شما اینجا هستید

تحلیل خبری » حضور بایدن در کاخ سفید ارتباطی به انتخابات ایران ندارد

گروه سیاسی- راضیه فراهانی

یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل حضور یا عدم حضور جو بایدن در کاخ سفید در قامت رئیس‌جمهوری را بی ارتباط به مسائل داخلی ایران دانست و با اشاره به ناکارآمدی‌های دولت، از لزوم اصلاح ساختار داخلی گفت.
باپررنگ‌تر شدن احتمال ورود جو بایدن به کاخ سفید و خداحافظی دونالد ترامپ با ریاست جمهوری آمریکا، برخی تحلیل‌ها از افزایش شانس دولت حسن روحانی از یک سو و اصلاح‌طلبان از سوی دیگر برای پیروزی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران حکایت دارد. اما در مقابل برخی دیگر معتقدند دولت دوازدهم و اصلاح‌طلبان به جهت عملکردشان طی ۸ سال گذشته همچنان باید پاسخگو باشند که به معنای عدم اعتماد دوباره مردم به این جریان سیاسی است. چنانکه «ابوالفضل ظهره‌وند»، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل نارسایی‌های داخلی را بی ارتباط به حضور یا عدم حضور بایدن در کاخ سفید دانست.
ظهره‌وند در جریان گفت‌وگوی خود با «وطن روز» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ورود جو بایدن به کاخ سفید چه تاثیری بر انتخابات ایران به ویژه رای اصلاح‌طلبان خواهد داشت، گفت: «این موضوعات توهم است و این توهمات متاسفانه تاکنون برای کشور سبب ناکارآمدی شده است.»
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: «دولت باید کماکان پاسخگوی اتفاقات ۸ سال گذشته باشد چون این پخت و پز با تیم اوباما، کری و بایدن صورت پذیرفت و برخی قصد دارند با ارائه آدرس غلط، توپ را به زمین دونالد ترامپ بیندازند.»

*فشار حداکثری ترامپ ادامه مسیر اوباما بود
ظهره‌وند با بیان اینکه «امضای برجام باعث تشدید مجدد تحریم‌ها علیه ایران شد»، گفت: «کلید یکسری تحریم‌های جدید در دوره اوباما بود و تنها ترامپ در همان مسیر با فشار حداکثری قرار گرفت. نکته دیگر آن است که اساسا نوع نگاه (در راس آن آمریکا) باید اصلاح شود. امروزه شاهد فضاحت با عنوان دموکراسی در آمریکا هستید، جهان اذعان دارد که مردم آمریکا در انتخابات هیچ نقشی ندارند.»
این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که «ترامپ پیروز میدان بود»، ادامه داد: «ساختار در ایالات متحده تصمیم گرفت تا برای نجات وضعیت مسائل داخلی از فروپاشی، از او رد شود بنابراین جو بایدن بر موج دوقطبی این روزهای انتخابات آمریکا با عنوان معترضین و سیاهپوستان سوار شده است.»
ظهره‌وند تصریح کرد: «بخشی از مشکلات آمریکا، ساختار ایالات متحده در نوع گفتمان با جمهوری اسلامی ایران، انقلابی اسلامی و موقعیت ژئوپلتیکی ایران است. جریانی در کشور فکر می‌کند با ورود بایدن به کاخ سفید، وضعیت داخل ایران رو به بهبودی خواهد رفت، در صورتی که چنین موضوعی نیست. با ورود بایدن به کاخ سفید، تنها جریان نفوذ و وابسته به داخل آمریکا، همچنین جناح دموکرات برای ایجاد بحران و سهم‌خواهی از ملت ایران وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.»

*ورود بایدن به کاخ سفید یک بازی فریبکارانه است
این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که «میان منافع ملی و منافع ملت با منافع کارگزار تفاوت وجود دارد»، گفت: «برای کارگزاران، جریان وابسته به آمریکا و افرادی که تا به امروز سنگ برجام را به سینه می‌زدند، بهتر است تا بایدن به کاخ سفید ورود کند. چراکه آنها با ارائه آدرس غلط به مردم سعی در دفاع از برجام دارند. در ادامه نیز با فعالیت بایدن در کاخ سفید پروژه برجام تکمیل و برخی در داخل کشور به مردم  وعده خواهند داد، درنتیجه تنها شاهد وخامت اوضاع و تهدیدهای جدید علیه امنیت ملی ایران خواهیم بود.»
او همچنین خاطرنشان کرد: «وضعیت دو جناح چپ و راست (اصلاح‌طلب و اصولگرا)، باعث نمی‌شود تا میان ترامپ و بایدن یک نفر را انتخاب کنیم، چراکه مساله اصلی ما ساختار ایالات متحده است. به نظر می‌رسد رسانه باید در این شرایط گفتمان مناسبی را فراهم کند، چراکه اگر بازی فریبکارانه بیش از این در کشور ادامه پیدا کند، به ضرر ملت، نظام سیاسی حتی یکپارچگی ایران خواهد بود.»
ظهره‌وند همچنین گفت: «جو بایدن قطعا خطرناک‌تر از دونالد ترامپ است. چراکه بایدن تنها راه نجات آمریکا را در ادامه نقشه تغییر ژئوپلتیکی در منطقه و معادلات جهان می‌بیند، در نتیجه مردم ایران باید بسیار در این میان هشیار باشند.»

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد