شما اینجا هستید

بین الملل » ترامپ از کاخ سفید خارج نرود، سرویس مخفی او را بیرون می‌اندازد

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، نیوزویک نوشت: اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد ولی حاضر به ترک کاخ سفید نشود، این وظیفه سرویس مخفی است که او را بیرون بیندازد.

 تیم جو بایدن، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: همانطور که ۱۹ ژوئیه گفتیم، این مردم آمریکا هستند که در این انتخابات تصمیم گیری می‌کنند. و دولت آمریکا می‌تواند اشغالگران را از کاخ سفید به بیرون هدایت کند.

و البته یکی از مقام‌های سابق آمریکا و دو کارشناس گفته‌اند، این وظیفه سرویس مخفی است که اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد و از ترک کاخ سفید امتناع کند، او را بیرون بیندازد.

این سناریوها که نیوزویک آنها را با منابع خود در میان گذاشته، فرضیه هستند. هنوز هیچ رسانه‌ای برنده را اعلام نکرده و شمارش آرا همچنان ادامه دارد. ترامپ هرگز نگفته که می‌خواهد پس از هرگونه چالش حقوقی درباره آرا به اشغال کاخ سفید ادامه دهد.

پیش از این هم در ایالات متحده چنین اتفاقی نیفتاده که بتوان بر اساس آن نظر داد و هیچ تهدید جدی وجود ندارد که چنین اتفاقی در ژانویه بیفتد اما یک طرح برای اجتناب از بروز بحران در روند انتقال قدرت وجود دارد.

در متمم بیستم قانون اساسی آمده که هر رئیس جمهوری دیگری که در شرف اتمام دوره خود است اگر ظهر ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ شکست بخورد و همچنان پس از اتمام دوره‌اش در کاخ سفید بماند و تلاش کند تا در این کار اصرار وزرد، این وظیفه سرویس مخفی است او را برای حفظ جایگاه ریاست جمهوری بعدی از کاخ سفید بیرون بیندازد.

یکی از مقام‌های سابق آمریکا دخیل در روند انتقال قدرت از باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق و ترامپ گفت: سرویس مخفی اوباما را به خارج از ساختمان کاخ سفید هدایت کرد. آنها همانند پیرمردی که در چنین عمارتی سرگردان بود، با اوباما رفتار کردند.

و اینکه آیا واقعا ترامپ در مراسم روز تحلیف شرکت می‌کند یا خیر، برای انتقال واقعی اختیارات مهم نیست.

یکی دیگر از مقام‌ها گفت: اگر ترامپ بگوید که با پای خودش از کاخ سفید نمی‌رود، این وظیفه سرویس مخفی است که او را بیرون ببرند. آنها ممکن است به او بگویند اگر برای خودش بلیط هواپیما ردیف نکند، مجبور شوند برایش بلیطی تهیه کنند.

چنین سناریویی بی سابقه خواهد بود. از ۴۳ مردی که پیش از ترامپ رئیس جمهوری بودند، ‌۳۵ تای آنها با دست خودشان قدرت را به دیگری انتقال دادند. هشت نفر فوت کردند و یکی هم کناره‌گیری کرد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد