شما اینجا هستید

تیتر یک » تیم‌های پایه ایران، حیات خلوت مربیان بیکار

گروه ورزشی- السا استرون

با انتخاب داود مهابادی و حمید درخشان به عنوان اعضای کادر فنی تیم ملی جوانان، باردیگر این حقیقت به اثبات رسید که تیم‌های ملی پایه فوتبال به حیات خلوت فدراسیون مبدل شده‌ و مربیانی که به دلیل ناکامی‌های پی در پی، در لیگ به آنها تیمی واگذار نمی‌شود، خیلی زود به عنوان سرمربی یکی از تیم‌های ملی پایه کشور انتخاب خواهند شد، در حالی‌که کسی نمی‌داند دلیل انتخاب این افراد چیست. چند روز پیش فدراسیون فوتبال، داود مهابادی را به عنوان سرمربی و حمید درخشان را به عنوان مدیر فنی تیم ملی جوانان کشورمان منصوب کرد و بسیاری از کارشناسان به این انتخاب فدراسیون انتقاد کردند. درخشان و مهابادی در شرایطی تیم ملی به آنها «بفرما» زده شد که پیش از آنها، پرویز مظلومی که هیچ مشتری در میان تیم‌های لیگ برتری نداشت به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان انتخاب شده بود، اما زمانی‌که باشگاه استقلال به او پیشنهاد سرپرستی این تیم را داد (که از نظر جایگاه بسیار پایین‌تر از سرمربیگری است) بدون درنگ در سوم مرداد استعفای خود را تقدیم فدراسیون کرد. از آن زمان تا به امروز تیم ملی جوانان ایران که پایه اصلی پرورش استعدادهای  فوتبالی و استخوان‌بندی تیم ملی فوتبال ایران است، مربی ندارد. در این شرایط اکثر مربیانی که تا‌کنون به تایید کارشناسان نرسیده‌اند و مشخص نیست با توجه به کدام رزومه موفق در فوتبال ایران به‌عنوان سرمربی و کادر فنی تیم‌های پایه ایران انتخاب می‌شوند. تیم‌های ملی فوتبال زیر ۱۳ سال، زیر ۱۴ سال، زیر ۱۷ سال (نوجوانان) و تیم ملی امید ایران نیز شرایطی بهتر از تیم جوانان ندارد و همگی با کادرهای فنی تمام ایرانی مشغول کار هستند. تیم‌هایی که قرار است آینده فوتبال ایران را بسازند، اما با انتخاب‌های نادرست و بر اساس سلیقه و رابطه به هیچ جا نمی‌رسد. نمود بارز این ادعا را می‌توان در حسرت ۴۴ ساله تیم ملی امید، برای حضور در المپیک اشاره کرد که با انتخاب مربیان و نبود تاکتیک مشخص و هدفمند، از المپیک ۱۹۷۶ مونترال (۱۳۵۵) نتوانسته به مسابقات المپیک صعود کند و در ۱۱ دوره گذشته المپیک، هر چهار سال یکبار و با وجود استعدادهای درخشان، در همان مرحله مقدماتی در آسیا حذف شده و فوتبال ایران در حسرت صعود به المپیک است.

 

*انتخاب اجباری آقای همیشه ناکام
شاید یکی از نمونه‌های بارز انتخاب‌های اشتباه در فدراسیون فوتبال، انتخاب اجباری «حمید استیلی» به‌عنوان کمک مربی – سرپرست تیم ملی امید بود که در نهایت منجر به قهر مجیدی (سرمربی وقت) از تیم ملی امید، قبل از شروع مسابقات مقدماتی المپیک توکیو شد. مجیدی که خودش هیچ رزومه‌ای در مربیگیری نداشت و پس چند هفته‌ دستیاری وینفرد شفر در استقلال، جانشین زلاتکو کرانچار در تیم ملی امید ایران شد خیلی زود نتوانست با استیلی کار کند و استعفا داد، او معتقد بود که استیلی در کارهای سرمربی دخالت می‌کند و نمی‌تواند با این شرایط کار کند. اما در یک تصمیم بحث برانگیز و پس از قبول استعفای مجیدی،‌ فدراسیون فوتبال هدایت تیم امید را در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۰ به حمید استیلی سپرد و در حالی‌که بسیاری از کارشناسان با این تصمیم مخالف بودند، فدراسیون پای انتخابش ایستاد و همان‌طور که پیش بینی می‌شد در دی ماه ۹۸، تیم امید ایران با هدایت استیلی و رضا شاهروی حتی نتوانست از گروهش صعود کند و با بازی‌های ضعیف، حسرت تیم «امید» که در چهار دهه گذشته از صعود به المپیک «ناامید» بوده، ۴۴ ساله شد.

*انتخاب با کدام رزومه؟‌
با وجود ناکامی استیلی و کادرفنی تیم امید ایران، چند روز پیش (۲۴ آبان ۹۹) با اعلام ماجدی، رئیس کمیته جوانان فدراسیون فوتبال، حمید استیلی به عنوان سرمربی تیم ملی امید باقی ماند و هیچ کسی نمی‌داند بعد از حذف تیم ملی امید و بازی‌های ضعیف، با چه منطق و استدلالی حمید استیلی دوباره سرمربی تیم ملی امید است. استیلی که مربیگری را از دستیاری در کادر فنی پرسپولیس آغاز کرد. یک فصل سرمربی‌ استیل‌آذین، یک فصل سرمربی شاهین بوشهر، یک فصل سرمربی پرسپولیس، کمتر از یک فصل سرمربی راه‌آهن و یک فصل سرمربی ملوان بندر انزلی بود. از سال ۹۴ تا زمستان ۹۸ هیچ باشگاهی خواهان به‌خدمت گرفتنش نبود و در یک تصمیم ناگهانی در  سرمربی تیم امید شد. استیلی بدون هیچ دستاورد مشخصی بعد از چهار سال دوری از مستطیل سبز، هدایت تیمی را برعهده گرفت که مهم‌ترین تیم ملی بعد از تیم بزرگسالان به حساب می‌آید.
به مانند سرمربی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران، مهابادی نیز که هم اکنون سرمربی تیم ملی جوانان ایران شده است، از سال ۸۷ مربیگری را با تیم راه‌آهن آغاز کرد و بعد از آن تا امسال در چهارده تیم در لیگ‌های مختلف ایران، در بسیاری از تیم‌های دسته یک و دو حضور یافت. مهابادی با هیچ‌کدام از این تیم‌ها به توفیق خاصی دست پیدا نکرد و در بسیاری از این تیم‌ها عمر حضورش کمتر از یک سال به طول انجامید. در کنار مهابادی حمید درخشان نیز سمت مدیر فنی تیم جوانان را به دست آورد. حمید درخشان نیز وضعیت مشابهی با مهابادی دارد. او بعد از دوره ناامیدکننده در پرسپولیس در سال ۹۵ راهی تیم‌های خونه‌ به خونه بابل و در سال ۹۶ راهی نفت تهران شد و از آن موقع به بعد دیگر تیمی نداشته است. آخرین حضور تیم جوانان در یک تورنمنت بین‌المللی به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد. جایی که تیم جوانان ایران در جام جهانی زیر ۲۰ سال کره‌جنوبی با کسب یک برد و دو شکست به عنوان تیم چهارم در دور گروهی به کارش پایان داد.

*اما من امیدوارم!
نگاهی به سوابق سرمربیانی که در یک سال اخیر هدایت تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان و امید را برعهده گرفته‌اند، نشان می‌دهد که بخشی از آنها مربیان بدون تیم بوده‌اند نظیر استیلی، مظلومی، عبدی، درخشان، خاکپور، منصوریان و برخی دیگر نظیر مهابادی نیز جزو مربیان تاپ فوتبال ایران به حساب نمی‌آیند.اما یک کارشناس و مدرس فوتبال نظر دیگری دیگری دارد و بر این باور است که با تجربه درخشان و سابقه مهابادی شاید بتوان نوار ناکامی‌های تیم‌های پایه ایران را قطع نمود. فریدون معینی در این مورد به «وطن روز» گفت: من این انتخاب را با وجود همه انتقادها امیدوار کننده می‌دانم و با وجود فرصت کمی که فدراسیون داشت، انتخاب درستی انجام داده است. مهابادی به پشتوانه حضور در لیگ‌های مختلف ایران بیشتر و بهتر از همه، بازیکنان را می‌شناسد و در کنار تجربه حمید درخشان می‌توان به آینده این تیم امیدوار بود. این تیم باید در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرد و نیازمند برنامه ریزی از سوی مربیانی است که هم از نظر فنی و  تاکتیکی کار با جوانان را بلد هستند و هم تجربه کافی دارند. معینی با اشاره به بازیکنانی که حمید درخشان به فوتبال ایران معرفی کرده است، افزود: فراموش نکنیم که علی علیپور و مهدی طارمی توسط درخشان به تیم پرسپولیس دعوت شدند و تا آن زمان کسی آنها را نمی‌شناخت، اما در خشان از این جوانان ستاره‌های فوتبال ساخت. تیم جوانان نیاز به آغاز فعالیت تا پیش از مسابقات داشت و با توجه به اینکه روند فعلی این تیم مثبت است معتقدم با انتخاب کادر شایسته ای که اکنون در کنار تیم است، شاهد شروع روند خوبی از این تیم تا زمان رقابتها خواهیم بود.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد