شما اینجا هستید

بین الملل » جمهوری خواهان شکست ترامپ را نپذیرفتند

گروه بین الملل-معصومه ستاریان

مشاوران ترامپ با تیره و تار خواندن کارزار مبارزات انتخاباتی ترامپ بر این باور هستند که تغییر فضای این کارزار به نفع جو بایدن، پنجشنبه شب هفته گذشته کلید خورد؛ زمانی که ترامپ در یک نشست مطبوعاتی کوتاه به شیوه اشتباهی خود را پیروز انتخابات خواند و به ادعاهای بی اساس تقلب در انتخابات دامن زد.
در پی نشست مطبوعاتی دونالد ترامپ، در اوایل صبح جمعه، یعنی به فاصله چند ساعت از ادعای ترامپ مبنی بر برنده شدن در انتخابات، جو بایدن، رقیب انتخاباتی و دموکرات وی، در ایالت های مهمی همچون «پنسیلوانیا» و «جورجیا» از او پیشی گرفت و به این ترتیب با رشد آرای الکترال بیش از پیش به کاخ سفید نزدیک شد. هنوز هم عدم تمایل ترامپ در اعتراف به شکست، سبب نگرانی در خصوص انتقال قدرت شده است.
یکی از مشاوران ستاد انتخاباتی ترامپ در مورد نگرانی‌های ابراز شده در مسئله انتقال قدرت، اظهار داشت که ممکن است ترامپ از ملاقات با بایدن امتناع ورزد و در مراسم تحلیف وی شرکت نکند اما بعید است در امر انتقال دولت دخالت کند.
گروهی از جمهوری خواهان نیز از پذیرفتن این واقعیت که جو بایدن در انتخابات پیروز شده، خودداری می کنند و تعدادی از قانونگذاران جمهوری خواه همچنان به تکرار ادعاهای دونالد ترامپ مبنی بر اینکه نتایج باید بررسی شوند و پیروزی بایدن به دلیل تقلب در روند انتخابات بوده ادامه می دهند.
ساعاتی پس از اعلام پیروزی بایدن، «لیندزی گراهام» رئیس کمیته قضایی سنا، قول داد که کمیته قضایی همه ادعاهای معتبر درباره بی نظمی و تقلب در رای گیری را بررسی خواهد کرد، اگرچه تاکنون ادعای معتبری درباره تقلب در آرا وجود نداشته است.
​​سناتور «روی بلانت» طی مصاحبه‌ای از به کار بردن نام بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب امتناع کرد و گفت: «وقت آن است که وکلای ترامپ، حقایق را ارائه دهند و وقت آن است که این حقایق خودشان آن‌چه واقعا رخ داده را روشن کنند.»
«کریستی نوئم» فرماندار «داکوتای شمالی» که یکی از هواداران ترامپ است، نیز ادعای او درمورد تقلب را تایید کرد.
سناتور «مک کارتی» یکی از رهبران جمهوری‌خواه نیز روز یکشنبه گفت: «آنچه ما در رقابت ریاست جمهوری نیاز داریم این است که اطمینان حاصل کنیم، هر رأی قانونی شمرده می شود، بازشماری مجدد انجام می شود و هرگونه ایراد قانونی باید بررسی شود. بعد از آن آمریکا تصمیم خواهد گرفت که چه کسی پیروز این انتخابات شده است.»
این در حالی است که تعدادی از جمهوری خواهان هم گفته اند، زمان پذیرش پیروزی بایدن فرا رسیده است.
سناتور «میت رامنی» به بایدن تبریک گفته و توضیح داد: «اتهام تقلب یا فساد گسترده برای رسیده به دموکراسی مخرب است و در این مرحله هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد. ایالات متحده اکنون باید پشت سر رئیس جمهور جدید قرار گیرد.»
«جورج بوش» نیز در واکنش به پیروزی بایدن گفت: «اگرچه ما اختلافات سیاسی زیادی با هم داریم، ولی من می دانم که جو بایدن مرد خوبی است و جایگاه خود را برای هدایت و اتحاد کشورمان بدست آورده، بنابراین برایش آرزوی موفقیت دارم و متعهد می شوم که به او کمک کنم.»

 

پایگاه خبری Vox

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد