شما اینجا هستید

اجتماعی » تهرانی ها،از اینجا رانده ازآنجا مانده

گروه اجتماعی- رعنا امیری

ابوترابی عضو ناظر مجلس در شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران، چندی پیش  اعلام کرد که جانمایی و همه موارد در زمینه انتقال پایتخت مشخص شده است و قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) نیز نامه‌ای را رسماً به رئیس جمهور ارسال کرده و بدون اینکه پولی از دولت بخواهد عنوان کرده که ساماندهی تهران را انجام می‌دهد و انتقال پایتخت سیاسی و اداری را نیز به سرانجام می‌رساند. از همین رو با دکتر علی بیت الهی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی که از کارشناسان زبده و از مخالفان جدی طرح«انتقال پایتخت» است، به گفتگونشستیم.

تهران جمعیت بسیار زیادی دارد که در زمان زلزله، این جمعیت آسیب جدی خواهد دید پس منطقی نیست که قبل از وقوع زلزله احتمالی تهران این جمعیت انتقال داده شوند؟

جمعیت، ریسک زلزله را بالا میبرد نه اینکه علت وقوع آن باشد و این یعنی اینکه زمان زلزله، ساختمانهای فروریخته و آوارها سبب افزایش مرگ ومیر ناشی از زلزله می شود.پس اگر ساختمانهای اصولی و بر اساس دانش روزداشته باشیم، این آمار بسیار کاهش می یابد ونکته بعدی این است که در صورت انتقال پایتخت، ساختمانها وزیرساختهایی که درطول سالها در این منطقه ساخته شده است را که نمی توان انتقال داد. حالا به فرض، جمعیت فعلی تهران جای دیگری اسکان داده شد، مطمعن باشید در مدت زمان کوتاهی جمعیت دیگری این ساختمانها را پر خواهند کرد. پس با این استدلال که با انتقال پایتخت، جمعیت تهران کمتر می شود قابل اثبات نبوده و عملی نیست.

عده ای از مسئولین و کارشناسان معتقدند و بارها در رسانه های مختلف به آن پرداختند که زلزله تهران قریب الوقوع بوده وحالا که نمیتوانیم جلوی زلزله را بگیریم، زودتر بعضی امکانات و تجهیزات و همجنین جمعیت مستقر در این منطقه را جابه جا کنیم تا بارزیان ناشی از زلزله کمتر شود. میدانم که نظرتان  غیر این است چرا؟

من میگویم که انتقال دادیم.هر چه را توانستیم را بر میداریم و میرویم.خب، اول اینکه کجا میرویم ودوم اینکه جایی که رفتیم چه سرنوشتی بعد رفتن ما، پیدا میکند.کجا برویم که زلزله نیاید و از گسل ها دور باشد.بر اساس بررسی هایی که انجام دادیم تمام نقاط ایران زلزله خیز است جز کویرها و چند نقطه  در کشورکه آیا میتوان آنجا ساکن شویم.و آیا هر شهری را میتوان به عنوان پایتخت پذیرفت. پایتخت باید مشخصه های اجتمایی و اقتصادی و سیاسی خود را حفظ کند و همانطور که گفتم نقاط بسیار کمیوجوددارندوانها همازتمامجوانبمناسب پایتخت بودن نیستند.پس من به این دوستان توصیه میکنم نقطه و نقاطی که برای انتقال  پیدا کرده اند را معرفی کنند تا برویم ،بررسی کنیم تا نگاه کارشناسی اعمال شود در حالیکه هنوز جایی رسما اعلام نشده است.

از آخرین زلزله ای که تهران داشته است ۱۸۵ سال میگذرد،آیا میتوان تاریخ مشخصی را برای زلزله تهران اعلام کرد؟

مسئله وقوع زلزله بسیار پیچیده است و اگر کسی در مورد وقوع امری به این پیچیدگی در نقاط معینی، اظهار نظر کند،مسلما نظرش غیرکارشناسی و اشتباه است.چه در ایران و چه در کشورهای دیگر دنیا، چنین امری امکانپذیر نبوده و نمی توان به صراحت بگوییم در فلان تاریخ ها در فلان منطقه زلزله می آید.

دلایلی که موافقان نظریه«انتقال پایتخت» به آن تاکیدمیکنند جمعیت زیاد،ترافیک و آلوگی تهران است و معتقدند که تنها راهکار نجات دهنده ،همین انتقال به نقطه ای دیگر است.حالا در صورت ماندن در تهران، این مشکلات نباید حل شوند؟

مگر با رفتن از تهران این مشکلات حل می شود. راهکار این مشکلات  هر چیزی میتواند باشد به غیر از انتقال. چون همانطوری که گفتم انتقال پایتخت فقط مشکلهای بزرگتری هم اضافه میکند. دلال بازی های زمین وفروش ساختمانهای دولتی، باندبازی و فسادها وخلافهایی که با پنهانکاری انجام میشوند و دورهای جدیدی از مشکلات سیستمی و اجرایی را به وجود خواهد آورد. یادمان باشد که در ایران ۴۸ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۱۸ شهر بالای ۵۰۰ هزار جمعیت دارند و اینکه،آلودگی هوا وترافیک  دردیگر شهرهای بزرگ کشور هم وجود دارد زیرا که در ایران همه شهرها از هم کپی برداری شده وشبیه به هم هستند و راهکار مناسبش باید با استفاده ازسوخت مناسب، بهره برداری ازماشین های با کیفیت و دسترسی آسان و زیاد به وسایل حمل و نقل عمومی  باشد نه اینکه از اینجا رانده و از اونجا مانده، شویم.

در بسیاری از کشورهای دنیا، زلزله های بزرگی آمده،اما بار هزینهای آن چه از نظر جانی و چه مالی،

بسیار کمتر از مقداریست که ما در کشور خودمان آنرا تحمل میکنیم پس جزخود زلزله،چه چیزی در این میان اینقدر در کاهش ریسکش، اهمیت دارد؟

دقیقا همینطور است. مسئله وقوع زلزله جدی و بااهمیت است اما چیزی که در کشوری مثل ایران که زلزله خیز است اهمیت دارد اینست که چگونه خود را در مقابل زلزله ایمن میکنیم. وقتی همه جا آسمان یک رنگ است پس باید راهکارهایی دیگری را دنبال کنیم. مثلا نحوه ساخت ساختمانها که در ایران آشفته وغیرکارشناسی ست و این ساختمانها در زمان زلزله حتی تاب زلزله های بزرگ را ندارند چه برسد که شما در داخل آن ایمن باشید.پس بهتر این نیست از امروزبه جای نظر «انتقال» پایتخت، که بسیار هزینه بردار است به فکر سر و سامان دادن به اشتباهاتی باشیم که در این شهر و دیگرنقاط کشور انجام واجرایی شده وهمچنان هم در آن مسیر حرکت میکنیم.مثلا هنوز هم ساختمانهایی داریم که روی گسل ساخته می شوند وهنوزهم از مواد وتجهیزات ناکافی، غیراستاندارد وبا روشهای بسیار قدیمی، در ساختمان سازی و طراحی مبلمان شهریمان بهره برده می شود. به نظر من و بسیاری از کارشناسان که تخصص شان در اینحوزه است ساماندهی تهران از انتقال آن بصرفه تر و آینده دارتر میباشد.

انتقال پایتخت، جمعیت را کم نمیکند زیرا که نیم نگاهی به تهران وحساسیتی که روی این شهر وجود دارد را کم میکند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد