شما اینجا هستید

بین الملل » حمله تروریستی به پالایشگاه آموای ونزوئلا

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، رئیس جمهور ونزوئلا گفت پالایشگاه نفت “آموای” این کشور روز سه‌شنبه قربانی یک حمله تروریستی با مشارکت یک “سلاح قدرتمند” شده، اما اظهار کرد که کشورش دارای مخازن بنزین کافی هست.

بنا به گفته افراد مطلع، روز سه‌شنبه انفجاری در واحد تقطیر کارخانه ۶۴۵ هزار بشکه در روز درگرفت، هرچند گزارشی از جراحات اعلام نشد. این حادثه در حالی اتفاق افتاد که تولید در کارخانه متوقف شده بود، گرچه برخی کارگران سعی داشتند تولید را از سر بگیرند.

نیکولاس مادورو در کنفرانس مطبوعاتی گفت: پالایشگاه آموای- که یکی از مهم‌ترین پالایشگاه‌ها در ونزوئلا و آمریکای لاتین است، با سلاحی قدرتمند مورد حمله قرار گرفت.

بخش عمده شبکه پالایشگاه این کشور عضو اوپک که زمانی نیرومند و قادر به تولید ۱.۳ میلیون بشکه نفت در روز بود، در حال حاضر به سبب سال‌ها سرمایه‌گذاری کم و سوء‌مدیریت متوقف شده و قرار است امسال به کمبود شدید سوخت در سراسر ونزوئلا، کمک کند.

مادورو گفت پالایشگاه‌های ونزوئلا در حال تولید حدود ۳۰ درصد بیشتر از میزان تقاضای داخلی سوخت بوده‌اند، اما جزئیاتی از اینکه کدام پالایشگاه‌ها مشغول فعالیت بوده‌اند، ارائه نکرد. وی افزود که ونزوئلا هم از ایران و هم دیگر کشورها سوخت وارد کرده است، اما نام این کشورهای دیگر را عنوان نکرد.

به گفته دو نفر از افراد مطلع، واحد اصلاحات در پالایشگاه کاردون با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز، در حال حاضر بنزین تولید می‌کند، اما اکثر دیگر پالایشگاه‌های تولیدکننده بنزین در ونزوئلا، در حال حاضر تعطیل هستند.

دولت ونزوئلا مکرراً اپوزیسیون این کشور و آمریکا را مقصر حملات ادعایی به زیرساخت‌های مهم ونزوئلا دانسته، و بعد از قطعی گسترده برق در سال گذشته هم این موضوع را مطرح کرد. اپوزیسیون ونزوئلا، این ادعاها را به عنوان بهانه‌هایی برای شکست ونزوئلا در خدمات عمومی، رد می کند.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد