شما اینجا هستید

اجتماعی » بستری بیماران در محوطه بیمارستان‌ها و عدم بازگشایی نقاهتگاه‌ها

به گزارش «وطن روز» به نقل از مهر، بیش از ۸ ماه است که ویروس کرونا دیگر به مهمان دائمی کشورمان تبدیل شده است. مهمان ناخوانده ای که تمام معادلات و سیستم عادی زندگی را به هم زده و حتی جهان را شرایطی جدید و سخت قرار داده است. طی دو ماه گذشته شدت شیوع این ویروس و قربانیان آن به شکل عجیبی رشد یافته و حالا دیگر آمار مبتلایان و تلفات کرونا با ماه‌ها و هفته‌های ابتدایی شیوع آن در کشور، قابل مقایسه نیست.

بنابر اعلام سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته ۲۱ آبان ماه بیش از ۷۱۵ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و مجموعاً ۳۹ هزار و ۶۶۴ نفر نیز بر اثر آن جان خود را از دست داده‌اند.

افزایش صعودی شمار مبتلایان به کرونا، حجم مراجعات به بیمارستان‌ها را نسبت به ماه‌های گذشته چندین برابر کرده و به تبع آن نیز ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها کاهش یافته است. با شیوع پیک دوم و سوم کرونا و بروز جهش‌های جدید ویروس کرونا، مسئولین مختلف سیستم درمانی کشور از تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران و کمبود ظرفیت بستری بیماران خبر دادند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا: در بیمارستانها اصلاً جای خالی نیست

۲۲ مهرماه بود که مسعود مردانی عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه در طول اپیدمی کرونا چنین روزی نداشتیم که همه بیمارستان‌ها پر باشند، از عدم پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا توسط برخی از بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های خصوصی ابراز تأسف کرد.

وی افزود: برای یک بیمار که می‌خواهم در بیمارستان بستری کنم به ۷ تا ۸ بیمارستان زنگ می‌زنم و با اینکه خیلی هم تحویل می‌گیرند می‌گویند جای خالی نداریم.

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: برای بستری بیماران کرونایی در بیمارستانها اصلاً جای خالی نیست، نمی‌دانم چرا. بیمارستان‌ها پر از بیمار است، حالا اینکه دارو گیر نمی‌آید و مسائل بعدی را کنار بگذاریم، ما واقعاً در طول این اپیدمی چنین روزی نداشتیم که همه بیمارستان‌ها پر باشند، البته دکتر جان‌بابایی بخشنامه کردند که بیمارستان‌های سطح شهر تهران از پذیرش بیماران غیر اورژانسی جدا خودداری کنند و ظرفیتشان را به بیماران کرونایی اختصاص دهند.

معاون کل وزارت بهداشت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است

هفتم مهرماه نیز ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به مسئله کمبود تخت در مراکز درمانی از جمله بیمارستان‌های امام حسین (ع)، بیمارستان دکتر شریعتی و بیمارستان امام خمینی (ره) بیان کرد: ظرفیتی که در این مراکز درمانی و بسیاری از مراکز درمانی دیگر به بیماران کووید ۱۹ اختصاص یافته، تکمیل شده و در این مراکز از ظرفیت سایر بخش‌ها برای بستری بیماران کرونایی استفاده شده است. باید این را بدانیم که این بیمارستان‌ها پیش از این با اشغال تخت بالای ۸۰ درصد مواجه بوده‌اند و هر بیمار کرونایی که باید بستری شود، بیمار بخش دیگر مرخص نمی‌شود.

ظرفیت ارائه خدمات به بیماران کرونایی در حال تکمیل است

یازدهم مهرماه نیز جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: ظرفیت ما برای ارائه خدمات به بیماران غیر کرونایی و کرونایی تقریباً در حال تکمیل است.

وی افزود: با توجه به اینکه در ۱۰ روز گذشته بیش از چهار هزار مراجعه به بیمارستان‌ها و همچنین بیش از ۱۰ هزار مراجعه به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته داشتیم، نسبت به روزهای قبل تر، بستری‌ها بیشتر شده و قطعاً باید برای روزهای آتی تمهیدات را بیشتر کنیم و همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را در اولویت قرار دهیم.

با توجه به چند برابر شدن میزان مبتلایان به کرونا و مراجعین به بیمارستانها، اظهارنظرهای مسئولین حوزه بهداشت و درمان و حتی بازدیدهای میدانی از بیمارستانها، با یک حساب سرانگشتی هم کمبود تخت‌های بیمارستانی برای پذیرش بیماران مشخص می‌شود.

دلیل وزارت بهداشت برای عدم راه اندازی بیمارستان‌های سیار چیست؟

هرچند که با وجود اعلام بسیاری از رؤسای بیمارستان‌ها در استان‌های مختلف طی دو ماه گذشته و اعضای ستاد ملی کرونا به ویژه در تهران مبنی بر تکمیل ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها، نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، عدم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها را تکذیب کرده بود با این حال مشاهدات میدانی حاکی از بستری شدن بیماران در محوطه برخی بیمارستان‌ها یا انتظار طولانی مدت بیماران برای پذیرش در بیمارستان‌های دولتی است.

این در حالی است که در ماه‌های ابتدایی شروع کرونا و همزمان با شیوع موج اول این ویروس، نقاهتگاه‌ها و بیمارستان‌های سیار و صحرایی جمعیت هلال احمر، بسیج و برخی دیگر از نهادها راه اندازی شده بود. البته این مراکز پس از کاهش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در بهار ۹۹ جمع آوری یا به حالت معلق در آمدند.

اما جای تعجب است که در حال حاضر و با وجود افزایش چند برابری بیماران کرونایی نسبت به ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ و همچنین با وجود اعلام مسئولین بهداشتی مبنی بر تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها یا کمبود ظرفیت، نقاهتگاه‌های معلق دستگاه‌ها مجدداً راه اندازی نشده است.

مسئولین مربوطه در دیگر دستگاه‌ها، راه اندازی مجدد نقاهتگاه‌ها یا بیمارستان‌های سیار برای افزایش ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی را منوط به اعلام نیاز وزارت بهداشت می‌دانند اما تا کنون این وزارت خانه درخواستی برای بازگشایی این مراکز و ارائه خدمات بیشتر به بیماران نداشته است.

هلال احمر: آمادگی راه اندازی نقاهتگاه‌های معلق را داریم

در همین خصوص محمد نصیری سخنگوی جمعیت هلال احمر پیش‌تر درباره راه اندازی دوباره نقاهتگاه‌های هلال احمر در موج جدید شیوع کرونا گفته بود: بازگشایی دوباره نقاهتگاه‌ها یا مراکز درمانی سیار هلال احمر تنها منوط به درخواست وزارت بهداشت و اعلام نیاز این نهاد است و در صورتی که وزارت بهداشت نیاز به مراکز درمانی بیشتر یا نقاهتگاه داشته باشد باید به ما یا دیگر دستگاه‌ها ازجمله بسیج اعلام کند.

وی افزود: در حال حاضر هیچ درخواستی از این وزارت خانه مبنی بر راه اندازی دوباره نقاهتگاه‌ها را نداشته‌ایم اما در صورت اعلام نیاز، آمادگی کامل برای راه اندازی آنها را داریم.

سخنگوی جمعیت هلال احمر درباره عملکرد نقاهتگاه‌ها تصریح کرد: این استراحتگاه‌ها مخصوص بیماران بهبود یافته از کرونا است که دوران کمون بیماری خود را سپری می‌کنند و به دلیل احتمال سرایت ویروس در این ایام، نقاهتگاه‌ها بستری می‌شوند. در اسفند ماه سال ۹۸ و همزمان با شیوع موج اول کرونا نیز هلال احمر نقاهتگاه‌های خود را با مجموعاً ۲۴۰۰ تخت در استان‌های اصفهان، گلستان، مازندران و تهران برپا کرده بود.

شاهین محمد صادقی رئیس بسیج جامعه پزشکی درباره نقاهتگاه‌های این سازمان گفته بود: همزمان با شیوع موج اول ویروس کرونا بیش از ۷۰ مورد نقاهتگاه رسمی راه اندازی کردیم که در ماه‌های اولیه شیوع ویروس و به دلیل کاهش شمار بیماران، این مراکز به حالت معلق در آمدند.

وی افزود: در حال حاضر نقاهتگاه‌های ما آماده شروع به کار دوباره هستند و در صورت اعلام نیاز وزارت بهداشت برای راه اندازی دوباره آنها، بازگشایی خواهند شد اما تاکنون درخواستی از سوی این وزارت خانه برای راه اندازی نقاهتگاه‌ها نداشته‌ایم.

زمان تصمیم گیری برای کاهش قربانیان کرونا کی می‌رسد!

 برخی بیمارستان‌های شهر تهران به دلیل تکمیل بودن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی، قادر به پذیرش بیماران نیستند و بیماران باید در صف انتظار باقی بمانند یا به ناچار برای بستری شدن به بیمارستان‌های خصوصی با هزینه‌های بسیار بالا مراجعه کنند.

این در حالی است که همچون ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا، امکان راه اندازی بیمارستان‌های سیار و افزایش ظرفیت پذیرش بیماران وجود دارد اما متأسفانه وزارت بهداشت از این ظرفیت استفاده نمی‌کند.

در صورت ادامه روند کنونی و افزایش روز افزون بیماران کرونایی، قطعاً با کاهش بیش از پیش ظرفیت بیمارستان‌ها و بیماران بدحال نیازمند به بستری در مراکز درمانی مواجه خواهیم شد. عواقب عدم استفاده از این ظرفیت نیز قطعاً به بهای از دست رفتن جان مردم تمام خواهد شد. عواقبی که مسئولین وزارت بهداشت باید پاسخ گوی آن باشند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد