شما اینجا هستید

بین الملل » بایدن در یک قدمی کاخ سفید!

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

تعداد آرای جو بایدن در نظرسنجی‌ها بسیار زیاد شده است، اما ترامپ هنوز هم می‌تواند این عقب ماندگی را در زمینه‌های زیادی جبران کند.
تا به امروز در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا میلیون‌ها رای ثبت شده است و تنها سه هفته تا روز انتخابات باقی مانده اما به نظر نمی‌رسد دونالد ترامپ بتواند در مسابقه‌ انتخاب مجددش در مقابل بایدن، نامزد حذب دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، دوام بیاورد.
یک نظرسنجی ملی توسط ای بی سی نیوز و واشنگتن پست که یکشنبه منتشر شد نشان داد که بایدن با ۱۲ درصد رای بیشتر، یعنی با نسبت ۵۴ به ۴۲ درصد، از ترامپ جلو است، درحالی که نامزدهای حزب آزادی‌خواه و حزب سبز مجموعا فقط ۳ درصد آرای رأی دهندگان احتمالی را به خود جلب کرده‌اند. این نظرسنجی به طور کامل پس از ترخیص ترامپ در ۵ اکتبر از مرکز پزشکی والتر رید، جایی که وی تحت درمان ویروس کرونا بود انجام شد. این نشان می‌دهد که آرای بایدن از زمان آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط ABC / Post دوبرابر شده است، و آرای وی از اواخر سپتامبر ۶ درصد افزایش یافته است.
این روزها، یک برتری ۱۲ درصدی ملی برای بایدن تا حد زیادی با میانگین کلی نظرسنجی مطابقت دارد. در نظرسنجی صورت گرفته توسط FiveThirtyEight، به کاندیدای حزب دموکرات ۴/۱۰ درصد میانگین امتیاز برتری می‌دهد، در حالی که Real Clear Politics میانگین برتری بایدن را ۸/۹درصد درصد قرار می‌دهد و نتایج ABC و  واشنگتن پست با سایر نظرسنجی‌های اخیر نیز همسو است. نظرسنجی دانشگاه جنوب کالیفرنیا نیز یافته ‌های جدیدی را در روز یکشنبه منتشر کرد که نشان داد آرای بایدن ۷۵/۱۱ درصد افزایش یافته است.
این یک رقابت ثابت بود و بایدن در طول مبارزات انتخابی پیشروی قابل توجهی داشت که یک تفاوت قابل توجه نسبت به سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود، یعنی زمانی که نظرسنجی‌ها بسیار ناپایدار بودند. اگر ترامپ قصد دارد کارزار انتخاباتی خود را تغییر دهد، به خبرهای خوبی احتیاج دارد.

*ترامپ همچنان در ایلت‌های کلیدی در نظرسنجی عقب است
همه این نظرسنجی‌ها در سطح ملی انجام شده است و البته که انتخابات ریاست جمهوری فقط به آرای مردمی بستگی ندارد. ترامپ در ایالت‌هایی که میدان اصلی نبرد این دو نامزد انتخاباتی هستند نیز برای کسب ۲۷۰ رأی در کالج‌های انتخاباتی به پیروزی نیاز دارد، در حالی که پیشرفت زیادی نداشته است.
نظرسنجی تازه CBS News، که از ۶ تا ۹ اکتبر انجام شد، نشان داد که بایدن در میشیگان ۶ درصد از ترامپ جلوتر است و در آیووا مساوی هستند، هر دو ایالتی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آنها برنده شده بود. اگر او نتواند حداقل در یکی از ایالات در مناطق غرب – میشیگان، پنسیلوانیا یا ویسکانسین – که در سال ۲۰۱۶ با آرای آنها موفق به تصاحب کاخ سفید شد، پیروز شود، در واقع ترامپ راهی برای کسب ۲۷۰ رأی کالج انتخاباتی ندارد و سناریوی بسیار بعیدی است که قادر باشد در شب انتخابات، ایالاتی را که حالا دیگر مطمئنا دموکراتیک تلقی می‌شوند، برای خود کند. در همین حال، به نظر می‌رسد ترامپ برای پیروزی در هیچ یک از ایالاتی که کلینتون در سال ۲۰۱۶ در آنها پیروز شد، تلاشی نمی‌کند. با در نظر گرفتن قدرت بایدن در نظرسنجی‌های ملی و ایالتی، پیش بینی انتخاباتی FiveThirtyEight در سال ۲۰۲۰ شانس پیروزی بایدن را ۸۶ در ۱۰۰ نشان می‌دهد. این میزان بسیار بیشتر از شانس ۷۱ درصدی کلینتون در روز انتخابات ۲۰۱۶ است.

*آرای قدرتمند بایدن به معنای پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری نیست
همانطور که شان ترند، تحلیلگر Real Clear Politics، در توییتر تأکید کرده، این مزیت‌های آشکار بایدن به این معنا نیست که ترامپ نمی‌تواند پیروزی شود. با توجه به راست گرایی کالج انتخاباتی، ترامپ می‌تواند رای مردمی و چند درصد از آرای ایالتی را از دست بدهد و همچنان با آرای ایالت‌های کافی (با در اختیار داشتن فلوریدا، پنسیلوانیا و آریزونا برای شروع) بتواند در رای گیری کالج انتخاباتی پیروز شود.
چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد؟ نظرسنجی‌ها می‌توانند در هفته‌های آخر این رقابت شدت گیرند، زیرا رای دهندگان بلاتکلیف  بالاخره تصمیم خود را می‌گیرند و شاید جمهوری خواهانی که نسبت به ترامپ تردید دارند، در نهایت تصمیم بگیرند که به حزب خود پایبند باشند. نظرسنجی‌ها همچنین ممکن است موچب شوند که ترامپ برخی از رای دهندگانش را از دست بدهد. اما به هر حال در این مرحله به نظر دور از ذهن نمی‌رسد که گفته شود همه چیز برای ترامپ مناسب است و نظرسنجی‌ها یک بار دیگر اشتباه کرده‌اند، تا رئیس جمهور برای یک دوره‌‌ دیگر نیز پیروز شود. نیویورک تایمز تخمین می‌زند اگر نظرسنجی‌های ایالتی مانند سال ۲۰۱۶ اشتباه باشند نیز، در هر صورت همگی پیروزی بایدن را پیش بینی می‌کنند.
البته، هنگام استفاده از نظرسنجی‌ها برای پیش بینی وقایع آینده، مهم است که هرگز نگوییم هرگز. انتخابات ۲۰۱۶ یک یادآوری تلخ است که نشان می‌دهد وقایع با احتمال یک در ۴ یا یک در ۶ نیز ممکن است رخ بدهند، اما با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر قبلاً رأی داده‌اند – و بسیاری دیگر نیز نظر خود را اعلام کرده‌اند – نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که ممکن است وقت ترامپ برای پیروزی در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۲۰ تمام شده باشد.

                                                                                                                                                                                                      پایگاه خبری VOX

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد