شما اینجا هستید

اقتصادی » تا‌ انتخابات آمریکا‌ محتاط باشیم!

گروه اقتصادی_فاطمه فلاح زاده

 جمشید عدالتیان درباره سفر اخیر رییس کل بانک مرکزی به عراق گفت: «آزادسازی منابع مالی بر مساعد شدن شرایط ارزی موثر است اما دولت طی دوهفته آینده باید از ارز موجود خود با احتیاط استفاده و تصمیم عجولانه‌ای را اتخاذ نکند.»
۲۱ مهر ماه ۹۹، عبدالناصرهمتی، رییس کل بانک مرکزی طی سفر یک روزه خود به عراق سفر و از آزاد کردن منابع مالی ایران در این کشور‌ خبر داد. او در این سفر با مقامات بلندپایه اقتصادی همچون «مصطفی غالب مخیف، رئیس کل بانک مرکزی، «سالم جواد عبدالهادی الچلبی» رئیس بانک تجارت، «علی عبدالامیر علاوی» وزیر دارایی و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت و گو و درباره مسائل بانکی تبادل نظرکرد. طبق این گفت‌وگو مقرر شد تا منابع مالی ایران با هدف خرید کالای اساسی در عراق آزاد و تبادلات تجاری شکل گیرد.
برخی کارشناسان بر این باورند که این توافق سرآغاز‌گام بلند گسترش تبادلات و توسعه اقتصادی دو کشور ایران و عراق است و آزاد سازی منابع مالی نیز موجب‌ مساعد شدن بازار ارز خواهد شد.
در‌این راستا یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه ایران پول‌های زیادی در کشورهای همسایه و منطقه دارد، عنوان کرد که بهتر است وزارت خارجه فعال تر عمل کرده و پول های مسدود شده ایران در کشورهای خارجی را آزاد کند. اما‌ برخی دیگر‌ از‌صاحب نظران معتقدند‌ که علی‌رغم تاثیر مثبت این توافق، دولت باید در استفاده از‌منابع ارزی‌ خود‌ محتاط عمل کند و در وهله نخست منتظر‌نتایج انتخابات آمریکا‌ بماند.
یک کارشناس اقتصادی نیز در این خصوص‌ مطرح کرد که صورتی که انتخابات آمریکا بر وفق مراد نباشد و یا مسئولان بخواهند مذاکره انجام دهند، چین اهرم مناسبی برای ایجاد توازن در مذاکره است.

»وطن روز» در بررسی این موضوع‌ به گفت‌وگو با جمشید عدالتیان، عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران پرداخت.
وی به «وطن روز» بیان کرد که در حال حاضر دولت به میزان کافی ذخیره ارزی دارد و اگرچه پیش از این، از عرضه ۵۰ هزاردلار‌خبرداده بود اما‌ آن را استفاده نمی‌کند.
وی افزود: «در شرایط فعلی باید محتاط عمل کرد و منتظر نتایج انتخابات آمریکا بود. نمی‌توان بی گدار به آب زد چراکه اگر ترامپ پیروز میدان انتخابات شود نیاز است که ذخیره ارزی داشته باشیم. روی کار آمدن جوبایدن، شرایط را به گونه‌ای دیگری رقم می‌زند و احتیاط کمتری نیاز است اما دولت باید همواره محتاط و صرفه جویانه برخورد کند.»
عدالتیان تصریح کرد: «بر اساس آمار و اطلاعات، پیش از شروع تحریم‌ها ایران ۱۱۰ میلیون دلار ذخیره ارزی داشت و در حال حاضر اگر از آن میزان برداشت شده باشد باز انتظار ۸۰ میلیون ذخیره ارزی می‌رود.» عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران براین باوراست که ‌ذخیره ارزی می‌تواند بازار ارز را به خوبی کنترل کند.

*کاهش ارز و روی کار‌آمدن جوبایدن

او با بیان اینکه باید منتظر نتایج انتخابات آمریکا ماند و سپس با چشم‌اندازهای بدست آمده، تصمیم گیری کرد، خاطرنشان کرد: «آزادسازی منابع مالی بر مساعد شدن شرایط ارزی موثر است اما طی دوهفته آینده دولت باید از ارز موجود خود با احتیاط استفاده کند و تصمیم عجولانه‌ای را اتخاذ نکند.»
وی همچنین ادامه داد: «در حال حاضر دولت درصدد است تا نرخ دلار را بر روی ۳۰ هزار تومان نگه دارد. اگر جوبایدن در انتخابات آمریکا‌ پیروز شود، جنبه روانی جدیدی ایجاد و کاهش نرخ ارز رخ می‌دهد.»
عدالتیان ضمن بیان اینکه با کاهش نرخ ارز دولت باید تلاش بر کنترل آن کند و نرخ دلار را در محدوده ۲۰ الی ۲۵ هزارتومان حفظ کند، اظهارکرد: « دولت ذخیره ارزی برای ۲ تا ۳ سال آینده دارد، اما در این وضعیت احتیاط می‌کند تا ببیند نتیجه انتخابات آمریکا چه خواهد شد.»
عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت‌وگو عنوان کرد: « در این چند هفته باقی مانده بهتر است هیچ تصمیم کلانی گرفته نشود‌ زیرا در حال حاضر بانک‌های کشور و البته کل اقتصادی همان تعلیق قرار دارند.»

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد