شما اینجا هستید

بین الملل » خودکامگی در لباسی جدید

گروه بین الملل- امیرحسین شجاعی

از زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد، بسیاری از منتقدان، او را خیانکار نامیدند و این گفته ها تا به امروز ادامه داشته است؛ او بارها ادعاهای دروغین درباره تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ داشته و بایدن را به تلاش در سرقت آرای مردم متهم کرده است.
گروهی از کارشناسان علوم سیاسی معتقدند، ترامپ نوعی از نفرت و خودکامی جدید را در دنیای دموکراسی گسترش داده است. او از زمانی که رییس جمهور شد، تمامی قرارداد های بین المللی را زیرپا گذاشت، حتی قرارداد پاریس که برای حفاظت از محیط زیست امضا شده بود. باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از این دست افراد به واسطه شبکه های اجتماعی، خشونت را بیش از گذشته بین مردم گسترش می دهند و باعث ایجاد آشوب در سرتاسر جهان می شوند. در عین حال این افراد سعی می کنند ظاهر دیگری از خود درمیان مردم به نمایش بگذارند. آن ها همیشه وعده های خوب می دهند، تلاش می کنند مشکلات کشور خود را کم اهمیت نشان دهند و در برابر تغییرات مثبت مقاومت کنند.
نمونه این افراد «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر اسبق ایتالیا بود که ابتدا دموکراسی را ضعیف و سپس با تصویب قوانین جدیدی نوعی یک جانبه گرایی را به وجود آورد، که در نهایت به ضرر خودش تمام شد.
بر اساس گزارش «تایم» افراد خودکامه مظلوم‌نمایی می کنند و خود را قربانی حوادث گذشته نشان می‌دهند، در حالی که این سیاست ها تنها اقتدار یک کشور را ضعیف می کند. هیتلر نیز از همین روش در سخنرانی خود استفاده می کرد و به نوعی مردم را گمراه و سعی می کرد دیگران را با خود همراه کند.
عده ای نیز بر این باورند که افراد خودکامه با انتخابات مردمی به قدرت می رسند و با استفاده از خلأ هایی که در سیستم های قانونی، نظارتی و حقوقی وجود دارد، قدرت خود را تثبیت می کنند؛ آنها حتی در انتخابات دست می برند و نتایج را به نفع خود بر می گردانند.

پایگاه خبری-تحلیلی تایم

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد