شما اینجا هستید

اجتماعی » جنگل در آتش

گروه اجتماعی- رعنا امیری

آتش به آسمان رسیده است. آتشی با رنگ و لعاب زرد و سرخ که در دل سبز جنگل های ایران جولان می دهد؛ بدون دمی آتش بس. یک هفته ای از شروع اولین زبانه های آتش در منطقه توسکستان می گذرد.
منطقه‌ای در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گرگان که ارتفاع دو هزار متری دارد. حدفاصل گرگان و شاهرود، ارتفاعاتی میان دو استان همسایه، یعنی گلستان و سمنان. مهمان ناخوانده دوباره به دل جنگل زد. در یازدهمین روز آبان ماه، آرام آمد و در دل جنگل های پهن برگ توسکستان گرگان همه گیر شد و رفت تا ارتفاعات پنبول چال و دره دوک و مازواروم و با اینکه مقامات محلی گفته اند که حیات وحش منطقه که شامل خرس، گراز وحشی، پلنگ و گرگ، مارال و روباه می شود، آسیب زیادی از این آتش سوزی ندیده اند ولی شاهدان و بومیان روستای توسکستان خبر از رمیده شدن حدود ۶۰ اسب وحشی به مناطق بالادست منطقه را دادند که با وجود تلاش زیاد برای مهارو تغییر مسیرشان، موفق نشدند. حال نگرانی محاصره شدن اسب ها در آتشی که در ارتفاعات بیشتر است هم وجود دارد. گفتنی است که روستای توسکستان در نزدیکی جنگل توسکستان قرار دارد و نام جنگل هم برگرفته از همسایگی روستایی به همین نام است.

*انسان، پای ثابت آتش سوزی ها
از استانداری گلستان تا هلال احمر، نیروهای امدادی و بسیج مردمی همه پای کارند. صحبت از آتش و جنگل است. دشمنی که سریع می دود و می سوزاند، می سوزاند و خاکستر میکند و جنگلی که در مقابل آتش بی دفاع و مظلوم است. طی روزهای گذشته با تلاش نیروهای حاضر، مناطق مرتعی از چنگال آتش رها شد، اما منطقه جنگلی تا امروز هم در حصر آتش باقی مانده که به علت ارتفاع زیاد و صخره ای بودن و مه گرفتگی منطقه مورد نظر، کار امداد و مهار به کندی پیش می رود. منطقه ای از درختان سرخدار مرغوب و ممنوع القطع گرفته تا دیگر گونه های گیاهی مرغوب. منطقه ای که آتش از گیاهان کف جنگل گرفته تا درختان چندین هزار ساله، از بلوط و نارون و توسکا را در کام خو فرو برده است.
عامل همه این آتش افروزیها، انسان است. انسان که ۹۵ درصد آتش سوزی ها به پایش نوشته می شود؛ و حالا زمین و زمان ۱۱ شبانه روز است که در تلاشند تا آتشی که به دامان جنگل های توسکستان زده است را مهار کنند.
«استان گلستان با دارا بودن پهنه وسیع جنگلی، از‌ داشتن بالگرد اختصاصی برای اطفای حریق محروم است. در حالی که این استان جز استان‌های پرخطر برای احتمال وقوع آتش در جنگل و مراتع است و همچنین طبق آمارهای رسمی، تنها در ۶ سال اخیر، حدود ۱۲۰ هزار هکتار جنگل و مرتع در این استان‌ سوخته است. این آمار نسبت به حجم کل جنگل‌های ما یعنی ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار‌، ترسناک است.» این بخشی از گفته های ابوطالب قزلسفلو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان به خبرنگاران است. او در ادامه، این را هم گفت که کمبود تجهیزات و بالگرد از نظر هوایی در کل کشور مشهود است و فقط مختص به استان گلستان نیست.
اسماعیل کهرم، نام آشنایی در محیط زیست است که در گفتگو با «وطن روز»، با توجه به آتش سوزی های ماههای گذشته در جنگل های بزرگ و کهن کشورمان؛ خاطرنشان کرد: «وجود انسان در اکثر مواقع، در آتش سوزی ها مشهود است و در تمام نقاط هم این عامل به همین شدت، وجود دارد. ولی متاسفانه به دلیل کمبود نیرو و نظارت کافی، میزان آتش افروزی ها در مناطق جنگلی و مرتعی، آنقدر بالا رفته که از سطح توان و امکانات در ایران خارج است. گاهی روزها و هفته ها این آتش سوزی ها طول می کشد و جنگل که ثروت ابدی کشور و همچنین کره زمین است، به همین راحتی با غفلت های کوچک تبدیل به خاکستر می شود. این جرم است که با غفلت کوچکی، تمام ثروت یک ملت به آسانی به فنا برود. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته کوچک، که از اراضی بسیار کمی از جنگل برخوردارند، آتش زدن و آسیب رساندن به اموال طبیعی و عمومی، جرم است و بازخواست سنگینی به دنبال دارد»

*نفس زمین
محسن محتشم، از فعالان محیط زیست که سالها است در ایران و جهان برای حفاظت از محیط زیست تلاش می کند در گفتگو با «وطن روز» گفته است که: «ریه های زمین در سراسرجهان پر ازآتش و دود است. عمدی یا غیر عمدی؛ و نکته مهم؛ این است که مناطق آتش گرفته زمین، عموما به مناطقی بی بازگشت تبدیل شده که برای رسیدن به جایگاه قبلی خود به هزاران سال وقت نیاز دارند.»
محتشم با اشاره به صحبت های مسئولین، برای آسیب ندیدن حیات وحش در این آتش سوزی هم عنوان کرد: «از نظر من بعید است که حیات وحش منطقه آسیب چندانی ندیده باشد. زیرا در این آتش سوزی ها حیوانات کوچک آسیب زیادی می بینند و از دود و سم ناشی از آتش خفه شده و جان می دهند و گونه های جانوری بسیار ریز تر هم وضع بدتری خواهند داشت. جانوران بزرگتر هم مکان اصلی خود را از دست داده و به مرور زمان آسیب پذیرتر خواهند شد که همه اینها به مراقبت و نظارت بیشتری نیاز دارند.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد