شما اینجا هستید

تحلیل خبری » بین ما و مردان در شیوع کرونا هم فرق می‌گذارند!

گروه ورزشی – السا استرون

ملی پوش والیبال زنان ایران معتقد است: « آنقدری که برای رعایت پروتکل‌ها توسط مردان سخت‌گیری شده برای لیگ برتر والیبال زنان این سخت گیری‌ها  وجود ندارد.» لیگ برتر والیبال زنان از پنجشنبه (۲۹ آبان) آغاز شد و چهار تیم حاضر در گروه اول به صورت متمرکز در تهران به مصاف هم رفتند. تیم‌های شهرداری قزوین و اکسون تهران با یکدیگر به رقابت پرداختند و نماینده قزوین پیروز هر سه ست بازی بود. سایپا تهران و مدافع عنوان قهرمانی، سه بر یک سروقامتان بابل را شکست داد. روز گذشته (شنبه) نیز این چهار تیم، دوباره با یکدیگر بازی کردند که بار دیگر سایپا و شهرداری قزوین برنده این مسابقات بودند و طبق برنامه در روز دوشنبه (سوم آذر) سایپا به دیدار شهرداری قزوین و ساعت ۱۷،  سروقامتان بابل مقابل اکسون تهران قرار خواهد گرفت. دیدارهای دور اول گروه دوم نیز روزهای پنج‌شنبه، شنبه و دوشنبه، ۶، ۸ و ۱۰ آذر در سالن ملت اصفهان به صورت متمرکز برگزار می‌شود. تیم‌های ذوب آهن اصفهان، پیکان تهران، ستارگان فارس و خجسته تهران در این گروه قرار دارند و به صورت متمرکز بازی‌های آنها در اصفهان برگزار می‌شود. ندا چملانیان، ملی‌پوش تیم والیبال زنان ایران و پشت خط زن باشگاه والیبال ذوب‌آهن اصفهان درباره برگزاری این دوره مسابقات در گفت‌وگو با «وطن روز» نظرات قابل تاملی دارد.

*پس از چند ماه دوری از شرایط مسابقات، باید پنج شنبه همین هفته به لیگ برتر والیبال باز گردید، مشکلی بابت شروع مسابقات از لحاظ جسمانی و مصدومیت ندارید؟‌
تیم ذوب آهن اصفهان در گروه دوم قرار دارد و این بهترین خبر برای ورزشکاران زن والیبال است که مسابقات لغو نشد. ما در ماه‌های گذشته به‌نوعی بلاتکلیف بودیم و هر بار می‌گفتند قرار است از هفته آینده لیگ شروع شود اما این اتفاق رخ نمی‌داد. واقعا این وقفه ۶ و۷ ماهه به صلاح والیبال نبود و اگر امسال لیگ برگزار نمی‌شد خیلی به ضرر ورزش والیبال مخصوصا در بخش زنان بود. البته درباره شرایط جسمانی باید بگویم که این فرصت خوبی برای بازیکنان مصدوم بود که درمان شوند.

*وضعیت شیوع کرونا و برگزاری مسابقات مردان در مقایسه با زنان را چطور ارزیابی می‌کنید، درحالی‌که لیگ برتر والیبال مردان نیز آغاز شده است؟‌
متاسفانه نگاه جنسیتی در ورزش ما همچنان وجود دارد و در زمان بحران و شیوع کرونا نیز این نگاه دست از سر ما برنمی‌دارد! آنقدری که برای رعایت پروتکل‌ها توسط مردان سخت‌گیری کرده‌اند، برای ما این سخت‌گیری‌ها وجود ندارد. طی چند وقت اخیر که تمریناتمان آغاز شده فقط دوبار از ما تست کرونا گرفتند، در صورتی که همسرم که فوتبالیست و در تیم ملی است هفته‌ای یکبار تست می‌دهد. می‌خواهم بگویم حتی در مساله کرونا و بهداشت هم بین مردان و زنان تبعیض قائل می‌شوند. ذوب‌آهن چند تا تیم دارد، سالن‌های تمرین ما همیشه یک ربع قبل از ورود تیم جدید کاملا ضد عفونی می‌شود. همه توپ‌ها و وسایل مورد استفاده گندزدایی و وقتی تمرین ما تمام می‌شود باز برای تیم بعدی همین اتفاق می‌افتد. از لحاظ برخورد هم هیچ تداخلی بین تیم‌های قبل و بعد خودمان وجود ندارد. یعنی تجمعی شکل نمی‌گیرد.

*با توجه به اینکه ذوب‌ آهن میزبان مسابقات گروه دوم در اصفهان است، با متمرکز برگزار شدن مسابقات  مشکلی ندارید؟
فعلا قرار است مسابقات متمرکز باشد و ما هم میزبان مسابقات گروه دوم هستیم. ولی متمرکز برگزار شدنش مستلزم این است که تیم‌ها قرنطینه شوند. ما پنجشنبه، شنبه و دوشنبه بازی داریم. یعنی از دوشنبه تیم‌ها باید در هتل‌ محل اقامت‌شان بمانند و قرنطینه شوند. این جوری نباید باشد که بتوانند بروند در سطح شهر بچرخند و گردش کنند. من اطلاعی از قوانینی که وضع شده ندارم، اما تیم خودمان را می‌دانم که همه از خانه‌ها می‌آیند به مسابقات و ما قرار نیست به هتل ‌برویم چون میزبان هستیم. این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. البته بخش مهمی از پروتکل‌ها برمی‌گردد به خود بازیکنان که چقدر برای‌شان مهم باشد. اینکه آن چند روزی که بازی دارند از خانه یا هتل خارج نشوند و مراقبت کنند. همه ما باید در وهله اول خودمان رعایت کنیم.

*آیا با شرایطی که در نظر گرفته شده، مشکلی پیش می‌آید یا نه ؟
اگر بگویم مشکلی به وجود نمی‌آید، دروغ گفته‌ام. اما اگر در همین شرایط پروتکل‌ها دقیقا رعایت شود بعید می‌دانم مشکل خاصی پیش بیاید و خیلی هم عالی است که رقابت‌ها را داشته باشیم. ولی همان طور که گفتم این برمی‌گردد به رعایت کردن خودمان و دقیق اجرا شدن پروتکل‌های بهداشتی. باید حواس‌مان باشید به بهانه ورزش آسیبی به هم نزنیم. ورزش باعث می‌شود‌‌ که روح‌مان شاداب شود اما اگر بخواهد باعث تشدید بیماری شود، نمی‌ارزد.

*مشکلات مالی شیوع کرونا، تاثیری بر قراردادهای بازیکنان داشته است؟
این تاثیر را ما سال گذشته در قراردادهای‌مان که لیگ ناتمام ماند، دیدیم ولی امسال نه. هر سال برای همه باشگاه‌ها به این شکل است که روی قرارداد همه بازیکنان درصدی اضافه می‌شود. البته ذوب‌آهن تیمی است که فکر می‌کنم سقف قراردادش از باقی تیم‌ها کمتر است. ما برنامه‌ریزی‌های‌مان را برای قهرمانی کردیم و تلاش‌مان را می‌کنیم که این اتفاق بیفتد و به هدفی که می‌خواهیم برسیم.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد