شما اینجا هستید

بین الملل » تداوم رایزنی‎‌ها برای ایجاد ثبات پایدار در قره‌باغ

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی از ۲۰ آبان متوقف شد که به نظر می‌رسد این بار ایروان و باکو به طور جدی در مسیر توقف جنگ گام برمی‌دارند و در این میان کشورهای همسایه از جمله ایران و روسیه نیز خواستار ایجاد ثبات پایدار و تمام عیار در قره باغ و پایان دادن به هرگونه درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستند.

وزرای خارجه و دفاع روسیه دیروز (شنبه) در حالی به ارمنستان سفر کرده و با مقامات ارمنی دیدار کردند که به نظر می‌رسد مسکو مصمم به عدم از سرگیری درگیری‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

هیات بلندپایه‌ای از روسیه متشکل از چند وزیر این کشور از جمله «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه و «سرگئی شایگو» وزیر دفاع این کشور دیروز با «نیکول پاشینیان» دیدار کرد که محور اصلی مذاکرات دو طرف را مناقشه قره باغ و همکاریهای دوجانبه روسیه و ارمنستان اعلام شد.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، بر عزم مسکو برای توسعه روابط و مشارکت راهبردی با ایروان به عنوان متحد استراتژیک این کشور تاکید کرد.

شایگو وزیر دفاع روسیه نیز که در قالب هیات بلندپایه دولت این کشور به دستور «ولادیمیر پوتین» به ایروان سفر کرده، با پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان دیدار کرد و مساله قره باغ و توسعه همکاریها و روابط روسیه و ارمنستان محور مذاکرات دو طرف را تشکیل می‌داد.

دفتر مطبوعاتی دولت ارمنستان در این رابطه گزارش داد که پاشینیان در ابتدای این دیدار «واقارشاک هاروتیونیان» وزیر دفاع جدید این کشور را به وی معرفی کرد که دیروز  به جای «داویت تونویان» در این مقام منصوب شده است.

به نظر می‌رسد روسیه در این میان تلاش می‌کند با جلب رضایت دو طرف درگیر در مناقشه قره باغ، آنها را به کنار گذاشتن همیشگی ابزارهای نظامی و تمرکز قاطع بر گزینه‌های دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها تشویق کند.

قطعا در این شرایط  دور شدن از هرگونه درگیری و گام برداشتن در مسیر مذاکره و ابزارهای صلح‌آمیز به نفع همه طرفین در منطقه خواهد بود.

در این میان اعتراض‌هایی در ارمنستان نسبت به توافق جدید آتش‌بس وجود داشته است.

به دنبال اعتراض‌ها در ارمنستان نسبت به توافق دولت این کشور با باکو در مورد قره باغ، معترضان خواستار استعفای پاشنیان شدند، اما وی بر تداوم حضورش در قدرت تاکید کرده و عنوان داشته قصدی برای کناره‌گیری از این سمت را ندارد. نخست‌وزیر ارمنستان اخیرا در مورد درخواست برخی در ارمنستان برای کناره‌گیری از قدرت به دنبال توافق اخیر با جمهوری آذربایجان در مورد قره‌باغ، خاطر نشان کرد: تضمین ثبات و امنیت در داخل جامعه از جمله دستور کار من است. مساله دیگری در برنامه کاری من وجود ندارد.

پاشینیان تاکید کرد که امضای توافقنامه جدید با جمهوری آذربایجان به نفع ارمنستان بوده است.

در این میان تارنمای مسکو «تایمز» گزارش داد که نخست‌وزیر ارمنستان دیروز خواستار همکاری‌های نظامی گسترده‌تر با روسیه شد.

شایگو وزیر دفاع روسیه نیز در دیدار با پاشینیان اعلام کرد که هدف اصلی مسکو جلوگیری از درگیری و خونریزی‌ها است. در این میان لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز تاکید کرد که سفر مقامات روس به ایروان نشانه‌هایی در زمینه حمایت روسیه از مقامات ارمنستان است.

شایگو  همچنین دیروز در سفر یک روزه به باکو با “الهام علی اف ” رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد .خبرگزاری رسمی ” آذرتاج ” گزارش داد که علی اف در این دیدار با اشاره به این که اجرای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان درباره خاتمه جنگ و آتش‌بس در قره باغ بررسی می‌شود ، گفت: به نظر ما مفاد این بیانیه با موفقیت اجرا می‌شود که آمادگی جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای پایان دادن به مناقشه چند ساله و رسیدن به مرحله حل سیاسی را نشان می‌دهد .

روسیه هفته گذشته در چارچوب توافق با ارمنستان و جمهوری آذربایجان، واحدهای صلحبان به قره باغ اعزام کرد و قرار است در مجموع یکهزار و ۶۰۰ نیروی نظامی روس در این منطقه مستقر شوند. به ابتکار روسیه، روز دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین» رسید.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد