شما اینجا هستید

تحلیل خبری » با رایزنی تحریم‌ها را کاهش دهیم

گروه سیاسی – وطن روز

یک عضو جبهه پایداری معتقد است که جمهوری اسلامی ایران باید با رایزنی تحریم‌ها را کاهش داده و به دنبال ایجاد رونق در سیاست و اقتصاد خود باشد.
محمد تقی نقد علی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «وطن روز» با اشاره به تغییرات سیاسی صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا، تغییر دولت در این کشور و شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همچنین برخی گفته‌های مبنی بر لزوم مذاکره میان تهران و واشنگتن اظهار کرد: «تغییر دولت در آمریکا همانطور که مقام معظم رهبری بیان کردند ارتباطی با مسائل داخلی ایران ندارد، ولی ایران همواره کشوری صلح خواه در جهان بوده و خواهد بود.»
او ادامه داد: «فردی که منکر ضرورت ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و تجاری با جهان باشد، الفبای سیاسی را بلد نیست. نباید فراموش کنیم که اصل و پایه تمامی اظهارنظرها در فضای سیاسی امروز ایران، باید بر این مبنا استوار باشد که ما به هر کیفیتی اجازه ندهیم تحریم‌ها مرزهای تجاری ایران با دنیا را محصور کند.»
نماینده خمینی‌شهر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به توانمندی‌های داخلی در کنار ارتباط با جهان، خاطرنشان کرد: «ارتباط با جهان امری صحیح است اما نباید از ظرفیت  داخلی غفلت کرد. زمانی که ظرفیت‌ها به شکوفایی برسد، یقینا برای رونق و ارتقا هرچه بیشتر به ارتباط با جهان نیاز داریم.»
این نماینده نزدیک به جبهه پایداری تصریح کرد: «شما به عنوان مثال صنعت فولاد را در نظربگیرید. این صنعت امروز بسیار در ایران توانمند است و حدود ۲ برابر نیاز داخلی کشور تولید فولاد انجام می‌دهد. این مساله یعنی ما باید برای صادرات فولاد اقدام کنیم چراکه در غیر این صورت، با مشکل مواجه خواهیم شد.»
نقدعلی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «سازوکار دنیا براساس نفع کشورها و اصطلاحا کار و کاسبی است» گفت: «خام پنداری است اگر فکر کنیم وقایعی که ورای مرزها رخ می‌دهد با قاعده غیر از نفع و سود آن کشورها، پیغامی را به ارمغان می‌آورد.»
او متذکر شد: «هر حادثه و واقعه در خارج از مرزها چیزی را در معادلات ما تغییر نمی‌دهد. کشورهای دنیا براساس سود و بهره کار خود را پیش می‌برند اما کشورهای مستکبر علاوه بر سود، تسلط را هم به عنوان محور و استراتژی خود قرار می‌دهند.»
عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به اقدامات آمریکا در قبال جمهوری اسلام در طول ۴ دهه گذشته بیان کرد: «طی ۴۱سال گذشته در کدام زمان حادثه‌ها و واقعه‌های داخلی آمریکا برای ایران سودی به همراه داشته است؟ واقعیت آن است که هیچ گاه اینگونه نبوده و نخواهد بود. همیشه ایالت متحده آمریکا و روسای جمهوری‌ آن جز ضرر چیزی برای ایران به ارمغان نیاورده‌اند.»
نماینده مردم خمینی شهر همچنین افزود: «چشم داشت و طمع به خارج مرزها  یک خیال واهی است. این یک نظر سیاسی نیست بلکه یک نظر مدیریتی است. انتخابات ایالت متحده چیزی از معادلات سیاسی ایران را عوض نخواهد کرد، فقط ممکن است یک اثر زودگذر در جامعه ایجاد کند‌.»
این نماینده اصولگرای مجلس یازدهم درمورد مذاکره برای رفع تحریم‌های ایران گفت: «باید با رایزنی آثار تحریم‌ها را برای مردم کاهش داد. راه‌های تجاری با کشورهایی که رابطه متقابل  و به دور از سلطه جویی با ایران دارند را در پیش گیریم و با استفاده این مسیرها، روابط سیاسی و اقتصادی را که مانند یک خون در رگ‌های کشور است را جاری کنیم.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد