شما اینجا هستید

بین الملل » چشمک بایدن به کاخ سفید

گروه بین الملل – معصومه ستاریان

جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق و کاندیدای فعلی حرب دموکرات آمریکا در آخرین نظرسنجی های صورت گرفته تا پیش از انتخابات آتی این کشور بر دونالد ترامپ برتری دارد.
نه، انتخابات هنوز تمام نشده است و ترامپ هنوز هم یک شانس مهم برای پیروزی دارد. اما نگاهی به تاریخ نشان می دهد بایدن در این مرحله از رقیبش از سال ۱۹۳۶ که اولین نظر سنجی های علمی در یک رقابت ریاست جمهوری انجام شد، وضعیت بهتری دارد.
نظرسنجی ABC News واشنگتن پست که روز یکشنبه منتشر شد ،نشان دهنده برتری بایدن است. بایدن با اختلاف ۵۵٪ به ۴۳٪ در میان رای دهندگان احتمالی از ترامپ پیش است. این نظرسنجی سومین نظرسنجی ملی با کیفیت بالا بود که در این هفته منتشر شد و بایدن را با حداقل ۱۰ امتیاز و بالاتر از ۵۰ درصد افزایش داد.
در واقع ، میانگین نظرسنجی ها بایدن را در حدود ۵۲٪ یا ۵۳٪ و در حدود ۱۰ تا ۱۱ امتیاز افزایش داده اند. این موقعیت بی سابقه ای برای یک رقیب است که فقط ۲۳ روز به روز انتخابات باقی مانده است.
در ۲۱ انتخابات ریاست جمهوری قبلی از سال ۱۹۳۶، تنها ۵ رقیب در این شرایط وجود داشته است. از این پنج نفر، تنها یک نفر (بیل کلینتون در سال ۱۹۹۲) با بیش از ۵ امتیاز پیشی گرفت. هیچ یک از این پنج نفر بیش از ۴۸ درصد آرا را در نظرسنجی ها کسب نکردند. به عبارت دیگر ، بایدن اولین رقیبی است که در این مقطع اواخر مبارزات انتخاباتی بالای ۵۰٪ است.
این آمار همچنین تفاوت چشمگیری را با مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ نشان می دهد. در حالی که هیلاری کلینتون در اکتبر ۲۰۱۶ با ۷ امتیاز بالاتر از ترامپ بود ، هرگز موفق نشد به ۵۰ درصد آرا نزدیک شود.
ترامپ فقط برای کسب پیروزی در سال ۲۰۱۶ مجبور بود سهام عمده رای دهندگان بلاتکلیف یا شخص ثالث را بدست آورد. حتی اگر اکنون هر رأی دهنده شخص ثالث بلاتکلیف یا فعلی به ترامپ رای بدهد، باز هم  او در سطح کشور ۵ تا ۶ امتیاز پایین می آورد. از سال ۱۹۳۶ در این نقطه هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.
البته این کالج انتخاباتی است که مهم است. در صورت از دست دادن ۵ تا ۶ امتیاز در سطح ملی، شانس اینکه که ترامپ بتواند در کالج انتخاباتی برنده شود بسیار کم است.
نظرسنجی های جدید روز یکشنبه CBS News / YouGov نشان می دهد که شانس بایدن در برخی از مناطق مهم بیش از ۵۰٪ است. او در میشیگان و نوادا ۵۲ تا ۴۶ درصد پیشرو است. در آیووا، ایالتی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۹ امتیاز کسب کرد این رقابت ۴۹٪ مساوی است .
اما سوال اینجاست که چرا بایدن در چنین موقعیتی قوی قرار دارد. امروز ، وقتی صحبت از بیماری همه گیر می شود ، بایدن یک مزیت بزرگ نسبت به ترامپ دارد. اکثریت آشکار (۵۹٪) رای دهندگان احتمالی آخرین نظرسنجی CNN گفتند که بایدن بهتر می تواند کرونا را کنترل کند. فقط ۳۸٪ گفته اند ترامپ کار بهتری نسبت به بایدن انجام خواهد داد.  تنها مسئله ای که واقعاً اهمیت دارد ، نحوه برخورد ترامپ با ویروس کرونا است. او در حال حاضر در ذهن رأی دهندگان شکست خورده است. نتیجه آن اکثریت همین رأی دهندگان است که بایدن را بعنوان رئیس جمهور بعدی ایالات متحده ترجیح می دهند.

                                                                                                                                                                                                  سایت خبری CNN

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد