شما اینجا هستید

بین الملل » جو بایدن: اتحاد با دوستان محور سیاست خارجی ماست

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، جو بایدن بعدازظهر سه‌شنبه به اتفاق کامالا هریس معاون اول خود و افرادی همچون تونی بلینکن و جان کری درباره ویژگی تیم سیاست خارجی خود گفت: این تیم، کشور ما را ایمن و امن نگه خواهند داشت.
وی با بیان اینکه این تیم بازتابی از بازگشت آمریکا است، ادامه داد: آماده به دست گرفتن رهبری آمریکا، مقابله با دشمنان و رد نکردن دوستان و آماده ایستادگی برای ارزش‌هایمان است.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا با تاکید بر رهبری جهانی این کشور، تماس بیش از ۱۸ تا ۲۰ نفر از سران کشورها پس از انتخابات را نشانه اشتیاق آنها برای بازگشت رهبری آمریکا دانست و از ایمن کردن آمریکا بدون درگیری‌های نظامی غیر ضروری، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و همچنین کنترل همه‌گیری کرونا سخن گفت.
بایدن به گزینه خود برای مدیریت اطلاعات ملی آمریکا اشاره کرد و گفت برای نخستین بار، یک زن عهده دار این مسئولیت می‌شود.
وی همچنین به نخستین زن لاتین‌تبار که قرار است عهده دار وزارت امنیت داخلی آمریکا شود و همچنین به سفیر دولت خود در سازمان ملل اشاره کرد و آنها را شکستن عادت گذشته خواند.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا، مبارزه با تغییرات آب و هوایی را دستور کار دائمی شورای امنیت ملی خود دانست که برای نخستین بار قرار است، این کار را انجام دهد و افزود: شورای امنیت ملی من با جوانترین مشاور امنیت ملی در دهه‌های گذشته، همکاری خواهد کرد.
بایدن به طور رسمی تونی بلینکن را برای وزارت خارجه معرفی کرد و از دستاوردهای دیپلماسی وی به ویژه در مبارزه با داعش سخن گفت. او را نزدیکترین مشاور خود دانست که از نزدیک خودش و خانواده اش را می‌شناسد و خانواده او را مهاجر و یکی از بازماندگان هولوکاست برشمرد.
وی برای وزارت امنیت داخلی هم الهاندور مایورکاس را معرفی کرد و افزود: این یکی از سخت‌ترین مناصب دولت و از غول‌پیکرترین آژانس‌ها است. وزارت امنیت داخلی باید کشور را هم از تهدیدهای داخلی و هم از  تهدیدهای خارجی مصون نگهدارد.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا ادامه داد: یکی از وظایف مهم این وزارت‌خانه، بهبود سیستم معیوب مهاجرتی آمریکا است. افتخار من است که برای نخستین بار یک مهاجر لاتین‌تبار را برای این وزارتخانه در نظر می‌گیرم.
بایدن همچنین اعلام کرد که امروز، روز تولد مایورکاس است و به او تبریک گفت.
وی گزینه خود برای اطلاعات ملی را “آوریل هین” دانست و افزود: او نخستین زنی است که عهده‌دار این مسئولیت می‌شود. من برای این مسئولیت، از نظر سیاسی انتخاب نکردم بلکه یک حرفه‌ای را برگزیدم. او معاون سابق مدیر اطلاعات مرکزی آمریکا، معاون مشاور امنیت ملی اوباما بوده است.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل متحد هم “لیندا تاماس گرینفیلد” را معرفی کرد و گفت: او ۳۵ سال در مشاغل دیپلماسی فعالیت کرد اما هیچ گاه فراموش نکرد که از کجا آمده است.
بایدن به مشاغل گرینفیلد در سوئیس، پاکستان، کنیا، گامبیا، نیجریه، گامبیا و لیبریا اشاره کرد و افزود: او در دوره بحران اوبولا، مقام ارشد وزارت خارجه ما در موضوع آفریقا بوده است.
وی، “جیک سالیوان” را برای مشاور امنیت ملی خود برگزید و ادامه داد: وقتی معاون اول رئیس جمهوری بودم او به عنوان مشاور امنیت ملی من فعالیت داشت. او مشاور ارشد هیلاری کلینتون وزیر خارجه بود. او جزو مذاکره کنندگان مقدماتی برای دستیابی به توافق ایران بود.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا اضافه کرد: او واسطه آتش بس غزه در سال ۲۰۱۲ بود.  او همچنین به من درباره تعیین استراتژی برای مقابله با کووید-۱۹ به من کمک کرد. او دیدگاه مرا می‌شناسد و می‌داند که امنیت اقتصادی یعنی امنیت ملی.
بایدن از پست جدید در تیم سیاست خارجی و امنیتی خود خبر داد و اظهار کرد: برای نخستین بار، آمریکا رهبری موضوع تغییرات آب و هوایی را برعهده خواهد گرفت. برای نخستین بار، شورای امنیت ملی، تغییرات اقلیمی را در دستور کار قرار خواهد داد.
وی افزود: برای نخستین بار، نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور تغییرات آب و هوایی داریم که با بالاترین سطوح هماهنگ‌کنندگان سیاست‌گذاری تغییرات آب و هوایی در کاخ سفید که در دسامبر اعلام خواهند شد، در ارتباط خواهد بود.
رئیس جمهوری منتخب آمریکا بر عزم خود برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تاکید کرد و ادامه داد: من خودم از وزیر خارجه پیشین که برای مذاکرات توافق پاریس کمک کرد، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری، سناتور پیشین درخواست کردم تا مسئولیت سازمان تغییرات آب و هوایی را بپذیرد تا به این صورت تعهد خودم را به تمام جهان نشان دهم.
بایدن اضافه کرد: همه جهان می‌دانند او دوست نزدیک من ، “جان کری” است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد