شما اینجا هستید

بین الملل » جنگل زدایی و انقراض تنوع زیستی در اندوزی          
گروه : بین الملل

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

 اندونزی تجارت را مقدم بر محیط زیست می داند و این امر برای جنگل ها فاجعه بار است و با ادامه‌ آتش سوزی ها  بورنئو، اورانگوتان ها در معرض خطر هستند.
هفته گذشته ، پارلمان اندونزی قانونی تصویب کرد که به گفته محیط بانان تأثیر مخربی بر جنگل های کشور و تنوع زیستی خواهد داشت. این قانون که برای سهولت تجارت شرکت های اندونزیایی بود شامل تغییراتی در ۷۰ قانون در بخش های کار ، تجارت و محیط زیست است.
جوکووی رئیس جمهور اندونزی وعده داده است که این قانون با کاهش بوروکراسی و دیوان سالاری به جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد شغل در بزرگترین اقتصاد جنوب شرقی آسیا، به تقویت اقتصاد مبتلا به ویروس کرونا کمک خواهد کرد.
هزاران نفر در اعتصاب ملی سه روزه علیه اصلاحات در جاکارتا و سایر شهرهای پایتخت به خیابان ها ریختند. تظاهرکنندگان ، اتحادیه های کارگری و گروه های مدافع حقوق بشر می گویند این قانون حقوق کارگران را تضعیف می کند.
روز پنجشنبه ، معترضین با پلیس درگیر شده و پلیس برای متفرق کردن جمعیت در مرکز جاکارتا به گاز اشک آور روی آورد. در همین زمینه گفته می شود گروه حقوقی عفو بین الملل این قانون را فاجعه بار خواند.
عثمان حمید، مدیر اجرایی سازمان عفو ​​اندونزی در بیانیه ای گفت که این قانون به حقوق کارگران، امنیت شغلی افراد و به طور کلی به حقوق بشر آنها آسیب خواهد رساند.
به گزارش رویترز، گروه های اتحادیه و مسلمان در حال آماده سازی برای به چالش کشیدن قانون در دادگاه هستند و انتظار می رود موج دیگری از اعتراضات در این هفته برگزار شود.
درحالی که تمرکز معترضین به حقوقشان است دوستداران محیط زیست می گویند این قانون، حفاظت از محیط زیست را سست کرده و می تواند منجر به جنگل زدایی گسترده و از بین رفتن زیستگاه شود.
جنگل های بارانی اندونزی پس از حوزه آمازون و کنگو در آفریقا سومین جنگل بزرگ جهان است و از لحاظ زیست محیطی برای تنوع زیستی از اهمیت زیادی برخوردار است.  حیواناتی از جمله فیل ، پلنگ ابری ، خرس خورشید و اورانگوتان در معرض خطر انقراض هستند و جنگل زدایی در حال حاضر بسیاری از گونه ها را به سمت نابودی سوق می دهد.

اندونزی بیش از نیمی از روغن نخل جهان را تأمین می کند و این صنعت حدود ۲.۴٪ به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک می کند. این صنعت دلیل اصلی جنگل زدایی در اندونزی می باشد و روغن پالم تأثیر مخربی بر محیط زیست داشته است.

گروه زیست محیطی اندونزی هشدار داد که این قانون موجب تضعیف حمایت های زیست محیطی از جنگل ها می شود و چندین استان که محل مزارع روغن نخل هستند، مانند ریائو، جامبی و سوماترا جنوبی، می‌توانند جنگل های طبیعی خود را طی ۲۰ سال به طور کامل از دست بدهند.

آتش سوزی در جنگل های اندونزی باعث تولید دود آلوده و سمی می شود که تا مالزی و سنگاپور پیش میرود. زمین های کشاورزی برای آماده سازی محصول سال آینده سوزانده می شوند جنگل ها برای پاکسازی با ذغال سنگ غنی از کربن برای هفته ها سوزانده می شوند و این یک بحران بهداشتی با عواقب فاجعه بار برای آب و هوا و زمین است.
وزیر محیط زیست اندونزی سیتی نوربایا باکار در توییتر خود گفت : حقوق بومیان و ساکنان مناطق جنگلی تحت قانون جدید از حمایت بیشتری برخوردار است و در واقع تعهدات شرکت ها برای نگهداری مناطق جنگلی شدیدتر خواهد بود.
پیش از این شرکت ها برای ارزیابی تأثیر پروژه خود بر محیط زیست و جوامع محلی نیاز به ارزیابی اثرات زیست محیطی به نام AMDAL داشتند. اکنون، فقط شرکت هایی که فعالیت های آنها خطر زیادی برای محیط زیست دارد، باید این مجوز را تأمین کنند.
دولت مالزی اضافه کرد فعالیت های پرخطر شرکت ها تأثیر قابل توجهی بر محیط زیست دارند و اگر شرکت ها فعالیت های پر خطر دارند باید ارزیابی اثرات زیست محیطی را انجام دهید.


قوانین جدید این نگرانی را ایجاد کرده است که سیستم کنترل و تعادل آلوده کننده ها از محیط زیست کاهش یابد. دوستداران محیط زیست می گویند اندونزی می توانست از این فرصت برای بازیابی اقتصاد خود به روشی پایدار استفاده کند.
رویترز گزارش داد که بانک هایی مانند سیتی بانک و ANZ گفته اند که اگر قانون شغل به خوبی اجرا شود ، فضای سرمایه گذاری بهتری برای اندونزی ایجاد می شوند. اما برخی دیگر از اعضای این صنعت می گویند که ممکن است نتیجه معکوس بدهد. به گزارش رویترز، گروهی متشکل از ۳۵ سرمایه گذار جهانی که ۴.۱ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می کنند، نامه ای به دولت اندونزی صادر کردند و نسبت به عواقب مخرب آن برای محیط زیست هشدار دادند.
در حال حاظر بعضی از شرکت ها در اندونزی به طور فزاینده ای به سیاست های بدون جنگل زدایی متعهد می شوند و عمده وارد کنندگان روغن نخل مانند اتحادیه اروپا و انگلیس استانداردهای سختگیرانه ای را برای واردات محصولات کشاورزی در نظر می گیرند. همچنین نگرانی هایی مبنی بر اینکه قانون جدید اندونزی قوانین زیست محیطی این کشور را از بهترین رویه های بین المللی دور می کند، وجود دارد.
درخواست هایی برای لغو این قانون از طرف دولت وجود دارد، کین اظهار داشت که تمرکز بر این است که این قانون به گونه ای اجرا شود که محیط مشمول کمترین آسیب باشد.

سایت خبری CNN

 

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد