شما اینجا هستید

اقتصادی » بهبود اقتصاد چین و حرکت رو به جلو

گروه بین الملل معصومه ستاریان

آخرین اخبار اقتصادی چین حاکی از آن است که وضعیت اقتصادی این کشور با وجود کرونا رو به بهبود است.
چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است که در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته رشد ۹/۴ درصدی را بین جولای و سپتامبر تجربه کرده. با این حال، این رقم کمتر از ۲/۵ درصدی است که اقتصاددانان انتظار داشتند.
اقتصاد چین در سه ماه اول امسال به دلیل توقف کارخانه های تولیدی در سراسر کشور ۸/۶٪ کاهش رشد داشت. از زمان شروع ثبت آمار سه ماهه از سال ۱۹۹۲، اقتصاد چین اولین بار بود که منقبض می شد.
ارقام کلیدی رشد اقتصادی که روز دوشنبه منتشر شد حاکی از آن است که روند بهبود چین در حال افزایش است، اگرچه کارشناسان اغلب صحت داده های اقتصادی این کشور را زیر سوال می برند،  ارقام سه ماهه با سه ماهه مشابه سال ۲۰۱۹ مقایسه می شود.
نگاهی به ارقام تجاری در ماه سپتامبر نیز حاکی از بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور است، صادرات ۹/۹٪ و واردات ۲/۱۳٪  نسبت به سپتامبر سال گذشته شاهد رشد بوده است.  طی دو دهه گذشته، چین نرخ رشد اقتصادی متوسط ۹ درصدی را دیده بود، هرچند سرعت آن به تدریج کند می شود. در حالی که همه گیری کرونا اهداف رشد امسال را با مشکل روبرو کرده است، چین همچنین درگیر جنگ تجاری با ایالات متحده است که در ماه های اخیر شدت گرفته است. دولت چین امسال اقدامات گسترده ای را برای احیای اقتصاد ویروس کرونا و حمایت از اشتغال انجام داده است. در حالی که بانک مرکزی در اوایل سال جاری با متوقف کردن فعالیت های اقتصادی و محدودیت های بسیار زیاد برای سفر، ضربه محکمی به اقتصاد چین وارد کرد، همچنان جلوی تسهیلات بیشتر را گرفته است.

نخست وزیر لی کقیانگ در اوایل ماه جاری هشدار داد که چین برای دستیابی به اهداف اقتصادی کامل خود نیاز به تلاش های سخت و طاقت فرسایی دارد. برای سه ماهه دوم سال جاری، رشد اقتصادی چین با شروع حرکت برگشت به ۲/۳٪ رسیده است.
یوشیکیو شیمامین، اقتصاددان ارشد در انستیتوی تحقیقات دای ایچی در توکیو گفت: اقتصاد چین همچنان در مسیر بهبود است اما نمی توان گفت که کشش ناشی از ویروس کرونا کاملاً متزلزل شده است.
رابین برانت ، خبرنگار بی بی سی چین گفت: اقتصاد چین با رشد غیر قابل تصوری نسبت به سایر کشورهای آسیب دیده از کوید ۱۹ حرکت رو به جلویی دارد.
به نظر می رسد اقدامات دراکون برای کنترل ویروس همراه با برخی محرکات دولت به خوبی عمل کرده است در حالی که رشد ۹/۴٪ کمی پایین تر از برخی از پیش بینی ها است، تولید صنعتی چین همچنان صعودی است .
حاکمان حزب کمونیست چین روند رو به رشد عرضه را انتظار داشتند، اما فروش خرده فروشی کندتر از آنچه پیش بینی شده بود، است. با این وجود به نظر می رسد پیشرفت قابل توجهی در زمینه بازگشت خدمات مهم وجود داشته باشد.
گردشگران و مسافران داخلی احتمالاً با صرف پول خود در خانه به بهبود اوضاع اقتصادی کمک کرده اند زیرا محدودیت های جهانی بدان معنی است که آنها هنوز نمی توانند به خارج از کشور بروند.

BBC NEWS

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد