شما اینجا هستید

اجتماعی » با کم بارشی شدید طی ماه‌های آینده مواجه خواهیم بود

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه بارش‌ها در ایران طی آبان ماه کمتر از حد نرمال بود، گفت: براساس پیش‌بینی مدل‌های اقلیمی این کم بارشی همچنان در کشور ادامه دارد.

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه از ابتدای مهر ماه تاکنون در کشور ۲۳.۸ میلیمتر بارش داشتیم، اظهار کرد: این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود ۶ میلیمتر یا به‌عبارتی ۱۹ درصد کمتر بوده است.

خشکسالی در کشور از ابتدای سال آبی

وی ادامه داد: بارش‌های طی مهر و آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است و به طورکلی می‌توان نتیجه گرفت که از ابتدای سال آبی در کشور با خشکسالی مواجه بوده‌ایم.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه بارش‌ها در ۲۵ استان کشور طی دو ماه اخیر کمتر از حد نرمال گزارش شده است، اظهارکرد: برای مثال بارش‌ها در استان گیلان ‌۳۰ درصد و در استان گلستان ۳۳ درصد کمتر از میانگین بلندمدت است همچنین استان کرمانشاه با کم‌بارشی ۵۰ درصدی طی دو ماه اخیر مواجه بوده است.

به گفته وظیفه بارش‌ها در استان‌های پر بارشی مانند چهار محال و بختیاری و لرستان نیز به‌ترتیب ۵۷ و ۵۴ درصد کمتر از نرمال گزارش شده است همچنین سایر استان‌ها ازجمله آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان و ایلام و… نیز طی مهر و آبان کم بارشی داشتند.

وضعیت دمای هوای کشور طی آبان ماه

وی در ادامه درباره وضعیت دمای هوا در کشور طی آبان ماه گفت: میانگین دمای کمینه هوا در کشور طی ماه گذشته ۸.۴ بود که نسبت به حد نرمال کشور ۰.۱ افزایش یافته بود. میانگین دمای هوای بیشینه طی آبان ماه در کشور نیز ۱.۲ بیشتر از حد نرمال گزارش شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار کرد: از سوی دیگر در نیمه شرقی کشور دمای هوا بین ۰.۵ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد کمتر از میانگین بلند مدت و در نیمه غربی حدود ۰.۵ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیشتر از محدوده نرمال بود اما به‌طور کلی می‌توان گفت که دمای هوا در کشور طی آبان ماه در محدوده نرمال قرار داشت.

کم بارشی شدید در ایران طی ماه‌های آینده

وظیفه در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه بارش‌ها به‌طور کلی با کم بارشی شدید طی ماه‌های آینده مواجه خواهیم بود، تصریح کرد: البته این کم‌بارشی کل منطقه خاورمیانه را شامل می‌شود و تنها مختص ایران نیست.

به گفته وی هرچند که طی هفته پیش‌رو بارش‌های خوبی در کل کشور خواهیم داشت اما بارش‌ها در بلند مدت و در آذر ماه کمتر از میانگین بلند مدت خواهد بود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد