شما اینجا هستید

بین الملل » تشدید محدودیت‌های کرونایی در اروپا

به گزارش «وطن روز» به نقل از مهر، اروپا قاره‌ای که زمانی کعبه آمال بسیاری از مردم قاره‌های دیگر جهان بود اکنون به حدی درگیر محدودیت‌های کرونایی شده که برخی از کشورهای آن بیشتر شبیه زندان هستند تا محلی برای زندگی.

کشورهای اروپایی که تا سال گذشته به پیشرفت‌های علمی و به ویژه پزشکی خود می‌بالیدند در برابر ویروس کرونا زمین گیر شده‌اند و اکنون با سرد شدن هوا و شدت گرفتن شیوع ویروس مرگبار کووید -۱۹ بار دیگر ضعف‌های خود را بیش از گذشته حس می‌کنند از همین رو محدودیت‌های بسیار سخت گیرانه ای را به اجرا گذاشته‌اند که در این گزارش به برخی از آنها اشاره می‌شود.

البته اعمال این محدودیت‌ها با اعتراضاتی نیز همراه بوده و در برخی کشورها از جمله انگلیس و آلمان معترضین با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.

اتریش؛ خروج از منزل به هر بهانه‌ای ممنوع

آمار افراد مبتلا به کرونا در اتریش تا صبح امروز دوشنبه به ۲۰۳ هزار و ۹۵۶ نفر و آمار قربانیان آن نیز به یک هزار و ۸۲۹ نفر رسیده است.

بر اساس طرح اجرای محدودیت‌ها در اتریش، قرار است به مدت سه هفته تمام فروشگاه‌ها و مدارس تعطیل شوند. خروج از خانه در سراسر ۲۴ ساعت شبانه روز ممنوع است.

سباستین کورتز، صدراعظم اتریش در برابر خبرنگاران اعلام کرد که این اقدامات از فردا سه‌شنبه ۲۷ آبان به اجرا درمی‌آیند و تا روز یکشنبه ۶ دسامبر، به مدت سه هفته ادامه خواهند یافت.

با هیچکس دیدار نکنید!

صدراعظم اتریش گفت: محدودیت سراسری سختگیرانه یگانه راه حل شناخته شده‌ای است که می‌تواند در کاهش ابتلاء به ویروس کرونا مؤثر واقع شود و از بار سنگین بیمارستان‌ها بکاهد.

سباستین کورتز خطاب به شهروندان اتریش گفت: «خواهش اکید من برای هفته آینده این است: با هیچکس دیدار نکنید! هر یک تماس، اجتماع زیادی است».

هدف این است که از هفتم دسامبر مدارس و حوزه تجارت عمومی بتوانند بار دیگر به فعالیت خود ادامه دهند. در اتریش نیز همانند آلمان از سوم نوامبر بدین سو تمامی رستوران‌ها، کافه‌ها و بارها، فعالیت‌های فرهنگی مانند سینما و تئاتر، امکانات تفریحی و فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

آلمان

آمار افراد مبتلا به کرونا در آلمان تا صبح امروز دوشنبه از مرز ۸۰۳ هزار نفر گذشت و تعداد قربانیان آن نیز به ۱۲ هزار و ۵۷۳ نفر رسید. در آلمان نیز به گفته صدر اعظم این کشور آلمانی‌ها باید برای چندین ماه دیگر خود را برای محدودیت‌ها آماده کنند. آنگلا مرکل گفت: «زمستانی که در پیش رو داریم برایمان دشوار خواهد بود».

او افزود: ویروس کرونا برای مدتی روال زندگی ما را تعیین خواهد کرد. «این بدان معناست که برخورد ما با آن راحت نخواهد بود».

وزیر اقتصاد آلمان تاکید کرد که محدودیت‌های سخت در آلمان فراتر از ماه دسامبر ادامه خواهد داشت و آلمانی‌ها باید حداقل چهار تا پنج ماه آینده با احتیاط و محدودیت‌های قابل توجه زندگی کنند.

مرکل قرار است امروز دوشنبه ۱۶ نوامبر با نخست‌وزیران ایالت‌ها، بیلان اولیه محدودیت‌های وضع شده از سوم نوامبر را مورد ارزیابی قرار دهد.

ائتلاف دولتی در آلمان بر این عقیده است که باید ماسک مجانی در اختیار گروه‌های پر خطر کرونایی قرار گیرد.

«پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان انتظار دارد که محدودیت‌های سختگیرانه برای مهار کرونا همچنان بعد از ماه دسامبر هم در این کشور ادامه داشته باشد.

وی درباره کاهش سریع محدودیت‌های کرونایی هشدار داده و با اشاره به بالا بودن آمار مبتلایان به کرونا در آلمان و افزایش روزافزون آن گفت: با وجود همه تلاش‌ها اما هنوز تغییری به سمت اوضاع بهتر به دست نیامده است. ما باید اقدام کنیم در غیر این صورت در مبارزه با این ویروس شکست خواهیم خورد.

آلتمایر که در گفتگو با نشریه بیلد آلمان سخن می‌گفت باز شدن رستوران‌ها و سینماها در این وضعیت را رد کرده و گفت: ما هنوز از بدترین شرایط خارج نشده‌ایم. هدف ما باید این باشد که موج سرایت این بیماری را به طرز پایداری بشکنیم. وی درباره کمک به آسیب دیدگان مشاغل در اثر این محدودیت‌ها از طرف دولت آلمان اطمینان داده و گفت: این کمک‌ها صرف نظر از اینکه این محدودیت‌ها چه مدت طول بکشد و هفته‌ها و ماه‌های آینده چه چیزی را به ارمغان آورد ادامه خواهد داشت.

وزیر اقتصاد آلمان تاکید کرد که محدودیت‌های سخت در آلمان فراتر از ماه دسامبر ادامه خواهد داشت و آلمانی‌ها باید حداقل چهار تا پنج ماه آینده با احتیاط و محدودیت‌های قابل توجه زندگی کنند.

وی افزود: اگر ما نمی‌خواهیم به آمار ۵۰ هزار مبتلای روزانه مانند روزهای اخیر در فرانسه برسیم باید استقامت کنیم و دائماً درباره کاهش محدودیت‌ها و اینکه این چه زمانی رخ می‌دهد سخن نگوییم.

«مارکوس زودر» رئیس حزب سوسیال مسیحی آلمان هم درباره عواقب کاهش محدودیت‌ها در این شرایط هشدار داده و خواستار تمدید آن شده است.

فرانسه در آستانه غرق شدن

در فرانسه نیز تعداد افراد مبتلا به کرونا تا صبح امروز دوشنبه به یک میلیون و ۹۸۱ هزار و ۸۲۷ نفر و تعداد قربانیان آن نیز به ۴۴ هزار و ۵۴۸ نفر رسیده است. در ۲۴ ساعت گذشته در فرانسه ۳۰۲ نفر جان خود را بر اثر ابتلاء به کرونا از دست داده‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته است: سرعت شیوع و گردش ویروس به حدی است که حتی در بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها نیز انتظار آن نمی‌رفت.

ماکرون اضافه کرده است که فرانسه در معرض خطر غرق شدن در موج دوم کرونا قرار دارد که «سخت تر و کشنده تر» از موج اول است. رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است: من تصمیم گرفته‌ام که باید به قرنطینه برگردیم تا شیوع ویروس را متوقف کرد.

بر اساس تدابیر تازه در فرانسه شهروندان تنها اجازه خواهند داشت برای کارهای ضروری، رفع نیازهای پزشکی و یک ساعت ورزش از خانه خارج شوند. کارمندان نیز تنها در صورتی که نتوانند از خانه کار کنند، مجاز هستند به سرکار بروند.

ماکرون: فرانسه در معرض خطر غرق شدن در موج دوم کرونا قرار دارد که «سخت تر و کشنده تر» از موج اول است

با این حال، طبق این تدابیر تازه در فرانسه مدارس همچنان باز خواهند بود. در موج دوم گسترش کرونا در فرانسه، موارد روزانه ابتلاء به ویروس به رقم بی‌سابقه ۳۶ هزار نفر رسیده است.

رئیس جمهور فرانسه گفته است که بر اساس مقررات تازه مردم باید برای توجیه ترک خانه‌هایشان فرمی پر کنند، مقرراتی که در ماه مارس هم اعمال شده بود. به علاوه تجمع‌های اجتماعی ممنوع شده است.

ماکرون گفت: مثل بهار، قادر خواهید بود فقط برای کار، برای رفتن سر ویزیت‌های درمانی، ارائه کمک به بستگان، خرید کالاهای ضروری یا پیاده روی در اطراف، خانه خود را ترک کنید.

این محدودیت‌ها تا اول دسامبر اعمال می‌شود و بعد از آن هر دو هفته یک بار مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. او گفت «امیدوار است که خانواده‌ها بتوانند برای کریسمس دور هم جمع شوند».

انگلیس

آمار افراد مبتلا به کرونا در انگلیس تا صبح امروز دوشنبه به یک میلیون و ۳۶۹ هزار و ۳۱۸ نفر و آمار قربانیان آن نیز به ۵۱ هزار و ۹۳۴ نفر رسید.

با توجه به آمار مبتلایان، انگلیس در معرض تلفات بیشتری در مقایسه با موج اول کرونا در این کشور است؛ مگر آنکه محدودیت‌های جدیدی معرفی شوند.

در ماه مارس و با ورود موج اول بیماری کرونا، دولت بریتانیا اقداماتی را برای قرنطینه سراسری انجام داد.

بر اساس محدودیت‌های اعلام شده در انگلیس فروشگاه‌های غیرضروری و مهمانخانه‌ها از روز پنجشنبه ۱۵ آبان (۵ نوامبر) به مدت چهار هفته تعطیل شدند. اما برخلاف فصل بهار مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها همچنان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

این مقررات تازه تا روز دوازدهم آذر (دوم دسامبر) ادامه خواهد داشت. در این دوران رستوران‌ها اجازه تحویل غذا به مردم را دارند و در اجرای این محدودیت‌ها به مردم گفته شده است که در هر زمان فقط می‌توانند با یک نفر در خارج از خانه ملاقات کنند.

هدف از این اقدامات این است که محدودیت‌ها تا رسیدن ایام کریسمس (۲۵ دسامبر) هنگامی که خانواده‌ها می‌خواهند دور هم جمع شوند و به دید و بازدید هم بروند، برداشته شود یا کاهش یابند.

اوضاع در پرتغال چگونه است؟

آمار مبتلایان به کرونا در پرتغال نیز تا صبح امروز دوشنبه به ۲۱۷ هزار و ۳۰۱ نفر و تعداد قربانیان آن نیز به سه هزار و ۳۸۱ نفر رسید. پرتغال در شمار آن دسته از کشورهای اروپایی بود که در ماه‌های نخستین سال جاری کمترین میزان شیوع کرونا را در کارنامه خود داشت. این وضعیت به دنبال سرد شدن هوا تغییر کرده است.

«آنتونیو کوستا» نخست‌وزیر پرتغال اکنون خواستار آن شده است که مردم تا آنجا که ممکن است، در خانه بمانند. بر اساس این تصمیم ۷۰ درصد جمعیت ۱۰ میلیون نفری پرتغال از روز چهارشنبه، چهارم نوامبر، باید تا حد امکان در خانه بمانند.

در سرتاسر اسپانیا، به استثنای جزایر قناری مقررات منع رفت و آمد شبانه اعمال می‌شود. منع رفت و آمد شبانه برای ساعت ۱۱ شب تا شش بامداد در نظر گرفته شده است

مدارس و مهدکودک‌ها در پرتغال همچنان باز خواهند بود. رستوران‌ها نیز برخلاف دیگر کشورهای اروپایی یاد شده می‌توانند به کار خود ادامه دهند. محدودیت‌های پیش‌بینی شده در ۱۲۱ منطقه پرتغال و از جمله در شهر ساحلی پورتو و در پایتخت این کشور، در لیسبون نیز اعمال خواهد شد.

اسپانیا؛ وضعیت اضطرای تا شش ماه دیگر تمدید شد

آمار افراد مبتلا به کرونا در اسپانیا تا صبح امروز دوشنبه به یک میلیون و ۴۹۲ هزار و ۶۰۸ نفر و آمار قربانیان آن نیز به ۴۰ هزار و ۷۶۹ نفر رسید.

در اسپانیا نیز با توجه به افزایش شدید موارد جدید ابتلاء به کرونا، در سرتاسر کشور وضعیت اضطراری بهداشت اعلام شده است.

«پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا در یک نطق تلویزیونی اعلام کرده که وضعیت اضطراری تا ماه مه سال آینده (شش ماه دیگر) ادامه خواهد داشت. نخست‌وزیر اسپانیا اعلام وضعیت اضطراری را مؤثرترین ابزار برای کنترل روند رو به افزایش ابتلاء توصیف کرد.

برای این مدت در سرتاسر اسپانیا، به استثنای جزایر قناری مقررات منع رفت و آمد شبانه اعمال می‌شود. منع رفت و آمد شبانه برای ساعت ۱۱ شب تا شش بامداد در نظر گرفته شده اما می‌تواند بسته به شرایط منطقه اندکی متفاوت باشد.

سانچز وضعیت اسپانیا را به لحاظ درگیری با همه‌گیری کرونا بسیار حاد توصیف کرده است.

وضعیت سایر کشورهای اروپایی

مناطق قرمز کرونایی در ایتالیا هم گسترده می‌شود. بر همین اساس محدودیت‌های کرونایی تشدید شده و چندین شهر و منطقه به گروه مناطق قرمز افزوده شده‌اند. به این ترتیب تا به حال در مجموع ۲۶ میلیون از ۶۰ میلیون سکنه ایتالیا که در مناطق قرمز زندگی می‌کنند تحت محدودیت‌های شدید قرار گرفته‌اند. به گفته وزیر بهداشت ایتالیا برای کاهش تعداد فوتی‌ها راه دیگری وجود ندارد.

در این کشور قرار است تمام موزه‌ها، مراکز بدن‌سازی و ورزشی و استخرها تعطیل شوند و در کافه‌ها و رستوران‌ها دور هر میز فقط چهار نفر بنشینند، مگر اینکه در یک خانه با هم زندگی کنند.

یونان هم با توجه به افزایش چشمگیر آمار مبتلایان قواعد و محدودیت‌های کرونایی را تشدید می‌کند. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی باید از روز دوشنبه تا پایان ماه در این کشور تعطیل شوند.

در یونان نیز که نظام ملی سلامت زیر بار فشار شیوع بیماری کووید -۱۹ قرار دارد با اعمال محدودیت تردد در شب تمامی مدارس تعطیل خواهند شد.

همچنین از روز شنبه محدودیت‌های جدیدی در اوکراین اجرا شد که بر اساس آن تمامی مراکز اقتصادی و کسب و کار غیرضروری برای تعطیلات آخر هفته تعطیل شدند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد