شما اینجا هستید

بین الملل » توافق تاریخی برای مصونیت سیاسی سودان

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، سودان از امضای “توافق تاریخی” با ایالات متحده برای بازگرداندن مصونیت سیاسی این کشور خبر داد.

 وزارت دادگستری سودان جمعه شب اعلام کرد سودان و ایالات متحده “توافقنامه ای تاریخی” برای بازگرداندن مصونیت سیاسی خارطوم امضا کردند.

در بیانیه ای که در توئیتر منتشر شد، این وزارتخانه اعلام کرد: “مراسم امضای توافق نامه دو جانبه بین دولت سودان و دولت ایالات متحده روز جمعه ، ۳۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ در ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده برگزار شد تا پرونده های مطرح شده علیه سودان در دادگاه های ایالات متحده از جمله بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ بسته شود. ”

وزارت دادگستری سودان اعلام کرد: در این توافق نامه، بار دیگر تأکید شد که سودان مسئول این حملات نیست.

بر اساس این بیانیه: “بر اساس این توافق نامه، سودان موافقت کرد مبلغ ۳۳۵ میلیون دلار علاوه بر ۷۵ میلیون دلاری که قبلا پرداخت شده بدهد تا ایالات متحده پس از خروج سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم ، به تعهدات خود برای احیای مصونیت سودان عمل کند.”

این وزارتخانه افزود: براساس این توافق، احکام قضایی صادر شده علیه سودان به مبلغ بیش از ۱۰ میلیارد دلار به عنوان غرامت به قربانیان در این موارد، لغو می شود و از پرونده های قضایی آتی علیه سودان جلوگیری و مصونیت حاکمیت آن تأیید می شود و بنابراین طبق قوانین آمریکا وضعیت حقوقی سودان هم مانند همه کشورهایی خواهد بود که خارج از لیست حامیان تروریسم هستند. ”

وزارت دادگستری سودان اعلام کرد این توافق نامه نتیجه مذاکرات طولانی مدت بیش از یک سال بین سودان و ایالات متحده است و توسط رئیس هیئت مذاکره کننده و مدیرکل امور اروپا و آمریکا در وزارت امور خارجه سودان و دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا امضا شد.

وزارت دادگستری سودان افزود: این سند “درها را به روی روابط عادی کامل بین سودان و ایالات متحده را باز می کند”.

نصرالدین عبدالباری وزیر دادگستری سودان نیز گفت: “دولت انتقالی از این که سودان و مردمش باید متحمل مبلغ هنگفتی برای حل و فصل احکام و پرونده هایی شوند که رژیم قبلی مسئولش است ابراز تاسف میکند اما توافق امروز به سودان و مردم آن اجازه می دهد تا روابط عادی را با کشورها برقرار کنند.”

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد