را کوچک‌تر کرد به‌طوری که امروز دیگر نیمرو هم غذای لاکچری محسوب می‌شود!
استاندار قزوین ۲ هفته قبل در حاشیه افتتاح نمایشگاه کشاورزی از عدم کمبود تخم‌مرغ در استان خبر داد و گفت که جای نگرانی وجود ندارد و قیمت تخم‌مرغ در تعادل است. اما این امر در سطح خرده‌فروشی‌ها مشاهده نمی‌شود و همچنان قیمت‌ها بالاست؛ البته در برخی مراکز و فروشگاه‌ها تخم‌مرغ با قیمت مصوب هر شانه ۳۳ هزار تومان عرضه می‌شود.
برای اینکه از وضعیت بازار مطلع شویم در ابتدا سری به خیابان شهید انصاری می‎‌زنیم تا از نزدیک قیمت‌ها را مشاهده کنیم، حدود ۶ واحد بنر عرضه تخم‌مرغ دولتی با کارت ملی نصب کرده‌اند.
یکی از این بنکداران می‌گوید: تخم‌مرغ زیر نظر بازرسان و اتحادیه بنکداران توزیع می‌شود؛ ما نیز آن را شانه‌ای ۳۰ هزار تومان می‌خریم و ۳۱ هزار تومان می‌فروشیم، سوپرمارکت‌ها هر شانه تخم‌مرغ را بستگی به وزن هر شانه ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان هزار تومان می‌خرند و موظف هستند ۳۳ هزار تومان بفروشند.
کمی آن طرف‌تر به یک سوپرمارکت کوچک سر می‌زنیم که مرد جوانی می‌گوید: قبلاً هر کارتن ۲۳۰ هزار تومان بود امروز یک کارتن تخم‌مرغ را ۱۹۲ هزار تومان خریدیم و هر شانه را ۳۴ هزار تومان می‌فروشیم، البته الان هر کارتن تخم‌مرغ آزاد ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تومان است و سوپرمارکت‌هایی که نتوانند دولتی تهیه کنند باید از بازار آزاد تخم‌مرغ بخرند.
به آن سوی خیابان می‌روم و از سوپرمارکت قیمت تخم‌مرغ‌هایی که در روی میز قرار داده است را می‌پرسم که می‌گوید: دانه‌ای ۱۴۰۰ تومان می‌فروشیم و هر شانه ۴۲ هزار تومان است. تخم‌مرغ تعاونی محدود است و به تعداد اندکی می‌دهند. این تخم‌مرغ‌ها را که می‌بینید به‌صورت آزاد از عمده‌فروشان خیابان شهید انصاری تهیه کردم.
یکی از بنکداران که روی درب واحد خود بنر عرضه تخم‌مرغ دولتی نصب کرده با گلایه از عدم فروش در یک ماه گذشته از مصاحبه امتناع کرده و می‌گوید قیمت را از مسئولین سازمان صمت بپرسید و من را به بیرون راهنمایی می‌کند.
مسیر را ادامه می‌دهم در میانه راه وارد یکی دیگر از واحدهایی که بنر عرضه تخم‌مرغ دولتی نصب کرده است می شوم، که او می‌گوید: تخم‌مرغ به‌صورت دولتی می‌فروشیم و باید شانه‌ای ۳۲ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.
وی ادامه می‌دهد: هر شانه تخم‌مرغ را با کارت ملی به سوپرمارکت‌ها ۳۲ هزار تومان می‌دهیم و آنان هم موظف هستند هر شانه را ۳۲ هزار تومان توزیع کنند، اگر بیش از این قیمت بفروشند تعزیرات جریمه می‌کند.
این بنکدار با بیان اینکه تخم‌مرغ دونرخی است، خاطرنشان می‌کند: یک نوع تخم‌مرغ با نرخ دولتی و نوع دیگر با نرخ آزاد است. تخم‌مرغ‌هایی که هر شانه آن در سطح شهر ۴۲ هزار تومان به فروش می‌رسد تخم‌مرغ‌های آزاد هستند.
این بنکدار تصریح می‌کند: در شهر قزوین هفت بنکدار هستیم که از ۱۱ دی ماه در مجموع روزانه ۱۲ تُن تخم‌مرغ را به‌صورت دولتی توزیع می‌کنیم.

تأمین نهاده مرغ‌ تخم‌گذار تا ۹۰ روزگی

عزتی، معاون امور دام جهادکشاورزی قزوین با اشاره به اینکه در استان قزوین ۷۴ واحد تخم‌گذار با ظرفیت هشت میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه وجود دارد، می‌گوید: در حال حاضر در ۵۰ واحد چهار میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه ظرفیت تولید داریم که روزانه تخم‌مرغ تولید می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: واحدهای تولیدی در سطح استان روزانه حداقل ظرفیت تولید ۲۰۰ تُن تخم‌مرغ را دارند که از این میزان ۲۰ درصد در بازار مصرف استان و ۸۰ درصد آن به سایر استان‌ها ارسال می‌شود.
معاون امور دام جهادکشاورزی قزوین با اعلام اینکه نهاده مرغ‌های تخم‌گذار تا پایان ۹۰ هفتگی در سامانه بارگذاری می‌شود، بیان می‌کند: برای پشتیبانی از ادامه روند تولید، ۱۵ واحد پرورش پولت به ظرفیت ۲ میلیون قطعه فعال هستند و نگرانی برای یک سال آینده وجود ندارد.

از مغازه‌ها بپرسید تخم‌مرغ گران را از کجا تهیه می‌کنند!

منصور بازدار، مدیرعامل تعاونی مرغ تخم‌گذار استان قزوین می‌گوید: تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای مرغدار ۱۵۸۰۰ تومان تمام می‌شود و قیمت مصوب ۱۴۰۰۰ تومان است الان بالاجبار هم که شده ۵۰ درصد را از مرغ‌دار با قیمت ۱۴۰۰۰ تومان می‌خریم.

 

وی ادامه می‌دهد: تخم‌مرغ‌های خریداری شده از تولیدکننده را در اختیار عاملان فروش استان قرار می‌دهیم و آن‌ها هم هر شانه تخم‌مرغ را ۳۳۰۰۰ تومان می‌فروشند، البته لازم به ذکر است که بگوییم در قزوین ۱۰ مباشر و فروشگاه‌های زنجیره‌ای محصول دریافت می‌کنند که مباشران را سازمان صمت تعیین کرده است.
مدیرعامل تعاونی مرغ تخم‌گذار استان قزوین در پاسخ به این پرسش که قیمت‌های ۴۵ هزار تومانی موجود در سطح بازار به چه دلیل است، گفت: نمی‌دانم از کجا خریداری می‌کنند آن را باید از خودشان بپرسید؛ مصرف روزانه قزوین۳۰ تُن بود اما الان روزانه ۵۰ تُن تخم‌مرغ به شهر تزریق می‌کنیم، واقعیت این است که نمی‌دانیم چه خبر است!
بازدار در پایان سخنانش مطرح می‌کند: نیاز استان ۵۰ تُن است که با قیمت دولتی توزیع ‌می‌شود و مسئولین سازمان صمت باید پاسخگوی قیمت بالا در بازار باشند.

قیمت‌گذاری و تنظیم بازار بر عهده سازمان صمت است

سید ابوطالب مهدویان، جانشین رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در حوزه نظارت بر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی می‌گوید: قیمت تنظیم بازار توسط سازمان صمت تعیین می‌شود و بر اساس صورت‌جلسه ستاد تنظیم بازار میزان ۵۰ درصد تولید استان در اختیار استان قرار می‌گیرد که از این میزان ۵۰ تُن در استان توزیع و ۳۰ تُن نیز در اختیار پشتیبانی امور دام قرار داده می‌شود.
جانشین رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در حوزه نظارت بر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی با بیان اینکه هر شانه تخم‌مرغ ۳۳ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد، عنوان می‌کند: تعاونی با اداره صمت برای متعادل‌سازی قیمت ورود پیدا کرده است و سازمان جهادکشاورزی متولی نیست و تنها تولید را بر عهده دارد.

تمام تخم‌مرغ‌های عرضه شده در بازار دولتی است

علی‌اکبر کبیری، معاون بازرسی سازمان صمت استان قزوین می‌گوید: براساس تصمیم‌گیری ستادتنظیم بازار استان با توجه به اعلام قیمت تخم‌مرغ مقرر شد اتحادیه مرغداران استان روزانه ۵۰ تُن تخم‌مرغ را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار دهد تا در سطح فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی توزیع شود. بر اساس قیمت مصوب قیمت هر شانه تخم‌مرغ به‌صورت عمده از درب مرغداری تا بنکداری ۳۰ هزار تومان و قیمت مصرف‌کننده ۳۳ هزار تومان است.
کبیری اعلام می‌کند: بر اساس‌تفاهم با اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان برآورد عرضه روزانه ۵۰ تُن انجام شد و در حال حاضر روزانه ۵۰ تُن تخم‌مرغ دولتی در سطح استان عرضه می‌شود که نسبت به سایر استان‌ها وضعیت خوبی داریم؛ ما اتحادیه را مکلف کردیم این میزان را تأمین کند تا با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار عرضه شود.
وی اشاره می‌کند: مراکز توزیع عمدتاً فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، هایپرکیپرها و کلیه فروشگاه‌ها هستند و علاوه بر آن تخم‌مرغ دولتی در اختیار ۱۰ عمده‌فروش سطح شهر قزوین قرار داده می‌شود؛ در شهرستان‌ها نیز برای هر شهرستان یک مباشر در نظر گرفته شده است.
معاون بازرسی سازمان صمت استان قزوین با اعلام اینکه از دوشنبه هفته گذشته تمام نیاز استان به‌صورت دولتی تأمین می‌شود، تصریح می‌کند: مباشرین روزانه سهمیه خود را از اتحادیه دریافت و در سطح شهرستان‌ها توزیع می‌کنند، در سطح شهر قزوین نیز نیاز عمده‌فروش‌ها تأمین می‌شود.
کبیری با اشاره به التهاب در بازار متذکر می‌شود: برخی از فروشگاه‌ها زیاد و بیش از نیاز خرید می‌کردند به‌ همین خاطر بر اساس خریدهای پیشین این فروشگاه‌ها سهمیه تخصیص داده شد؛ امروز بررسی خواهیم کرد تا در صورت نیاز بازار مقدار تزریق به بازار را افزایش دهیم.
مسئولین امر ادعا دارند که تمام نیاز بازار تأمین و به قیمت دولتی عرضه می‌شود اما سوپرمارکت‌ها، مردم و حتی بنکداران خلاف این امر را بیان و اعلام کرده‌اند که قیمت تخم‌مرغ دونرخی است و تماماً به‌صورت دولتی عرضه نمی‌شود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد