شما اینجا هستید

بین الملل » جایزه‌ای به قدمت یک زندگی برای بایدن

گروه بین الملل ملیکا کلهر

جو بایدن بالاخره پس از گذشت چند روز پر استرس برای شمارش آرا، در رقابت برای رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، در مقابل دونالد ترامپ به پیروزی رسید.
بایدن توانست در اصلی ترین میدان نبرد یعنی پنسیلوانیا، ترامپ را شکست داده و آرای این ایالت وی را به ۲۷۰ رای مورد نیازش در کالج انتخاباتی (۲۰ رای هم بیشتر از رای مورد نیاز) رساند. اما به نظر بسیاری از تحلیلگران ترامپ به هیچ وجه قصد پذیرش این نتیجه را ندارد.
با پیروزی بایدن، ترامپ اولین رئیس جمهوری است که از دهه ۹۰ تا به حال فقط برای یک دوره توانسته در کاخ سفید بماند. پیش بینی می شود بایدن در ایالاتی که هنوز مشغول شمارش آرا هستند نیز پیشی گرفته باشد.
در این انتخابات بالاترین میزان مشارکت مردمی از سال ۱۹۰۰ تاکنون نیز مشاهده شد که رکورد قابل توجهی به شمار می‌رود. بایدن تاکنون بیش از ۷۳ میلیون رأی کسب کرده که بالاترین میزان رای برای یک نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در طول تاریخ این کشور است. ترامپ نیز تقریبا ۷۰ میلیون رای به دست آورد که او را در جایگاه دوم بیشترین آرای کسب شده، قرار می دهد.
ترامپ در حالی که هنوز شمارش آرا به پایان نرسیده بود، به دروغ خود را برنده انتخابات اعلام و ادعا کرد که در شمارش آرای انتخاباتی تقلب صورت می گیرد اما تاکنون هیچ مدرکی در این باره ارائه نکرده است.
اعتراضات ترامپ نسبت به انتخابات، با تشکیل پرونده های قضایی در ایالت های مختلف همراه و در اولین ساعات روز گذشته، بایدن که در آستانه پیروزی قرار داشت در یک سخنرانی گفت: «این انتخابات هنوز تمام نشده است.»
جو بایدن اکنون قرار است به کاخ سفید یعنی جایی که هشت سال به عنوان معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در آنجا خدمت کرد. وی در سن ۷۷ سالگی پیرترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا خواهد بود. این رکورد سابقا در اختیار مردی بود که اکنون او را شکست داده، یعنی دونالد ترامپ که ۷۴ سال سن دارد.
جو بایدن با پیروزی خود، پیرترین مردی می شود که تاکنون برای ریاست کاخ سفید انتخاب شده و همچنین او کامالا هریس را به همراه دارد که اولین معاون رئیس جمهور زن در کاخ سفید خواهد بود.
اکنون بایدن می تواند وظیفه طاقت فرسایش را ​​برای برنامه ریزی انتقال قدرت به دولت جدید خود آغاز کند. او کمتر از سه ماه فرصت خواهد داشت تا یک کابینه تشکیل دهد، اولویت های سیاسی خود را تعیین کند و آماده شود تا کشوری چند حزبی را که با بحران های بیشماری روبرو است، اداره کند.
جو بایدن بیشتر از ۵۰ سال آرزوی رسیدن به ریاست جمهوری کاخ سفید را داشت و حال با رسیدن به جایزه ای به قدمت یک زندگی، مسئولیت هایی بزرگ نیز در انتظار او خواهد بود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد