شما اینجا هستید

بین الملل » ترامپ پس از شکست چه خواهد کرد؟

گروه بین الملل ملیکا کلهر

«دونالد ترامپ» تا ۲۰ ژانویه در سمت خود باقی خواهد ماند و سرانجام کرسی ریاست جمهوری را به جانشین خود واگذار و به باشگاه انحصاری روسای جمهور سابق آمریکا می پیوندد. حال سوال اینجاست که پس از آن چه چیزی در انتظار سیاستمدار و تاجری مثل او خواهد بود؟
دونالد ترامپ حتی به عنوان رئیس جمهور کشوری مثل آمریکا هم، تا کنون هنجارهای زیادی را شکسته و دلیلی ندارد که تصور کنیم او هم بخواهد مانند روسای جمهور سابق عمل کند. اما برخی تحلیلگران احتمالاتی را مطرح می‌کنند که ممکن است گزینه های او برای پس از ریاست جمهوری‌اش باشند:

*شروع دوباره رقابت
شاید این شکست، پایان جاه طلبی های سیاسی ترامپ نباشد و او بخواهد دوباره برای انتخابات دور بعد کاندید شود. یعنی همان کاری که «گرور کلیولند» بیست و دومین رئیس جمهور آمریکا از حزب دموکرات، کرد. وی دور دوم ریاست جمهوری‌ را به رقیب جمهوری‌خواهش بنجامین هریسون، واگذار کرد اما در دوره بعدی کاندید شد و توانست دوباره ریاست جمهوری را به دست بگیرد.
طبق قانون اساسی آمریکا، هیچ کس نمی تواند برای بیش از دو دوره پیاپی رئیس جمهور شود اما در این قانون گفته نشده که نباید بین دوره های ریاست جمهوری، فاصله‌ای بیافتد. دستیاران سابق ترامپ نیز تایید کرده اند که شاید وی بخواهد همین کار را انجامن دهد. نمی توان کتمان کرد که او در همین دوره هم با کسب ۷۱،۵ میلیون رای، از حمایت قابل توجهی از طرف مردم آمریکا برخوردار بود. پس می تواند امید خود را برای انتخاب شدن در دوره بعدی، حفظ کند.
البته لازم به ذکر است که «دونالد ترامپ کوچک»، فرزند ارشد دونالد ترامپ هم نسبت به تصدی ریاست جمهوری بی‌میل نیست.

*گرفتار شدن در مشکلات حقوقی
دونالد ترامپ تعداد قابل توجهی پرونده حقوقی دارد که ممکن است، پس از پایان کارش در دفتر ریاست جمهوری، گریبان گیرش شوند. حتی در حال حاضر هم روال تحقیقاتی برخی از این پرونده ها آغاز شده است. در بین شکایات موجود از او، اتهام تجاوز و روابط نامشروع نیز مطرح شده اند که البته با قدرت آنها را کتمان می‌کند. همچنین موارد دیگری مانند کلاهبرداری نیز در بین پرونده های او دیده می شود که یکی از آنها متعلق به برادرزاده‌اش، مری ترامپ است که از او به اتهام کلاهبرداری، شکایت کرده است.
ترامپ گرفتاری های مالیاتی زیادی هم دارد که در طول مناظرات ریاست جمهوری، بارها به آنها اشاره شد، اما هم خودش و هم شرکت تجاری‌اش، چنین اتهامات مالیاتی‌ای را رد می کنند. اگرچه طبق گزارشات منتشر شده توسط «نیویورک تایمز» او به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال است که از زیر پرداخت مالیات فرار کرده و همین امر یکی از عوامل افزایش قابل توجه ثروتش بوده است.

*نجات امپراتوری تجاری
ترامپ همچنین قبل از ‌این‌که سیاستمدار شود، یک تاجر املاک و مستغلات و چهره مشهور یکی از برنامه های تلویزیونی، همین‌طور سفیر برند خودش بود. پس ممکن است که او مشتاق باشد تا دوباره به جایگاهی که چهار سال پیش ترکش کرده بازگردد و مجددا وارد دنیای تجارت و شهرت تلویزیونی شود.
شرکت ترامپ تعداد بی‌شماری هتل و زمین گلف دارد. او همچنین صاحب املاکی در بمبئی، استانبول، فیلیپین، انگلستان، دبی، اندونزی و البته واشنگتن دی سی است. اما اگر این راهی باشد که رئیس جمهور در ژانویه انتخاب کند، کارهای زیادی پیش روی او خواهد بود چرا که بسیاری از مشاغل تجاری وی تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته اند.
خانواده ترامپ نیز در این تجارت عظیم دست دارند و در دورانی که او بر مسند ریاست جمهوری و سیاست تکیه داشت، آنها بر املاک، مستغلات و تجارتش، نظارت می کردند.

*بازنشستگی
از طرفی ترامپ با ترک دفتر ریاست جمهوری، از حقوق بازنشستگی و مزایای بسیار دیگری برخوردار خواهد شد. روسای جمهور سابق آمریکا، همچنین می توانند در طول عمرشان از خدمات سرویس مخفی، مزایای بهداشتی-درمانی و غیره برخوردار شوند. بنابراین ترامپ که اکنون ۷۴ سال دارد، می تواند تصمیم بگیرد که بی سر و صدا بازنشسته شود و زمان خود را وقف انجام امور خیریه و بازی گلف کند که البته چنین انتخابی از مردی مانند او بعید است.
مشخصا ترامپ از مرکز توجه بودن لذت می برد، پس نمی توان توقع چنین سناریویی با یک زندگی آرام و بی سر و صدا از او داشت. طبق نظر کارشناسان، دونالد ترامپ شخصیتی نیست که بخواهد کمرنگ شود و احتمالا باز هم او را در عرصه های مختلف خواهیم دید. همان‌طور که پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از ترامپ در مورد احتمال شکست در انتخابات سوال شد و او جواب داد که به شدت از تصور چنین چیزی هم وحشت دارد و گفت: «شاید مجبور باشم کشور را ترک کنم، نمی دانم.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد