شما اینجا هستید

بین الملل » تلاش آمریکا برای تخریب نهادهای قانونی افغانستان

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، سعید خطیب زاده در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت که آمریکا می کوشد با خروج از افغانستان بار دیگر این کشور را طوری ترک کند که گرفتار جنگ و خون‌ریزی شود.

وی افزود: یک کشور نمی تواند بر کشور دیگر تجاوز کند و مردم آن کشور را بکشد و میراث شومی از جنگ و خون ریزی باقی بگذارد و هنگام خروج هم تمام تلاش خود را بکار بندد که نهادهای قانونی آن را تخریب نماید به امید اینکه یک روزی جای پایی برای بازگشت داشته باشد.

خطیب زاده گفت: آمریکا مسئول است به عنوان یک کشور متجاوز به افغانستان حقوق بین الملل را رعایت کند و هنگام خروج خود از این منطقه زمین سوخته به آینده افغانستان تحویل ندهد.

وی در باره خروج آمریکا و ادامه جنگ افغانستان در صورت دست نیافتن به صلح گفت: حقیقت این است که ما به روند گفت وگوهای صلح اعتقاد واقعی داریم. همه طرف‌های افغانی و تمام گروه ها باید بتوانند با همدیگر در یک فرایند کاملا بین‌افغانستانی گفت‌وگو کنند. ما فکر می کنیم که جنگ و خشوت صلح و آرامش و توسعه برای مردم افغانستان نمی آورد.

خطیب زاده اضافه کرد که جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را می کند که در یک پروسه واقعی، گفت وگوهای بین طرف های افغان به یک صلح پایدار منتج شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در باره هدف از سفرش به کابل گفت: افغانستان از اولویت بالایی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و روابط ما براساس حسن همجواری تعریف شده است.

وی تأکید کرد که رفت و آمدهای بسیار منظم بین دو کشور وجود دارد، چند روز قبل معاون وزیر خارجه افغانستان به تهران سفر کرده بود که طی آن سفر در باره سند جامع راهبردی بین دو کشور گفت وگوهای مفصلی داشتیم.

خطیب زاده گفت که اکنون من به کابل آمدم و روز گذشته با عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در خصوص ابعاد فرهنگی و دیپلماسی عمومی روابط، بحث و تبادل نظر داشتیم.

وی افزود: امروزهم با معاون وزیر خارجه افغانستان در خصوص مسائل مختلف روابط دوجانبه و همچنین زمینه های گسترش آن بویژه ضمائم فرهنگی رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی برای ارتقاء روابط دو کشور گفت وگوهای جدی و خوبی را دنبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: انشاالله در مسیر درستی قرار داریم و جمهوری اسلامی تلاش می کند که عضوموثری برای کمک به روند صلح افغانستان باشد.

به گفته خطیب زاده، جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که هزینه بسیار زیادی را داده برای اینکه جمهوری اسلامی افغانستان بعنوان یک ساختار سیاسی محترم شمرده شود.

به باور وی، رژیمی که امروز در کاخ سفید است تمام تلاش خود را می کند با معاملات پنهان آینده افغانستان را تخریب کند و ایران تلاش می کند ساختارهای فعلی جمهوری اسلامی افغانستان، حقوق اقلیت ها، حقوق مذاهب و آنچه را که مردم افغانستان به سختی بدست آورده اند حفظ شود.

وی تصریح کرد: تلاش ما این بوده که در تمامی مراودات، این تبادلات نقشه راهی باشد برای رابطه نیک بین دولت و مردم ایران و افغانستان.

روابط ایران و افغانستان طی قرنها با دولت و ملت این کشور حسنه و براساس احترام متقابل بوده و جمهوری اسلامی ایران میلیون ها مهاجر افغانستان را به نیکویی پذیرایی کرده است، چنانچه شمار زیادی از افغان ها امروز ایران را خانه دوم خود می دانند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد