شما اینجا هستید

بین الملل » خروج آمریکا از غرب آسیا، یادآور شکست ویتنام است

به گزارش «وطن روز» به نقل از مهر، شتابزدگی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خروج نظامیان این کشور از غرب آسیا آن هم به این امید که نام خود را در تاریخ به عنوان فردی ثبت کند که به بلندترین جنگ‌های خارجی واشنگتن پایان داده، حتی طرفداران جمهوریخواه وی در مجلس سنا را نیز آشفته کرده است.

درحالی که رسانه‌ها از تصمیم احتمالی ترامپ برای کاهش نظامیان به رقم دو هزار و ۵۰۰ نفر برای هر یک از کشورهای عراق و افغانستان تا ۱۵ ژانویه (۵ روز قبل از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آتی آمریکا) خبر می‌دهند؛ «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا، در پیامی هشدارآمیز مدعی شد که تبعات خروج زودهنگام نظامیان این کشور از غرب آسیا می‌تواند به مراتب بدتر از خروج آنها از عراق در سال ۲۰۱۱ تحت فرمان باراک اوبامای دموکرات باشد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: این اقدام می‌تواند یادآور خروج تحقیرآمیز آمریکا از «سایگون» ویتنام در سال ۱۹۷۵ و به منزله رها کردن شرکای افغان‌مان باشد و طالبان را جسورتر کند.

در حال حاضر حدود چهار هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان و حدود سه هزار نفر از آنها نیز در عراق حضور دارند. در نتیجه، بیشترین کاهش نیروها برای افغانستان خواهد بود.

گفته می‌شود که مارک اسپر وزیر دفاع سابق آمریکا نیز به دلیل هشدار درباره تبعات خروج ناگهانی از افغانستان، از سوی ترامپ اخراج شد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد