شما اینجا هستید

بین الملل » جمهوری‌خواهان آمریکا در یک قدمی فتح کنگره

یک هفته پس از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، تازه‌ترین شمارش آراء نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس نمایندگان قرار دارند.
به گزارش «وطن آزاد» به نقل از مهر، شمارش آرای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در ایالت‌های مختلف این کشور یک هفته پس از برگزاری انتخابات همچنان ادامه دارد. تازه‌ترین نتایج شمارش آرا نشان می‌دهد دموکرات‌ها موفق شدند اکثریت سنا را حفظ کنند، اما جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان همچنان پیشتاز هستند.
وب‌سایت شبکه فاکس‌نیوز لحظه به لحظه نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا را منتشر می‌کند که تا این لحظه سه‌شنبه (ساعت ۸:۰۰ به وقت تهران)، یک هفته پس از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، جمهوری‌خواهان ۲۱۷ صندلی از مجلس نمایندگان و در مقابل دموکرات‌ها ۲۰۵ صندلی در مجلس نمایندگان کسب کرده‌اند.
برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان، حزب پیروز باید ۲۱۸ صندلی از ۴۳۵ صندلی را کسب کند و در سنا نیز حزبی که ۵۱ صندلی از ۱۰۰ صندلی کسب کند، کنترل مجلس سنا را به دست خواهد گرفت.

جمهوری‌خواهان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا

تکلیف اکثریت سنا دو روز پیش مشخص شد. روز یکشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) با انتخاب مجدد و پیروزی سناتور دموکرات «کاترین کورتز ماستو» در ایالت نوادا و شکست «آدام لاکسالت» جمهوری‌خواه، دموکرات‌ها هم‌اکنون ۵۰ صندلی در سنا کسب کردند و موفق شدند اکثریت خود در سنا را حفظ کنند.
برای کسب اکثریت سنا حزب پیروز باید ۵۱ صندلی کسب کند، اما دموکرات‌ها با ۵۰ صندلی می‌توانند اکثریت سنا را تشکیل دهند، زیرا «کاملا هریس»، معاون رئیس‌جمهور در سنا به نفع دموکرات‌ها رأی می‌دهد و عملاً دموکرات‌ها در سنا ۵۱ رأی خواهند داشت. تنها حوزه و صندلی باقی‌مانده مربوط به سنا در ایالت جورجیا است. انتخابات سنا در ایالت جورجیا به دور دوم کشیده شده و انتخابات دور دوم ۶ دسامبر (۱۵ آذر) برگزار می‌شود. در این ایالت هیچکدام از نامزدها نتوانستند ۵۰ درصد آرا را کسب کنند و طبق قوانین ایالت جورجیا در شرایطی که نامزد نخست نتواند ۵۰ درصد آرا کسب کند، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.
با توجه به رأی کاملاً هریس در سنا، حتی اگر جمهوری‌خواهان در انتخابات آینده جورجیا هم پیروز شوند، با کسب ۵۰ صندلی باز هم اکثریت با دموکرات‌ها خواهد بود.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد